حاشیه های جالب دیدار رییس جمهور با ایرانیان مقیم آمریکا

ایرانیان مقیم آمریکا که موفق به دیدار صمیمانه با دکتر روحانی در نیویورک شده بودند،از نظرات و دیدگاه های اعتدال گرایانه ریاست جمهوری اسلامی ایران در قبال مسایل داخلی و بین المللی استقبال کردند.مقابل ساختمان محل دیدار ایرانیان با رییس جمهوری، صف طولانی از ایرانیان تشکیل شده بود و در سرسرای ساختمانی که قبلا متعلق […]

ایرانیان مقیم آمریکا که موفق به دیدار صمیمانه با دکتر روحانی در نیویورک شده بودند،از نظرات و دیدگاه های اعتدال گرایانه ریاست جمهوری اسلامی ایران در قبال مسایل داخلی و بین المللی استقبال کردند.مقابل ساختمان محل دیدار ایرانیان با رییس جمهوری، صف طولانی از ایرانیان تشکیل شده بود و در سرسرای ساختمانی که قبلا متعلق به یکی از بانک های بزرگ نیویورک بود، صدها نفر در انتظار دیدار با دکتر روحانی بودند.پیش از ورود رییس جمهوری ،دکتر ظریف وارد ساختمان شد و با حضور بر سر میز میهمانان ضمن احوالپرسی با آنها عکس یادگاری گرفت. محبوبیت ظریف در میان دیپلمات های خارجی هم زبانزد است.

-قرائت آیاتی از کلام الله مجید توسط ‘خرمیان ‘ قاری بین المللی در جمع ایرانیان حاضر ، فضای معنوی زیبایی در ابتدای مراسم ایجاد کرد که برخی موارد جاری شدن اشک در چشمان تعدادی از حاضران حس و حال عجیبی را با شنیدن کلام الهی در جمع ایرانیان در ابتدای مراسم موجب شد.

-پخش سرود « ای ایران ای مرز پرگهر…» هیجان را بر فضای سالن مستولی کرد. همه حاضران در سالن با شنیدن این سرود حماسی ایستادند و با همخوانی وحدت و یکپارچگی خود در حمایت از نام وطن را اعلام کردند.

در همین حال دکتر روحانی که به داخل سالن آمد و جمعیت باتفاق به احترام او بپا خاستند و برای دقایقی به تشویق رییس جمهوری پرداختند.

-پروفسور ‘فضل الله رضا’ استاد نامی ریاضیات ،کسی که نامش بخاطر طراحی منحنی های پرواز فضاپیماهای ‘ناسا’ گره خورده است در سخنانی به تمجید از شایستگی جوانان پرداخت و با ذکر قطعه شعری از ملک الشعرای بهار گفت ایران سرزمین افسانه ها ، محبت و وطن ماست و ما در هر کجا که باشیم دلمان برای آن خاک پرگوهر می تپد.پس از پایان سخنرانی پرفسور رضا ، رییس جمهوری به طرف این استاد صد ساله رفت و از او قدردانی کرد.

-دکتر مریم طبیب زاده فارغ التحصیل رشته ‘بیو تکنولوژی’ از دانشگاه ‘کارولینای جنوبی’ نیز به نمایندگی از جامعه زنان و جوانان نخبه ایرانی در سخنانی از رییس جمهوری خواست زمینه را برای حضور نخبگان جوان در ایران برای مدت زمان کوتاه فراهم کند.رییس جمهور به احترام او هم ایستاد و جمعیت برای هر دو دست زدند.

-در ابتدای سخنرانی، جمعیت بلافاصله پس از بیان این جمله از سوی دکتر روحانی که برخلاف آنچه تصورمی شود، نفت و معادن سرمایه ما نیست ، بلکه فرهیختگان ، صاحبنظران و متخصصان ما در داخل و خارج از کشور سرمایه ما هستند ؛ به تشویق رییس جمهوری پرداختند.

-اظهارات رییس جمهوری بویژه پس از آنکه گفت ما برای پیشرفت امور یک کار بیشتر نکردیم و آن کنار گذاشتن تصمیمات یک شبه بود با واکنش روبرو شد و با بیان این جمله که «ما تصمیات فی البداهه را کنار گذاشتیم » دست زدن حضار ادامه یافت.

**-رییس جمهور هنگامی که درباره ضرورت حضور سرمایه گذاران در ایران سخن می گفت خطاب به حاضران گفت : نقل قولی منتسب به کندی رییس جمهوری امریکاست که به مردم می گوید« نگوییم دولت برای کشور چه کار کرده است ،بگوییم ما برای کشور چه کار کرده ایم؟»

-دکتر روحانی درباره آزادی و تغییر شرایط در ایران به مزاح گفت : همین پهنای باند دلیل بر این است که فضا در ایران عوض شده است! که با تشویق جمعیت روبرو شد.

-غرور را در چشمان ایرانیان موج می زد ،وقتی رییس جمهوری کشورشان با قدرت می گفت «غربی ها نمی توانند ما را از منزوی کنند . آنها می دانند اگر در عراق تروریست ها نتوانستند کاری کنند و به شهرهای بزرگ عراق برسند بخاطر کمک های ایران به مردم عراق بوده و مهم نیست که به این ماجرا اقرار بکنند یا نه.»

-حاضران ایستادند و رییس جمهوری را تشویق کردند وقتی گفت : باید دست در دست هم بدهیم و بتوانیم ایرانی آباد ، سربلند و عزیز که مایه افتخار باشد به فرزندانمان هدیه کنیم.

نکته بسیار زیبا در پایان سخنرانی ریاست جمهوری شوق بی وصف شرکت کنندگان در استقبال از سخنان ریاست جمهوری که از بدو ورود دکتر روحانی بصورت ممتد با دست زدن حتی هنگام سخنرانی ایشان بصورت مکرر در هر فراز از سخنان ایشان ادامه می یافت.

– پس از پایان سخنان دکتر روحانی صدها ایرانی مقیم نیویورک بصورت جمعی به همراه خانواده خود برای گرفتن عکس به نزدیک میز ریاست جمهوری آمده و با دوربین موبایل خود در حالی که ریاست جمهوری را در کادر دوربین قرارداده بودند، عکس یادگاری می گرفتند.

– فضای مراسم متاثر از سخنان غرور انگیز ریاست جمهوری از ظرفیت های ایران از بعد نیروی انسانی وبویژه اقدامات انجام شده در مسیر اعتلای نام ایران و تکیه بر توانمندی های داخلی و ضرورت همدلی بین ایرانیان برای کمک به توسعه ایران،شده بود.

دکتر روحانی در راس هیاتی از مقام های ارشد کشورمان برای شرکت در شصت و نهمین مجمع عمومی سازمان ملل و تبیین مواضع و سیاست های اصولی جمهوری اسلامی ایران به نیویورک سفر کرده بود.

رییس جمهوری در مدت پنج روز اقامت در نیویورک با شماری از سران ، رهبران و مقام های بلندپایه کشورهای مختلف جهان دیدار و درباره موضوعات منطقه ای ، بین المللی و دوجانبه به تبادل نظر و رایزنی پرداخت.

رییس جمهوری همچنین در یک کنفرانس خبری با شرکت شمار زیادی از خبرنگاران شبکه ها و رسانه های آمریکایی به سووالات آنان درباره مسایل مختلف پاسخ گفت.

دکتر روحانی همچنین در نیویورک در مصاحبه با شبکه سی ان ان ، باردیگر بر مواضع به حق کشورمان در قبال مسایل هسته ای تاکید کرد و اعلام داشت ایران هیچگاه از سیاست های اصولی خود برای ادامه فعالیت های صلح آمیز هسته ای عقب نشینی نمی کند.