گام بزرگ نیشکر خوزستان همزمان با روز جهانی محیط زیست : بهره برداری از طرح زیست محیطی تصفیه پساب شرکت خمیر مایه و الکل رازی اهواز

طرح زیست محیطی تصفیه پساب شرکت خمیرمایه و الکل رای اهواز از شرکت های تابعه توسعه نیشکر و صنایع جانبی بعداز ظهر سه‌شنبه با حضور معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست به بهره برداری رسید. دکترعبد علی ناصری مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی ، در مراسم بهره برداری این طرح […]

طرح زیست محیطی تصفیه پساب شرکت خمیرمایه و الکل رای اهواز از شرکت های تابعه توسعه نیشکر و صنایع جانبی بعداز ظهر سه‌شنبه با حضور معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست به بهره برداری رسید.

دکترعبد علی ناصری مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی ، در مراسم بهره برداری این طرح گفت:تصفیه خانه پساب شرکت خمیرمایه و الکل رازی اهواز با ظرفیت تصفیه یک هزار مترمکعب در شبانه روزو بازچرخانی صد درصد آب تصفیه شده به چرخه تولید، امکان استحصال ۱۴۰ تن مواد آلی برای تولید خوراک دام و طیور فراهم شده است.
وی گفت: با بهره برداری از این طرح زیست محیطی ، پساب ملاس نیشکر به فراورده های باارزش افزوده بیشتر فراهم شده و تا حدود زیادی از آلودگی آب و خاک جلوگیری خواهد کرد.ناصری افزود:با اجرای این طرح و هزینه بالغ بر ۵۰۰میلیارد ریال ،اشتغال برای ۱۵نفر ، تولید محصولات جدید جهت توسعه زنجیزه صنایع پایین دستی نیشکر فراهم شده و امکان کاربرد “ویناس” تغلیظ شده پاستوریزه در خوراک دام و پایه کود کمپوست فراهم شده است.

مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در ادامه افزود:با بهره برداری از این طرح زیربنایی زیست محیطی که در کاهش و کنترل آلودگی خاک و هوا موثر خواهد بود بستر استفاده از “ویناس” در بیابان ها برای جلوگیری از برخاستن گرد و خاک و پوشش های عمومی جاده های بین مزارع فراهم شده است.ویناس به دلیل چسبندگی بالا به عنوان پالچ گیاهی برای تثبیت شنزارهای نیز مودر استفاده قرار می گیرد.

در آیین بهره برداری از این طرح زیست محیطی اعلام شد با تولید فراورده ها و استحصال مواد ارزشمند از پساب ملاس نیشکر ، بازگشت سرمایه هزینه شده در ۲ سال خواهد بود.

علی سلاجقه رییس سازمان حفاظت محیط زیست ، هزینه کردن در طرح های زیست محیطی را سرمایه گذاری برای نسل های آینده و تولید فراورده ها از محل تصفیه پساب ها را ارزشمند توصیف کرد و افزود: شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در سال های اخیر گام های بلندی برای بهبود وضعیت زیست محیطی طرح های نیشکری در خوزستان برداشته است.
بنا به این گزارش شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی با هشت شرکت تابعه ، حدود ۴۰درصد نیاز کشور به شکر را تامین می کند.الکل صنعتی ، مایه خمیر ، تخته صنعتی ام .دی.اف از مهمترین فراورده های جانبی صنعت نیشکر در خوزستان است.در سال زراعی جاری حدود ۴۵۰هزار تن شکر در شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی تولید شد.