رییس جمهور روحانی به تهران بازگشت

رییس جمهوری پس از سفر 5 روزه به دو کشور قزاقستان و تاجیکستان و رایزنی با مقامات کشورهای مختلف، دقایقی پیش به تهران بازگشت و مورد استقبال علی اکبر ولایتی مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب و اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور قرار گرفت.حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی سفر پنج روزه منطقه […]

رییس جمهوری پس از سفر 5 روزه به دو کشور قزاقستان و تاجیکستان و رایزنی با مقامات کشورهای مختلف، دقایقی پیش به تهران بازگشت و مورد استقبال علی اکبر ولایتی مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب و اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور قرار گرفت.حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی سفر پنج روزه منطقه ای خود به آسیای میانه را از قزاقستان آغاز کرد.رییس جمهوری در راس هیات عالی رتبه سیاسی و اقتصادی و به منظور انجام دیدارهای دوجانبه و رایزنی های منطقه ای روز دوشنبه (17 اردیبهشت) راهی قزاقستان شد. دیدار و گفت و گو با «نورسلطان نظربایف» رییس جمهوری این کشور و حضور در ضیافت ناهار رسمی وی، شرکت در همایش بازرگانان، صاحبان صنایع، کارآفرینان ایران و قزاقستان ،سخنرانی در یکی از دانشگاه های شهر آستانه،حضور در بنای یادبود مدافعان میهن و اهدای گل و ادای احترام و همچنین غرس نهال دوستی از دیگر برنامه های رییس دولت یازدهم در سفر به قزاقستان بود.

رییس جمهوری همچنین در دومین روز اقامت خود در آستانه با «کریم ماسیم اف» نخست وزیر و «قاسم ژومارت توکایف» رییس مجلس سنای قزاقستان دیدار و گفت و گو کرد. روحانی چهارشنبه (19 شهریور) سفر رسمی 2 روزه خود به قزاقستان را پایان داد و از آستانه راهی شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان شد. دیدار با رییس جمهوری و نخست وزیر قزاقستان، شرکت در همایش اقتصادی ایران و قزاقستان و سخنرانی در دانشگاه آستانه از جمله برنامه های فشرده رییس جمهوری در سفر به قزاقستان بود. بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته دیدار با امامعلی رحمان رییس جمهوری تاجیکستان، ملاقات با روسای جمهور چین ، روسیه و ازبکستان و شرکت در نشست سران سازمان همکاری های شانگهای از برنامه های سفر 2 روزه روحانی به تاجیکستان خواهد بود. وی در حاشیه اجلاس سران همکاری های شانگهای با رییس جمهوری افغانستان و وزیرخارجه هند نیز دیدار کرد. این دومین حضور روحانی پس از رسیدن به مقام ریاست جمهوری در اجلاس سازمان همکاری شانگهای بود. رییس جمهوری سال گذشته در اولین سفر خارجی به شهر بیشکک پایتخت قرقیزستان سفر کرد و در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای حضور یافت. رییس جمهوری را در این سفر جنتی وزیر ارشاد، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهور، نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، حجتی وزیر جهاد کشاورزی، سلطانی فر رییس سازمان میراث فرهنگی، نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور، ظریف وزیر امور خارجه همراهی می کردند.