فرمانده ارتش انگلیس: اوضاع اوکراین شبیه به وضع ما قبل از جنگ جهانی دوم است

رئیس ارتش انگلیس امروز (سه‌شنبه) در اظهاراتی تاکید کرد، وضعیت فعلی این کشور همچون وضعیت “زمان ۱۹۳۷” است و باید به جهت دفع تهدید روسیه آماده “جنگ و پیروزی” باشد. ژنرال پاتریک سندرز، رئیس ارتش انگلیس در اولین سخنرانی عمومی خود در مقام رئیس ستاد کل ارتش در این اظهاراتش هشدار داد که انگلیس باید […]

رئیس ارتش انگلیس امروز (سه‌شنبه) در اظهاراتی تاکید کرد، وضعیت فعلی این کشور همچون وضعیت "زمان ۱۹۳۷" است و باید به جهت دفع تهدید روسیه آماده "جنگ و پیروزی" باشد. ژنرال پاتریک سندرز، رئیس ارتش انگلیس در اولین سخنرانی عمومی خود در مقام رئیس ستاد کل ارتش در این اظهاراتش هشدار داد که انگلیس باید آماده "اقدام سریع"به جهت مهار توسعه‌طلبی روسیه باشد.این ژنرال انگلیسی در حالی به مقایسه حمله روسیه به اوکراین با ظهور آلمان نازی پرداخت که دوشنبه شب، سران ائتلاف ناتو متعهد شدند نیروهای در حالت آماده‌باش بالای خود را به بیش از ۳۰۰ هزار سرباز افزایش دهند که در بر دارنده افزایشی بیش از هفت برابر نسبت به قبل است.

ژنرال سندرز در سخنرانی امروز سه‌شنبه خود عنوان کرد که بازداشتن روسیه به معنی این است که "ما تعداد نیروهای در وضعیت آماده‌باش بیشتری در ارتش برای مدت زمان بیشتری از رده ژنرال گرفته تا رده سرجوخه جوان ساکن اتاق پادگان، از رده نیروی ذخیره ملزم به شرکت در تمرینات آخر هفته ارتش گرفته تا کارمند غیرنظامی مشغول به کار در مقر ارتش داشته باشیم."انتظار می‌رود این اظهارات او فشارها را بر بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس به منظور حفظ کردن اندازه فعلی نیروهای مسلح این کشور پس از اعلام برنامه‌های دولت وی برای کاهش نیروهای نظامی به قصد ایجاد یک ارتش مدرن‌تر افزایش دهد.

پاتریک خاطر نشان کرد: این لحظه لحظه تجربه شده انگلیس در سال ۱۹۳۷ است. دوره‌ای که به جنگ جهانی دوم ختم شد. ما در جنگ نیستیم، اما باید به سرعت عمل کرده تا اجازه ندهیم تا به موجب ناتوانی خود در مهار توسعه اراضی به یک جنگ کشیده شویم.بن والاس، وزیر دفاع انگلیس هم در یک سخنرانی جداگانه طی امروز سه‌شنبه خواستار افزایش سرمایه‌گذاری در امور نظامی کشورش شد.طبق برنامه‌های فعلی، ارتش انگلیس قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ تعداد نیروهایش را از ۸۲ هزار نیرو به ۷۲ هزار و ۵۰۰ تن کاهش دهد. تانک‌های اصلی جنگی آن نیز از ۲۲۷ دستگاه به ۱۴۸ عدد کاهش خواهد یافت، گرچه دستگاه‌های باقی‌مانده ارتقاء خواهند یافت.

لرد دانات، رئیس سابق ارتش انگلیس هم روز دوشنبه به پارلمان این کشور گفت که ارتش انگلیس به موجب کاستن از تانک‌ها و نیروهایش با وضعیتی "شکننده" مواجه می‌شود.دوشنبه شب، یک منبع نظامی گفت که هم نخست وزیر انگلیس و هم بن والاس توافق کردند که "دولت به هرگونه تغییر در تهدیدات پاسخ خواهد داد و به همین دلیل در سال ۲۰۲۰ وزارت دفاع انگلیس یک رکورد را در زمینه بودجه نظامی ثبت کرد."ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز دوشنبه از اتخاذ مهم‌ترین اصلاح در استراتژی دفاعی ناتو از زمان جنگ سرد تاکنون خبر داد. او گفت که این ائتلاف نیروهای دفاعی خود را افزایش خواهد داد و در راستای تقویت مرزها در برابر هرگونه حمله روسیه اقدام خواهد کرد. وی در سخنانی در آستانه برگزاری اجلاس سران ناتو گفت: ما نیروی واکنشی ناتو را متحول خواهیم کرد و تعداد نیروهای در حال آماده‌باش خود را به بیش از ۳۰۰ هزار نفر افزایش خواهیم داد.