معاون وزیر کشور: تنها افراد ساکن، می توانند وارد شهرها شوند

رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا با اعلام طرح جدید دولت برای مهار کرونا گفت: تنها افراد ساکن، می توانند وارد شهرها شوند.حسین ذوالفقاری، روز پنج‌شنبه در نشست خبری درباره جزییات طرح «فاصله گذاری اجتماعی» در خصوص ممنوعیت سفرها، ‌تعطیلی مراکز پرتجمع و محدودیت سیزده بدر افزود: اکثر کشورهای جهان با […]

رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا با اعلام طرح جدید دولت برای مهار کرونا گفت: تنها افراد ساکن، می توانند وارد شهرها شوند.حسین ذوالفقاری، روز پنج‌شنبه در نشست خبری درباره جزییات طرح «فاصله گذاری اجتماعی» در خصوص ممنوعیت سفرها، ‌تعطیلی مراکز پرتجمع و محدودیت سیزده بدر افزود: اکثر کشورهای جهان با ویروس کرونا درگیر هستند و در طول این مدت شاهدیم که کشورها بر اساس شرایط و فرهنگ جامعه خود تصمیمات مختلفی گرفتند.

وی با بیان این که بعضی کشورها تصمیمات سخت و حداکثری و بعضی اقدامات ایجابی و اقنایی گرفتند، گفت: در کشور ما اقدامات بسیار زیادی به خصوص در حوزه آموزش، آگاه سازی و توصیه ای به ویژه توصیه هایی که مسوولین بهداشت و درمان ارایه دادند از یک سو انجام شد و از طرف دیگر اقدامات بسیار گسترده ای برای پیشگیری و درمان در این حوزه انجام گرفت که پزشکان، پرستاران و کادر درمانی در خط مقدم این مبارزه هستند و تعدادی هم در این راه به شهادت رسیدند.ذوالفقاری افزود: بخش های دیگر کشور،‌ آحاد مردم و نیروهای مسلح به کمک وزارت بهداشت آمدند و یک بسیج همگانی برای مبارزه با ویروس کرونا شکل گرفته است که در همین راستا طرح مشارکت مردم در کمیته اجتماعی انتظامی تهیه و تصویب و برای اجرا ابلاغ شد که امیدواریم انسجام و هماهنگی مردم با اجرای دقیق این طرح در کشور به نمایش گذاشته شود و از ظرفیت آحاد ملت استفاده بیشتری شود.

رییس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا ادامه داد: در طول این مدت شاهد هستیم که اکثر مردم به توصیه ها و تذکرات مسوولین وزارت بهداشت توجه کردند اما تعدادی هم مساله را جدی نگرفتند و در طول این مدت مردم مطالباتی را از مسئولین کشور دارند و انتظاراتی که از استانداران سراسر کشور وجود دارد، این است که قاطعیت بیشتری برای کنترل ها صورت بگیرد تا زنجیره انتقالی این ویروس قطع شود.وی تاکید کرد: مساله مهم این است که اگر به حوزه بهداشت و درمان کمک نکنیم و زنجیره انتقال بیماری قطع نشود، به طور قطع نمی توانیم شاهد کاهش شیوع این ویروس باشیم.

ذوالفقاری یادآور شد: آمار و اطلاعات نشان می دهد که هنوز به قله بیماری نرسیده ایم و سیر نزولی شیوع بیماری، کاهش را نشان نمی دهد. بنابراین ضرورت دارد که همه مردم همکاری کنند و تلاش کنیم که زنجیره شیوع این ویروس را قطع کنیم، اگر این زنجیره را قطع نکنیم ممکن است که امکانات و ظرفیت های کشور جوابگوی پاسخ به تعداد بیماران در این حوزه نباشد.رییس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا با بیان این که طرح های زیادی در این مدت مطرح شد اما به لحاظ مشکلاتی که در شرایط زمانی برای بخشی از جامعه ایجاد می کرد مورد اجماع قرار نمی گرفت، گفت: طرحی که امروز اعلام و اجرایی می شود، بنا به پیشنهاد وزارت بهداشت و درمان و اجماع همه دستگاه ها روز سه شنبه در جلسه ای در وزارت کشور به ریاست وزیر کشور و روز گذشته هم به تایید دولت رسید. شب گذشته نیز رییس جمهور که رییس ستاد ملی مبارزه با کرونا هستند، آن را تایید کردند.

طرح جدید دولت در مقابله با کرونا؛ تشدید محدودیت های ترددی

وی با بیان این که این طرح شامل تشدید محدودیت های بیشتری در ترددها و سفرها خواهد بود، گفت: کسانی که قصد مسافرت دارند از همین لحظه که اعلام می شود سفر خود را لغو کنند و اقدام به سفر نکنند. در این طرح این طور دیده شده است که افرادی که بنا است وارد شهرها بشوند صرفا افرادی که ساکن شهرها هستند اجازه ورود دارند اما به افرادی که غیرساکن باشند، اجازه ورود به دیگر شهرها داده نمی شود و حداکثر امکان عبور از کنارگذر شهرها را خواهند داشت.ذوالفقاری با تاکید بر این که مردم سفر غیرضرور و اساسا سفر نداشته باشند، گفت: کسانی که الان در مسافرت هستند – البته نمی خواهیم تعجیل و زمان بگذاریم- اما سریعتر به خانه برگردند یعنی هر کس در مسافرت است به محل سکونت خود برگردد و کسانی هم که در محل سکونت خود هستند برای سفر تصمیم نگیرند چرا که اگر به مسافرت بروند به طور قطع به داخل شهرها اجازه ورود ندارند، همه استانداران و مسوولین در استان ها در این مورد توجیه شده اند.

وی افزود: بنابراین آنهایی که الان در مسافر هستند می توانند به تدریج بدون ورود به شهرهای در مسیر به شهر خود برگردند. به عنوان مثال مسافری در اهواز و قصد برگشت به تهران یا هر نقطه ای دارد در جریان باشند که حرکت و امکانات را طوری تنظیم کنند که وارد شهرهای مسیر نشوند.رییس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا ادامه داد: یکسری موارد هم برای تشخیص در نظر گرفته شده است. یکی کدملی افراد است که دو رقم اول کدملی آنها به عنوان ساکن قلمداد می شود، پلاک خودرو و بیمه و سایر مواردی که می تواند تشخیص دهد که این شهر ساکن این شهر هست یا نیست.

ذوالفقاری یادآور شد: البته در بعضی جاها کارمندان و کارگرانی هستند که الان خارج از شهر محل کار خود هستند و باید برگردند به آن محلی که شاید محل سکونت آنها نیست، به عنوان مثال استان های بزرگ، شهرک های اطراف تهران کسانی هستند که در آنجا سکونت دارند اما محل کارشان در مرکز استان و یا تهران هستند که برای آنها هم تدابیری اندیشیده شده است که خود استانها کارت شناسایی یا کارتی که در این زمینه طراحی می شود تردد آنها دچار مشکل نشود.وی تاکید کرد: هر طرحی را که برای محدودیت در سراسر کشور ایجاد کنیم یکسری مشکلات دارد که ما برای همه این بخش ها پیش بینی کردم اما عمده موفقیت این طرح به این است که مردم تصمیم بگیرند که سفر نروند که بتوانیم به حوزه بهداشت و درمان کمک کنیم که انشالله بر این بیماری غلبه کنند.

رییس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا گفت: اعمال محدودیت ها ی حداکثری در حمل و نقل مسافرین اعم از هوایی، ریلی و اتوبوس های بین شهری است که مقرر شد براساس نیاز هر استان و اعلام استانداران به عنوان رییس ستاد استانی ، وزارت راه و شهرسازی هماهنگی را انجام دهد که در طول این مدت این اتفاق افتاده که بعد از این هم این کار ادامه پیدا خواهد کرد و در حد ضرورت حمل و نقل های هر استان امکانات با رعایت پروتکل های بهداشتی که همه باید رعایت کنند در نظر گرفته می شود.ذوالفقاری به موارد استثنایی هم اشاره کرد و گفت: تمامی وسایط نقلیه باری که مایحتاج عمومی و امکانات مختلف کشور را جابه جا می کنند، نیروهای امدادی، پلیس، درمانی،‌آتش نشانی و اورژانس از این قاعده مستثنا هستند و می توانند تردد کنند.

وی افزود: تعطیلی دانشگاه ها، مدارس، بوستان ها، پارک ها، مراکز ورزشی و لیستی که در این حوزه تنظیم شده که در اختیار استانداران قرار داده می شود که کاملا تعطیل خواهند شد. هر نقطه ای که به نوعی محلی برای تجمع مردم قرار بگیرد به استانها ابلاغ شده که آن قسمت ها را تعطیل کنند.رییس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا با بیان این که اصنافی که باید تعطیل شوند یا فعال شوند در سه گروه است، گفت: گروهی از اصناف که حتما باید به صورت صد در صد فعال و باز باشند که بتوانند مایحتاج و خدمات ضروری مردم را پاسخگو باشند که حتی برای آنها محدودیت زمان کاری هم در نظر گرفته نشده است و اگر بخواهند شبانه روز هم کار کنند استان ها این هماهنگی را خواهند داشت؛ بنابراین مردم در ارتباط با تامین مایحتاج ضروری و خدمات ضروری به هیچ وجه نگران نباشند چرا که از این طرح برداشت های دیگر نشود.

وی افزود: گروه دوم گروهی هستند که قطعا باید تعطیل شوند که لیست آن هم مشخص شده است و اجازه فعالیت تا پایان طرح نخواهند داشت و گروهی هم به تشخیص مسوولین استان در حد ضرورت برای خدمات دهی به مردم ضروری تشخیص می دهند که ستادهای استانی مسوولیت دارند با توجه به شرایط محلی و هر شهر در این حد این اماکن را فعال کنند که مشکلی از این جهت برای مردم به وجود نیاید و تمام اصناف و مراکزی که فعالیت خواهند داشت، باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.ذوالفقاری ادامه داد: بخشی از این تصمیماتی که گرفته شده به نوعی از گذشته در بعضی از استان ها با توجه به ایام تعطیلات نوروز و حتی همراهی اتحادیه ها و اصناف انجام شده است که منتها امروز دیگر سراسری به طور یکنواخت اجرا می شود.رییس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا تاکید کرد: برگزاری هرگونه مراسم اعم از رسمی و غیررسمی که مستلزم تجمع افراد به گونه ای که در انتشار بیماری نقش داشته باشد ممنوع شده است و استانها ماموریت پیدا کردند که این مراسم را فعلا لغو کنند. کارهای توجیهی زیاد و همراهی های زیادی در این زمینه صورت گرفته است و بالاترین آن هم لغو سفر رهبر معظم انقلاب به مشهد بود.

وی ادامه داد: فعالیت ادارات و دستگاه های دولتی هم بر اساس بخشنامه معاون ریاست جمهوری خواهد بود که اعلام کردند. حداکثر دورکاری اعلام شده است. حداقل یا حداکثر یک سوم کارکنان به گونه ای برنامه ریزی شود که حداقل حضور کارکنان را در ادارات داشته باشیم.ذوالفقاری گفت: بخشی از کارمندان بیش از ۲ میلیون نفری کاملا تعطیل هستند مثل آموزش و پرورش و دانشگاه ها که حوزه هایی هستند که کاملا تعطیل هستند. تعدادی هم که الزاما باید باشند مانند حوزه بهداشت و درمان، پلیس، مراکز امدادی، آتش نشانی و بخش های خدماتی شهرداری ها. درصد کمی باقی می مانند که قرار شد براساس دستورالعمل معاون رییس جمهور سازماندهی شوند که حداقل تردد و حداقل حضور را در محل کار داشته باشند تا بتوانیم به کاهش انتقال زنجیره این ویروس کمک کنیم.

رییس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا گفت: ضمانت اجرای این طرح و تصمیم این است که رانندگان خودروها به شهرهایی که ساکن نیستند نمی توانند وارد شوند و باید از کنارگذر عبور کرده و به شهر محل سکونت خود برود اما اگر تخلف کنند و وارد شهری که محل سکونت نیست بشوند تا یک ماه خودرو توقیف خواهد شد و مبلغ ۵۰۰ هزارتومان هم جریمه می شود که البته این غیراز مقررات راهنمایی و رانندگی است که می تواند محل استفاده همکاران در نیروی انتظامی باشد.وی افزود: اصنافی که از این مقررات تخلف کنند محل کسب آنها به مدت یک ماه پلمپ خواهد شد علاوه بر مقررات امکان عمومی و اتحادیه ها که آن هم محل استفاده خواهد بود در صورتی که ضرورت پیدا کند. بنابراین انتظار این را داریم که مردم رعایت کنند که نیازی به این کارها نباشد.

ذوالفقاری با طرح این سوال که ممکن است کسی در شهری تخلف کرد بنا است که خودرو در آن شهر متوقف شود و به پارکینگ انتقال داده شود گفت: این ملاحظه در نظر گرفته شد که قرار شد این گونه خودروها ثبت شوند، جریمه اعمال شود و بعد از این که به محل سکونت رسیدند و مسافران و سرنشینان را پیاده کردند پلیس با توجه به مشخصات را ثبت کرده است نسبت به توقیف خودرو اقدام خواهد کرد.
رییس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا در ادامه گفت: ستادهای استانی در چارچوب سیاست های ابلاغی اختیاراتی داده شده است تا وضعیت استان را مدیریت کنند که این اختیارات با در نظر گرفتن دو ضرورت یعنی کاهش زنجیره انتقال شیوع ویروس و پاسخ به نیازهای ضروری مردم استان خواهد بود.ذوالفقاری با بیان اینکه عزم راسخ برای اجرای این طرح در همه سطوح ایجاد شده، یادآور شد: این موضوع یک مطالبه عمومی است و مردم انتقاد داشتند که چرا تصمیماتی جدی و قاطع برای جلوگیری از شیوع این ویروس گرفته نمی شود؟

وی اضافه کرد: هر طرحی که بخواهد در کشور اجرا شود موافقین و مخالفینی دارد. در این مدت که فضاهای مختلف مجازی، رسانه ها و گفت وگوهای بین گروه ها را رصد می کردیم دریافتیم هر کاری که در کشور انجام می شود منتقدانی دارد و ایرادات و اشکالاتی به آن وارد می کنند. اما این طرح همه شرایط و ملاحظات مردم و تعطیلات نوروز و سبک زندگی مردم را در نظر گرفته است.رییس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا یادآور شد: آن تعداد معدود نفراتی که تاکنون موارد هشدار داده شده را رعایت نکردند و مساله بیماری را جدی نگرفتند، موضوع را جدی بگیرند تا نیازی به برخوردهای قضایی و انتظامی نباشد.

وی تاکید کرد: همه فرمانداران، دادستان‌ها، پلیس واعضای شورای تامین در سراسر کشور پشتیبان اجرای این طرح هستند که البته با قاطعیت و رعایت تکریم و احترام و ملاحظه شرایط خاص مردم و مسافرینی که در طول راه هستند انجام شود.ذوالفقاری یادآور شد: در قوانین جزایی کشور برای کسانی که اصول بهداشتی را رعایت نکرده و در شیوع یک بیماری کشنده نقش داشته باشند، مجازات های سنگینی در نظر گرفته شده است که امیدواریم که نیازی به استفاده از این قوانین در کشور نباشد. قوانین بسیار محکم و سنگینی در این زمینه وجود دارد.

رییس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا در پاسخ به این سوال که این طرح تا چه زمانی ادامه دارد گفت: پیش بینی این طرح به مدت دو هفته است اما قرار شد در هفته اول طرح مورد اجرا قرار بگیرد و ارزیابی ها قرار بگیرد. اگر اشکالاتی در مسیر اجرای طرح وجود داشته باشد آنها رفع شود البته به همه استانها اعلام کردیم که هرگونه اصلاحات مورد نظر در صحنه را سریع اعلام کنند.
وی افزود: البته این طرح به روند شیوع این ویروس هم بستگی دارد. قطعا نظر وزارت بهداشت در این ارتباط در تداوم طرح و یا عدم تداوم و یا حتی تشدید آن موثر باشد. آنچه که ملاک است روند این ویروس و بیماری است. اگر روند رو به کاهش رود قاعدتا روند کنترل مورد تجدیدنظر قرار می گیرد اگر افزایشی باشد نظر به وزارت بهداشت و درمان و تصویب در ستاد ملی کار ادامه پیدا می کند و حتی اصلاحات و کنترل های شدیدی پیشگیری شود.

ذوالفقاری درباره این که چرا این طرح زودتر اجرا نشد هم گفت: در طول این مدت طرح های مختلفی تهیه و در جلسات ستاد مطرح شد. اما با توجه به شرایطی که وجود داشت و وضعیت مردم و شرایط اجتماعی ما و ملاحظاتی که برای خود مردم در ستاد در نظر گرفته می شد تصمیمات دیگری گرفته شد.رییس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا افزود: طرح تب سنجی مطرح شد که این طرح از قبل از عید شروع شد. طرح آموزش،‌ توجیه و اقناع مردم مطرح شد. توصیه های زیادی صورت گرفت. کنترل هایی در بعضی از استانها صورت گرفت. تعطیلی اماکن و بعضی از اصناف و اقناع آنها صورت گرفت. عمده تاخیری که شد برگشت آن به این بود که مسوولین کشور ملاحظات مردم را به دلیل شرایط اجتماعی و فرهنگی مدنظر داشتند و نگران بودند.وی در پایان گفت: روند بیماری هنوز کاهشی نیست، واقعیت این است دنیا با مشکل بزرگی روبرو شده است، باید اجازه دهیم کادر درمانی تنفس کند، باید عادات خود را در این شرایط ترک کنیم.