رئیس دانشگاه چمران اهواز: پدیده گرد و غبار نتیجه نادیده گرفتن نقش مراکز علمی است

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز پدیده گرد و غبار را نتیجه تصمیمات نسنجیده و نادیده گرفتن مراکز علمی در سالهای قبل دانست. به گزارش ایرنا غلامحسین خواجه چهارشنبه در مراسم افتتاحیه نخستین کنفرانس بین المللی گرد و غبار که در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد اظهار کرد: این کنفرانس فرصت مناسبی است تا با […]

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز پدیده گرد و غبار را نتیجه تصمیمات نسنجیده و نادیده گرفتن مراکز علمی در سالهای قبل دانست. به گزارش ایرنا غلامحسین خواجه چهارشنبه در مراسم افتتاحیه نخستین کنفرانس بین المللی گرد و غبار که در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد اظهار کرد: این کنفرانس فرصت مناسبی است تا با نگاهی اندیشمندانه و علمی و به دور از جنجال پدیده گرد و غبار را که بیش از 17 استان کشور را درگیر کرده بررسی کنیم.

IMG_7624

وی توجه به محیط زیست را از مولفه های اصلی توسعه پایدار عنوان کرد و افزود: نباید با بی مسئولیتی ناظر تخریب روز افزون محیط زیست و خشک شدن تالاب ها و شوره زار شدن زمین های خوزستان باشیم. خواجه تصریح کرد: متاسفانه تا زمانی که یک مساله به بحران تبدیل نشود برای مقابله با آن اقدام و به راهکارهای متخصصان توجه نمی شود، در حالی که پیشگیری کم هزینه تر از درمان است. وی اظهار کرد: این کنفرانس ضمن ارائه ابعاد مختلف پدیده ریزگردها، جلب کمک سازمان های جهانی و کشورهای درگیر این پدیده را مدنظر دارد. دبیر علمی اولین کنفرانس بین المللی گرد و غبار نیز گفت: 210 مقاله به این کنفرانس رسیده که 196 مقاله از این تعداد پذیرفته شده است. احمد لندی افزود: 27 مقاله به صورت سخنرانی و مابقی به صورت پوستر ارائه می شود. این عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار کرد: این کنفرانس به دنبال فراوانی توفان های گرد و غبار در سال 93 شکل گرفته است. وی اضافه کرد: دبیرخانه دائمی گرد و غبار در دانشگاه شهید چمران اهواز تشکیل شده و قرار است این کنفرانس بین المللی به صورت دوسالانه و هر بار در یکی از دانشگاه های متقاضی برگزار شود. همایش بین المللی گرد و غبار از 12 تا 14 اسفند در دانشکده علوم دانشگاه شهید چمران در حال برگزاری است. مهمانانی از کشورهای عراق، آمریکا، اسپانیا، بوسنی، عراق و پاکستان و همچنین نماینده برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) در این همایش شرکت دارند.