رئیس شورای شهر اهواز: استاندار و فرماندار به موضوع شهردار اهواز رسیدگی کنند

رئیس شورای شهر اهواز گفت: در یک کلانشهر مانند اهواز، شهردار شخص بسیار مهمی است و باید بتواند پاسخگو باشد؛ اینکه فلان جا را درست کرده است دستش درد نکند اما در کل یک شهر باید رضایت‌مندی و آرامش ایجاد شود.سید محمدعلی پورموسوی پس از لغو یکصد و چهل و سومین جلسه علنی شورای شهر […]

رئیس شورای شهر اهواز گفت: در یک کلانشهر مانند اهواز، شهردار شخص بسیار مهمی است و باید بتواند پاسخگو باشد؛ اینکه فلان جا را درست کرده است دستش درد نکند اما در کل یک شهر باید رضایت‌مندی و آرامش ایجاد شود.سید محمدعلی پورموسوی پس از لغو یکصد و چهل و سومین جلسه علنی شورای شهر اهواز که قرار بود ساعت ۱۰ امروز (۱۳ دی‌ماه) برگزار شود، با تبریک روز زن اظهار کرد: مانند جلسات قبل اکنون هم این جلسه لغو شد. از حضور در این جلسه، دقت نظر و علاقه‌مندی به موضوعاتی که در شورا اتفاق می‌افتد تشکر می‌کنم و از اینکه امروز هم جلسه تشکیل نشد پوزش می‌خواهم.

وی افزود: در پی لغو جلسه گذشته برخی دوستان رسانه‌ای نکته‌ای مطرح کردند. در جلسات گذشته گفت‌وگوهایی شد که بعضا این گفت‌وگو که بعد از اعلام لغو جلسه انجام شد، تند بود. یکی از دوستان گفت که ممکن است در این گفت‌و گوها برخوردی یا اتفاقی بیفتد که گفتم یکی از جلوه‌های مردم‌سالاری دینی، حضور افراد جامعه علاقه‌مند باشد که می‌خواهند موضوعات مرتبط با شهر را نزد قانون‌گذاران، وکلا و نمایندگان‌شان پیگیری کنند.پورموسوی ادامه داد: ما باید همیشه از نشستن محترمانه نزد افکار عمومی و مردم استقبال کنیم و برای این مواجهه محترمانه و دوستانه و البته مواجهه با صاحبان انقلاب اسلامی یعنی مردم باید پیش‌قدم باشیم و از این بابت نگرانی ندارم.

وی عنوان کرد: البته برخی از دوستان گله‌مند بودند که ممکن است در الفاظی که به کار گرفته شده است نسبت به برخی دوستان نکات غیرمحترمانه‌ای مطرح شده است که من به جای کسانی که این نکات را گفتند و ممکن است بر اثر شدت عصبانیت بوده باشد، از جانب همکاران خودم در شورا پوزش می‌طلبم و امیدوارم به من ببخشند.‌رئیس شورای شهر اهواز گفت: امروز هم جلسه تشکیل نشد و همکاران محترم شورا تشریف نیاوردند و جلسه با حضور هشت نفر، به رسمیت نرسید.

وی با اشاره به اعلام ختم جلسه به دلیل به حد نصاب نرسیدن تعداد اعضای حاضر در صحن در چهارمین روز متوالی افزود: در جلسه روز گذشته بسیاری از دوستان رسانه‌ای مطرح کردند به جای اینکه جلسه تمام شود و شما بروید بهتر است اعضا بمانند و به سوالات پاسخ بدهند. البته وقتی کسی صحبت می‌کند من باید ادب به خرج بدم و حرف‌هایش را گوش دهم. امروز هیات رئیسه و دیگر اعضای شورای شهر در صحن می‌مانند و حرف‌های اصحاب رسانه را گوش می‌دهند.

پورموسوی گفت: جلسه بعدی شورا، ساعت ۸ روز شنبه (۱۶ دی‌ماه) برگزار می‌شود.وی عنوان کرد: در مورد حضور نیافتن این همکاران مکاتبه‌ای با فرمانداری داشتیم و از فرمانداری می‌خواهیم که به صورت قانونی این موضوع را پیگیری کند.‌رئیس شورای شهر اهواز در ادامه پس از خروج از صحن، در جمع خبرنگاران بیان کرد: در حال صحبت با فرماندار اهواز هستیم و شاید جلسه روز شنبه با حضور فرماندار باشد. فرماندار باید طبق قانون ورود کند و درخواست داشته باشد تا آقایان (اعضایی که در شورا حضور نمی‌یابند) به جلسه بیایند.

وی با اشاره به گفته شهردار اهواز در مورد اینکه خوش‌بین است که این موضوع در فضای تعامل حل شود، افزود: از ابتدا مفصل با شهردار صحبت کردیم و وی قول داد که همکاری و دقت نظرش بیشتر شود و برخی افرادی که اعضای شورای شهر در موردشان مشکلاتی مطرح می‌کردند، تغییر کنند و جابه‌جا شوند.پورموسوی گفت: کلیت کار این است که اتفاقی که مد نظر ما بوده، اتفاق نیفتاده است. قسمت دوم این موضوع به کلیت کار برمی‌گردد و در مورد این دو سال، اشکالاتی را مطرح می‌کنیم.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال با برخی موضوعات روبه‌رو بودیم، عنوان کرد: به طور مثال پروژه‌های سامان‌دهی ورودی‌های شهر و دفع آب‌های سطحی جزو اولویت‌های اعضای شورای شهر بوده‌اند. در خصوص دفع آب‌های سطحی، در این دو سال گفتیم که مثلا دیگر با بارندگی ۳۰ میلیمتری مشکل آبگرفتگی نداشته باشیم اما با بارش کمتر از این میزان نیز مشکلاتی داشتیم.

پورموسوی گفت: همچنین در اهواز جاهایی مانند کوی سید خلف، کوی سیاحی، اکباتان و مهدیس وجود دارد که آسفالت خرابی دارند یا آسفالت ندارند و در برخی جاها حتی زیرسازی نیز انجام نشده است. در این شرایط، شورایی که از ابتدا گفته بود می‌خواهد برای مردم انقلابی کار کند باید حداقل پاسخگوی موضوعات اساسی مردم باشد.وی عنوان کرد: برای خیابان نهج البلاغه که بافت فرسوده و مردم محرومی دارد طرحی نوشتیم تا این گره ترافیکی که در چشم اهواز است، رفع شود اما چرا این طرح اجرا نمی‌شود؟ همچنین بحث‌هایی در مورد شفافیت مالی بوده است و برخی تفریغ بودجه‌ها به دلیل نپذیرفتن یک شناسه مالی در بخشی از شهرداری، از سوی شورا رد شده است.

رئیس شورای شهر اهواز گفت: این موارد وجود داشته است و در توافقات کوچک و در زمان مشخص شده، اتفاق نیفتاد.وی افزود: فضای تعاملی بوده است و اگر اکنون هم این فضا باشد ما حرفی نداریم. بالاخره باید تکلیف‌مان با مشکلات شهر اهواز و گرفتاری‌هایی که برخی جاها نفس‌گیر شده است، روشن شود.پورموسوی گفت: این موارد به شهردار منحصر می‌شود. در یک کلانشهر مانند اهواز، شهردار شخص بسیار مهمی است و باید بتواند پاسخگو باشد؛ اینکه فلان جا را درست کرده است دستش درد نکند اما در کل یک شهر باید رضایت‌مندی و آرامش ایجاد شود.

وی تصریح کرد: من به هیچ وجه نگفتم هیچ کاری انجام نشده است. کارهایی انجام شده اما مساله‌ای مانند نخاله‌ها در اهواز حل نشده است.رئیس شورای شهر اهواز در خصوص مطرح شدن عدم سکونت خانواده شهردار در اهواز و صحبت شهردار مبنی بر اینکه از روز اول با ۱۳ عضو شورای شهر صحبت کرده است که امکان سکونت فرزندانش در اهواز وجود ندارد اما همسرش در اهواز حضور دارد، گفت: نمی‌خواهم اکنون این بحث‌ها را مطرح کنم و باید اجازه داده شود این موضوع در شورای شهر مطرح شود.

وی افزود: از نظر ما شورای شهر موظف است هر جا طبق قانون اثبات شود که بر گوشه‌ای از احراز تصدی شهردار خدشه وارد شده است، ورود کند. پورموسوی گفت: در مورد اینکه شهردار اهواز عنوان کرده است همسرش در اهواز زندگی می‌کند، بیان کرد: شاید اکنون این موضوع باشد. موضوعات دیگری راجع به تصدی شهردار داریم که حتما در صورت حضور همکاران در جلسه، در این خصوص بحث می‌شود.وی افزود: از نهادهای فرادست مانند استانداری، شخص استاندار و فرماندار اهواز انتظار دارم طبق قانون به این موضوع رسیدگی کند.