مقتدی صدر بالاخره با دیدار با هیئت سه جانبه موافقت کرد

«سید مقتدی الصدر» رهبر جریان صدر موافقت کرده است با هیأت سه‌جانبه تشکیل شده از سوی گروه‌های سیاسی عراق شامل «هادی العامری» رئیس ائتلاف الفتح، «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق و «نیچروان بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق دیدار کند.یکی از رهبران حزب دموکرات کردستان عراق از موافقت رهبر جریان صدر با دیدار با هیأت سه‌جانبه […]

«سید مقتدی الصدر» رهبر جریان صدر موافقت کرده است با هیأت سه‌جانبه تشکیل شده از سوی گروه‌های سیاسی عراق شامل «هادی العامری» رئیس ائتلاف الفتح، «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق و «نیچروان بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق دیدار کند.یکی از رهبران حزب دموکرات کردستان عراق از موافقت رهبر جریان صدر با دیدار با هیأت سه‌جانبه گروه‌های سیاسی این کشور خبر داد.

حزب دموکرات کردستان عراق به ریاست «مسعود بارزانی»، خبر داد که «سید مقتدی الصدر» رهبر جریان صدر موافقت کرده است با هیأت سه‌جانبه تشکیل شده از سوی گروه‌های سیاسی عراق شامل «هادی العامری» رئیس ائتلاف الفتح، «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق و «نیچروان بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق دیدار کند.
بخوانید…شروط ده‌گانه مقتدی صدر برای راهپیمایی اربعین؛ تعدی به زائران خارجی ممنوع است

«وفا محمد کریم» از رهبران حزب دموکرات کردستان عراق، امروز (دوشنبه، ۱۹ سپتامبر)، در گفتگو با «بغداد الیوم»، ضمن اعلام این خبر تصریح کرد: زمان دقیق این دیدار مشخص نیست، اما در همین حد که الصدر پذیرفته با این هیأت سه‌جانبه دیدار کند، گامی مثبت برای شنیدن آن‌چه که وی می‌خواهد است و مقدمه‌ای برای توافق درباره شکل دولت و عمر این دولت محسوب می‌شود.وی افزود: پیشتر این نگرانی وجود داشت که الصدر در را به روی این دیدار ببندد، اما موافقت او با این دیدار، دستاورد خوبی است به ویژه که وی می‌داند که این هیأت چه چیزی در چنته دارد و دقیقا به همین دلیل، موافقت وی با این دیدار، دروازه‌ای برای تشکیل دولت جدید خواهد بود.

به گفته این عضو حزب بارزانی، نشست انتخاب رئیس‌جمهور و مامور اعلام کردن نخست‌وزیر به تشکیل کابینه در پارلمان نیز احتمالا، پس از توافق سید مقتدی الصدر با هیأت مذکور برگزار خواهد شد.همانطور که انتظار می‌رفت، عراق پس از برگزاری باشکوه مراسم اربعین حسینی (علیه السلام)، تحرکات سیاسی برای تشکیل دولت جدید در سایه اختلاف موجود میان احزاب سیاسی بخصوص ائتلاف «الاطار التنسیقی» (چارچوب هماهنگی) و «سید مقتدی الصدر» رهبر جریان صدر را آغاز کرد.

روز گذشته، رسانه‌ها از آماده شدن یک هیأت بلندپایه از گروه‌های سیاسی عراق برای سفر به نجف اشرف و دیدار با سید مقتدی الصدر و ارائه یک طرح ابتکاری جدید برای حل بحران کشور خبر دادند. جریان صدر در ماه اخیر با اشغال ساختمان پارلمان به دست طرفداران خود، مانع تشکیل جلسات جهت تداوم روند سیاسی بعد از انتخابات و در نتیجه تشکیل دولت جدید شده است.هرچند که رهبر جریان صدر، کناره‌گیری از سیاست را اعلام کرده، اما عملا هنوز در صحنه سیاسی این کشور حضور دارد. منابع رسانه‌ای دیروز اعلام کردند که یک هیأت شامل گروه‌های سیاسی مختلف به ریاست «هادی العامری» آماده دیدار با سید مقتدی الصدر شده است.

اسکای نیوز نوشته بود که این هیأت شامل «نیچروان بارزانی» رئیس منطقه کردستان، «خمیس الخنجر» رئیس ائتلاف السیاده و العامری است. طرح ابتکاری جدید نیز ضامن خواسته‌های رهبر جریان صدر درخصوص انحلال پارلمان، انتخابات زودهنگام و امکان تشکیل دولت با ویژگی‌های مطلوب برای اداره این انتخابات است.اسکای نیوز در ادامه از نشانه‌های مثبت از سوی رهبران جریان صدر در خصوص این طرح ابتکاری شرط تحقق همه خواسته‌های سید مقتدی الصدر خبر داد و مدعی شد: «لغو نامزدی محمد شیاع السودانی برای نخست‌وزیری و معرفی نامزدی که اعتماد صدری‌ها را جلب کند یا حتی تمدید نخست‌وزیری مصطفی الکاظمی، نیز روی میز گفتگو قرار دارد، البته اگر مقتدی الصدر این شرط را طرح کند».

در ادامه این گزارش آمد بود: «الصدر یقین پیدا کرده که اجرای پروژه‌اش یعنی تشکیل دولت اکثریت ملی در این دور انتخاباتی امکان‌پذیر نیست، لذا معتقد است که باید پس از برگزاری انتخابات جدید برای آن تلاش کند. در چنین فضایی نیرو‌های سنی و کُرد مخالفتی با هیچ نامزد شیعی مورد توافق چارچوب هماهنگی و جریان صدر ندارند».