حزباوی : جلسات هماهنگی خرید محصول خرما هنوز به نتیجه نرسیده است

مدیرعامل اتحادیه نخلداران همچنین در این باره گفت: در صورت متناسب بودن نرخ پیشنهادی، نخلداران راغب هستند که محصول خود را به سازمان تعاون روستایی بفروشند.جاسم حزباوی افزود: امسال با توجه به گرمای هوا، محصول خرما زودتر قابل برداشت است این در حالیست که جلسات هماهنگی خرید محصول خرما هنوز به نتیجه نرسیده و نخلداران […]

مدیرعامل اتحادیه نخلداران همچنین در این باره گفت: در صورت متناسب بودن نرخ پیشنهادی، نخلداران راغب هستند که محصول خود را به سازمان تعاون روستایی بفروشند.جاسم حزباوی افزود: امسال با توجه به گرمای هوا، محصول خرما زودتر قابل برداشت است این در حالیست که جلسات هماهنگی خرید محصول خرما هنوز به نتیجه نرسیده و نخلداران هنوز بلاتکلیف هستند.وی اضافه کرد: پارسال محصول خرما به نرخ ۲ هزار و ۱۰۰ تومان به صادرکنندگان فروخته شد، این در حالیست که بر اساس برآوردها بدون احتساب سود، هر کیلوگرم سه هزار و ۳۰۰ تومان هزینه برای کشاورز داشته است.حزباوی همچنین گفت: امسال از اهواز تا دارخوین در شرق و غرب کارون، محصول خرما خوب و درجه یک است اما از دارخوین به پایین دست (آبادان و خرمشهر) به خاطر شور شدن آب کارون محصول خوبی نداریم.

وی ادامه داد: خرمای تولیدی شهرستان های اهواز، باوی، کارون، حمیدیه، شادگان، خرمشهر و آبادان برای صادرات مناسب است و سایر شهرستان ها مصرف داخلی دارد.خوزستان قطب تولید خرما، رتبه دوم تولید این محصول و رتبه نخست صادرات آن را در کشور دارد. سهم این استان تولید حدود ۲۰۰ هزار تن خرما است. هم اکنون ۴۳ هزار هکتار از زمین های خوزستان زیر کشت نخیلات است که بیش از ۳۲ هزار هکتار آن بارور است. محصول خرمای آبادان، خرمشهر و شادگان امسال به دلیل کاهش شدید و شوری آب کارون به دلیل پیشروی آب دریا خسارت جدی دیده است.