سرزمین کهن پای ضرغامی را به مسجدسلیمان کشاند

عزت الله ضرغامی رییس سازمان صدا و سیما عصر شنبه مورخ ۳/۱۲/۹۲ با خودرو سواری کرایه از فرودگاه اهواز به مسجدسلیمان رفت.!! این درحالی است که هیچکدام از مسئولان محلی و استانی درجریان سفر وی قرار نداشتند! و حضور وی بدون اطلاع مسئولان محلی در بازار مرکزی مسجدسلیمان درمیان مردم شریف بختیاری مسجدسلیمان بدون هرگونه […]

عزت الله ضرغامی رییس سازمان صدا و سیما عصر شنبه مورخ ۳/۱۲/۹۲ با خودرو سواری کرایه از فرودگاه اهواز به مسجدسلیمان رفت.!! این درحالی است که هیچکدام از مسئولان محلی و استانی درجریان سفر وی قرار نداشتند! و حضور وی بدون اطلاع مسئولان محلی در بازار مرکزی مسجدسلیمان درمیان مردم شریف بختیاری مسجدسلیمان بدون هرگونه تنشی برغم گلایه ها همراه بوده است.

36238_635287158435949898_s

سفر ضرغامی به مسجد سلیمان بدون اطلاع مسئولان استانی و حتی محلی مسجدسلیمان و بدون هرگونه همراه وتشریفاتی همراه شد. رییس سازمان صدا و سیما درابتدای ورود خود در سه راهی همافران(پشت برج) خیابان مرکزی شهرستان مسجدسلیمان درحالی که بدون هرگونه همراهی بود وجمعیت قابل توجهی وی را احاطه کرده بودند با شهروندان مسجدسلیمانی دیدار کرد. دراین دیدار غیرمنتظره که بدون حضور واطلاع مسئولان محلی مسجد سلیمان انجام شد شهروندان مسجدسلیمانی که از حضورسرزده رییس رسانه ملی متعجب شده بودند نقطه نظرات خود را با گلایه مندی شدید از پخش سریال موهوم سرزمین کهن ازو هجمه صورت گرفته به قوم بختیاری ابراز گلایه مندی کردند.درادامه این دیدار رییس سازمان صدا و سیما به اتفاق جمعی از شهروندان مسجدسلیمانی با حضور در مسجد جامع نمره یک این شهرستان نماز مغرب وعشاء را به امامت حجت الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه این شهر اقامه کردند. امام جمعه مسجدسلیمان ضمن خیرمقدم به رییس صدا و سیما و ابراز تعجب از حضور بدون اطلاع قبلی ایشان درشهرستان بختیاری مسجد سلیمان این حرکت رییس سازمان صدا و سیما و حضور سرزده درمیان مردم را حرکتی از تیپ حرکت های دهه اول انقلاب برشمرد و خواستار توجه رییس رسانه ملی به دغدغه های ایجاد شده در خصوص سریال سرزمین کهن شد و گفت:در این شهر مردم دو بار به صحنه آمدند و اعتراض خود را بدون هرگونه خسارت و مشکلی به شیوه معقول و منطقی بیان کردند.وی با ابراز تاسف از حوادث پیش آمده و نقش موثر صدا و سیما در وحدت اقوام خواستار جلوگیریاز وقوع این مسائل دررسانه ملی شد.

محمدرضا مکوندی استاد دانشگاه و رییس ستاد گرامیداشت شهید شیرعلی مردان خان بختیاری با تشکر ازحرکت رییس رسانه ملی در خصوص حضور بدون اطلاع مسئولان محلی و استانی در مسجد سلیمان خطاب به ضرغامی گفت:تحقیقات متخصصان تبارشناسی همچون دکتر بناب دال برسکونت یازده هزارسال بختیاریها در جنوب غربی ایران است بختیاری ها دارای خصایص بی بدیلی همچون وطن پرستی ؛بیگانه ستیزی بعنوان قومی یکپارچه شیعه هستند و متاسفانه درصدا و سیما یک خط فکری که مربوط به سالیان درازی است وجود دارد که در صدد نفی افتخارات بختیاریها همچون فتح مشروطه و پایان دادن به حکومت استبدادی محمد علی شاهی توسط سردارفقید بختیاری سردار اسعد است وی افزود درسریال موهوم سرزمین کهن ضمن دفاع تلویحی از حزب توده بختیاریها را به عنوان قومی با القاب نامناسب خطاب داده و به سردارفقید قوم براحتی توهین می گردد جناب ضرغامی چرا این سریال تولیدی شما از وجود کارشناسان برجسته بختیاری بهره نبرد وفردی مانند سلیمی نمین که سررشته ازفرهنگ بختیاری ندارد دراین زمینه صاحب نظرمی باشد؟چرا صدا و سیما ازاسطوره های قوم بختیاری همچون ابوالقاسم خان؛علیمردان خان و سرداراسعد که وجه مشترک همه اشان بیگانه ستیزی بوده تولیدات سینمایی ندارد.؟

درادامه دکتر مسعود شهبازی رییس دانشگاه آزاد مسجد سلیمان با اشاره به خدمات صدا و سینما و تشکر از حضور ضرغامی در مسجد سلیمان حضور ایشان در منطقه بختیاری مسجد سلیمان را گرامی داشت و گفت:علیرغم رنجشی که از صدا و سیما حاصل شد ولی چون پا برفرش مردم بختیاری نهادی مردمی که به نجابت و بزرگی زبانزد هستند مقدمتان را گرامی می داریم.

درادامه تعدادی دیگری ازشهروندان مسجدسلیمانی نیز نقطه نظرات خود را در خصوص وقایع اخیر بیان کردند و سپس محمد رضا مکوندی رییس دفتر دکتر محسن رضایی با تشکر از حرکت رییس رسانه ملی در خصوص حضور سرزده در مسجدسیلیمان و پذیرش بی ذقتی های صورت گرفته در رسانه ملی وتاکید براحقاق حقوق بختیاریها ازطرف دکتر محسن رضایی دبیر محترم مجمع تشخیص مصلحت و بدست امام جمعه محترم حجت الاسلام والمسلمین امینی یک دست چوخا بختیاری را به ضرغامی اهدا کردند.

آقای ضرغامی با تشکر ازحسن نظر مردم شریف بختیاری گفت: من گفتم اگرعمدی خدای نکرده دراین کار بوده از توهینی که به مردم بختیاریشده به خداوند متعال پناه میبرم خطای فاحش صورت گرفته دراین سریال نامگذاری یگ خانواده بدنام به نام بختیاری دراین سریال تلویزیونی بوده که برخورد قاطعی باعوامل سهل انگاری مذکور صورت گرفت.وی با اشاره به عدم اطلاع مسئولان استانی و شهرستانی از سفر اخیرش به مسجدسلیمان و عزیمت به این شهر با خودروهای سواری کرایه به تنوع اقوام درایران تاکید کرد با بهره گیری از نظرات کارشناسان بختیاری نسبت به جلوگیری از تکرار مسائل مشابه اقدام خواهیم کرد و انشالله همانطور که دوستان در صحبت هایشان اشاره کردند با توجه به ویژگیهای قوم عزیز بختیاری همچون قومی سراسرشیعه وطن دوست وبزرگانی بیگانه ستیز که دراین راه به شهادت رسیدند نسبت به تولید فیلم هایی با محتوای غنی محلی مرتبط با موضوعات یاد شده اقدام گردد.

12 13