معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور: اقدام تروریستی در منطقه سومار خنثی شد

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور از خنثی شدن یک اقدام تروریستی در منطقه سومار در غرب کشور خبر داد. حسین ذوالفقاری عصر یکشنبه در جمع خبرنگاران با بیان این که امسال امن ترین انتخابات کشور را پشت سر می گذرانیم با اشاره به تلاش گروه های تروریستی افزود: مواردی بوده که خنثی شده است. […]

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور از خنثی شدن یک اقدام تروریستی در منطقه سومار در غرب کشور خبر داد. حسین ذوالفقاری عصر یکشنبه در جمع خبرنگاران با بیان این که امسال امن ترین انتخابات کشور را پشت سر می گذرانیم با اشاره به تلاش گروه های تروریستی افزود: مواردی بوده که خنثی شده است.

وی با اشاره به دستگیری یک تیم تروریستی در منطقه سومار گفت: یک تیم تروریستی که از مرز عبور کرده و در حال طی طریق برای رسیدن به مقصد به صورت پیاده بودند، با هوشیاری نیروهای امنیتی و انتظامی شناسایی و از مقاصد خود بازماندند. ذوالفقاری گفت: دو نفر در این تیم بودند که به هلاکت رسیدند و مقادیری سلاح به دست آمده و در حال بررسی هویت این افراد هستیم که جزئیات آن اعلام و مشخص خواهد شد که قصدشان چه نقطه ای بوده و چه برنامه ای داشتند اما در هدف تروریستی داشتن اینها، تردیدی نداریم. معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با اشاره به امنیت انتخابات، گفت: تاکنون با همکاری مردم، نامزدهای انتخاباتی و تلاش همه دست اندرکاران نیروهای تامین استان ها و شهرستان ها امنیت کامل در انتخابات برقرار بود و هیچ حادثه امنیتی در کشور نداشتیم.

ذوالفقاری با بیان این که در چند شهر از دیروز(شنبه) تاکنون مواردی از تجمعات در مقابل فرمانداری ها وجود داشته، گفت:سیاست و رویکرد وزارت کشور این بوده که با مدیریت موضوع و استفاده از ظرفیت های نامزدها و همچنین متنفذین مسایل حل شود و البته اقداماتی که به لحاظ قانونی باید صورت می گرفت تا منجر به درگیری بین طرفدارن نامزدها و تنشی نشود که به مداخله پلیس بیانجامد. وی در خصوص خنثی کردن دو اقدام تروریستی که از سوی وزیر اطلاعات اعلام شد و در پاسخ به پرسش خبرنگاری در زمینه ارتباط این دو نفر با گروهک تروریستی داعش گفت: در این خصوص باید از وزیر اطلاعات سوال کنید اما قبل از انتخابات در شرق کشور اقدام تروریستی داشتیم که مربوط به جریانات شرق کشور بود اما اقدام امروز اقدام موثری بود که انجام شد. معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور همچنین گفت: در فضای مجازی شایعه شده بود که برخی نامزدها یا احزاب اعلام جشن کرده اند که این موضوع پیگیری و تکذیب آن اعلام شد.

ذوالفقاری افزود: اگر نامزدها قصد برگزاری جشن داشته باشند قطعا از نظر قانونی باید در یک مکان مشخص و بسته و با هماهنگی قبلی صورت گیرد که امیدواریم این موضوع در کشور به یک نظم و قاعده مندی برسد چرا که ممکن است اگر به صورت غیر منظم اقدامی بشود، در برخی مناطق که ما بحث قومی و اختلافات در بین برخی طرفداران نامزدها را داریم، زمینه درگیری و تنش را ایجاد کند. وی ادامه داد: به استانداران و فرمانداران تاکید زیادی داشتیم که در زمینه برگزاری جشن ها ، توجیه کنند لذا اگر افراد غیر مسئولی در فضای مجازی زمان و مکان خاصی را برای برگزاری جشن اعلام داشتند، حتما غیر واقعی است و مسئولانه نیست و نیروی انتظامی نیز در این ارتباط موظف شده با ایجاد مزاحمت ها و اقدامات خلاف قانون برخورد و نسبت به برقراری نظم و امنیت اقدام کند. معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور همچنین در خصوص دلایل حضور نیروی انتظامی در میادین گفت: یکی از برنامه های نیروی انتظامی این موضوع است که به صورت متعارف است؛ البته تاکید شده که به صورت غیرمتعارف اقدامی را نداشته باشند. ذوالفقاری افزود: امروز هم به استانداری تهران اعلام کردیم که جلسه شورای تامین را برگزار کنند و تدابیر لازم را داشته باشند، تصمیماتی که گرفته بودند مبتنی بر این نیست که بخواهند به صورت متعارف افرادی به صورت خودجوش یک شادی متعارف را داشته باشند.

وی ادامه داد: بحث برخورد فیزیکی به آن معنا در دستور کار نیست اما باید مراقبت و کنترل شود که از این موارد، افرادی سوء استفاده نکنند و هنجارشکنی صورت نگیرد و تعرضی به افراد، اماکن عمومی انجام نشود و مزاحمتی برای مردم صورت نگیرد. معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور گفت: در حال حاضر یک وضعیت بسیار عادی را داریم و روال عادی است و هیچ نگرانی امنیتی وجود ندارد اما به نامزدها توصیه کرده ایم کسانی که بنا دارند جشنی در این زمینه داشته باشند حتما اعلام کنند. ذوالفقاری افزود: برخی نامزدها کارهای خوبی انجام دادند و در این ایام که ایام فاطمیه است رسما اطلاعیه دادند که هواداران به مناسبت این ایام جشن و پایکوبی نداشته باشند. وی ادامه داد: همچنین برخی نامزدها از طرفداران خود در مساجد دعوت کردند و مراسم شکرگزاری گذاشته اند که امیدواریم این موضوع در کشور نهادینه شود تا افراد به جای حضور در خیابان و ایجاد ترافیک ، در مساجد حضور داشته باشند.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور اظهار داشت: قطعا نامزدها و کسانی که در رقابت های انتخاباتی پیروز شده اند باید توجه داشته باشند که خدای ناکرده افرادی با اغراض سیاسی از تجمعی که توسط آنها برگزار می شود سوء استفاده نکنند و شرایطی به وجود آورند که خدای ناکرده کام مردم را تلخ کنند. وی در عین حال درباره اصلاحیه برخی اطلاعیه های ستاد انتخاباتی کشور هم گفت: مشکلی در این زمینه وجود ندارد و استانداران مواردی را که مشکل وجود دارد سریعا به ستاد انتخابات اعلام می کنند و قبل از این که تنشی به وجود آورد آن را اصلاح می کنند تا مشکلی ایجاد نکند. ذوالفقاری افزود: تاکنون بیش از 10مورد مسایل و موضوعاتی داشتیم که به استانداران اعلام و بلافاصله هماهنگی و پاسخ مناسب داده شده و همه امور به خوبی و خوشی حل شده است. ذوالفقاری در خصوص شایعات مبنی بر باطل شدن برخی صندوق ها در کرج نیز گفت: این موضوع گمانه زنی هایی بود که صورت می گرفت که هیچ صندوقی باطل نشده و بحث دسترسی به سیستم استان بود که این کار انجام و مشکل برطرف شد. معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور گفت: در بحث ابطال صندوق ها تا زمانی که شکایت واصل و بررسی و اعلام ابطال شود، یک پروسه زمانی دارد.