هوای سه شهر خوزستان در شرایط ناسالم

سامانه پایش کیفی هوای کشور، هوای شهرهای اهواز، سوسنگرد و شادگان را در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها اعلام کرد.بر اساس گزارش سامانه پایش کیفی هوای کشور، امروز (یکشنبه) هوای اهواز با شاخص ۱۶۰ ، سوسنگرد با شاخص ۱۵۶ و شادگان با شاخص ۱۶۲ در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها قرار دارد. طبق این گزارش، […]

سامانه پایش کیفی هوای کشور، هوای شهرهای اهواز، سوسنگرد و شادگان را در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها اعلام کرد.بر اساس گزارش سامانه پایش کیفی هوای کشور، امروز (یکشنبه) هوای اهواز با شاخص ۱۶۰ ، سوسنگرد با شاخص ۱۵۶ و شادگان با شاخص ۱۶۲ در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها قرار دارد. طبق این گزارش، مهمترین آلاینده هوا در این ساعت غبار با اندازه ۲.۵ میکرون بوده است.همچنین آبادان و ماهشهر در شرایط حساس برای گروه های ناسالم قرار دارند.شرایط ناسالم هوا در روزهای اخیر در اهواز، سوسنگرد، شادگان و ماهشهر تداوم داشته، با این حال کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوا تشکیل جلسه نداده است.

بر اساس آیین‌نامه اجرایی تبصره (۳) ماده (۳) قانون هوای پاک که در سال ۹۷ به تصویب رسید، کارگروه استانی هماهنگی شرایط اضطرار آلودگی هوا در مواقع (شرایط) اضطرار آلودگی هوا، یعنی مواقعی که استمرار پایداری جوی (بر اساس اعلام سازمان هواشناسی کشور) یا افزایش میزان غلظت آلاینده‌ها (بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همکاری سازمان حفاظت محیط‌زیست) در کوتاه‌مدت، سلامت انسان و محیط‌زیست را دچار مخاطره جدی کند، تشکیل می‌شود.

اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان دیروز (شنبه) تشکیل جلسه شرایط اضطرار آلودگی هوا را غیرضروری دانسته و گفته است: این نشست در شرایط اضطرار و وقتی آلودگی هوا از میزان خاصی بالاتر رفته و تداوم داشته باشد باید تشکیل و منجر به تصمیماتی در زمینه تعطیلی مدارس و یا ادارات و یا محدودیت‌ ترافیکی شود. با توجه به مصوبات ستاد کرونا، هم اکنون مراکز آموزشی تعطیل بوده و ادارات نیز با حداقل نیرو و کاهش ساعت اداری فعال هستند، به همین دلیل بر اساس نوع آلودگی، سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری این است که تعطیلی نداشته باشیم؛ از سوی دیگر با توجه به فراهم نبودن زیرساخت اجرای طرح‌های ترافیکی و زوج و فرد در خوزستان، امکان ایجاد محدودیت ترافیکی نیز وجود ندارد. بنابراین از آنجا که تشکیل نشست به تصمیم عملیاتی منتج نمی‌شد و با توجه به شرایط کرونا و لزوم کاهش نشست‌ها، سعی شده از تشکیل نشست غیرضروری خودداری شود.

AQI شاخصی است که برای گزارش روزانه کیفیت هوا به کار می‌رود و نشان می‌دهد که هوای اطراف چقدر تمیز یا آلوده است و این حد از آلودگی چه اثراتی ممکن است بر سلامتی داشته باشد. این شاخص بر اثراتی متمرکز است که افراد ممکن است چند ساعت یا چند روز پس از تنفس در این هوا با آنها روبه رو شوند.بر اساس این شاخص، صفر تا ۵۰ در شرایط هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط هوای سالم و کیفیت هوا قابل قبول، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ شرایط بسیار ناسالم است و هشدار درباره بروز وضعیت اضطراری بهداشتی است و با احتمال بیشتر سلامت همه جمعیت به خطر می‌افتد.

۳۰۰ تا ۵۰۰ شرایط هوای خطرناک وضعیت اضطراری هشدار بهداشتی است. همه افراد ممکن است دچار پیامدهای بهداشتی وخیم شوند.در روزهای اخیر استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه‌ها در کلان‌شهرها بالا گرفته است که یکی از عوامل تشدید آلودگی هوا بوده است. به گفته اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان، با کاهش سهمیه گاز، چهار نیروگاه خوزستان استفاده از سوخت مازوت را آغاز کرده‌اند. نیروگاه رامین درشمال اهواز نیز با سوزاندن مازوت در پاییز و زمستان هر سال یکی از عوامل تشدید آلودگی هوا در شهرستان باوی و اهواز بوده است.