هشدار جدی کانون صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه چمران اهواز در خصوص همه گیری مجدد کرونا

کانون صنفی اعضا هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با انتشار بیانیه ای خطاب به مردم و مسئولان در خصوص همه گیری مجدد ویروس کوید-۱۹ و عدم اعمال تصمیمات قاطع و تاثیرگذار توسط مسولین استانی هشدار داد. متن بیانیه به شرح زیر است : با سلام و با آرزوی قبولی طاعات و عبادات مردم شریف […]

کانون صنفی اعضا هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با انتشار بیانیه ای خطاب به مردم و مسئولان در خصوص همه گیری مجدد ویروس کوید-۱۹ و عدم اعمال تصمیمات قاطع و تاثیرگذار توسط مسولین استانی هشدار داد. متن بیانیه به شرح زیر است :

با سلام و با آرزوی قبولی طاعات و عبادات مردم شریف و ولایت مدار خوزستان و عرض تسلیت ایام شهادت امیر مومنان علی علیه السلام.شور بختانه، امروزه شاهد آن هستیم که پس از یک دوره اعمال تصمیمات استانی و قرنطینه شهرها ی استان بخصوص شهر اهواز، و اعمال محدودیت های عمومی و رعایت فاصله گذاری فیزیکی، به دلیل ساده انگاشتن این همه گیری ویروسی و عدم قاطعیت در خصوص تداوم این محدودیت های ضروری در استان توسط مسولین و متولیان این امر در ستاد کرونای استان، مجددا با گسترش بی رویه بیماری کوید ۱۹ در شهرهای مختلف استان خوزستان مواجه هستیم.

این حجم بیماران مبتلا که آمارهای رسمی نشان می دهد، بخصوص در اهواز و سایر شهرهای استان، واقعا ازار دهنده است و نشان از کم اهمیت انگاشتن سلامت شهروندان دارد. برای این شرایط میبایست در اسرع وقت چاره اندیشی نمود و مسولین با تداوم محدودیت ها، از اجتماع مردم در خیابانها و بازارهای محلی شدیدا جلوگیری کنند. مسئولان ذیربط باید بدون هیچ مسامحه ای، تا کاهش معنی دار تعداد مبتلایان، دستورالعمل های بهداشتی مصوب را در همه صنوف، سازمان ها و ادارات و بانک ها بصورت جدی اعمال و ارزیابی و نظارت نمایند. از طرف دیگر، بازگشایی عجولانه مدارس و احتمالا دانشگاه ها نیز قطعا در حال حاضر در استان‌خوزستان نمی تواند در دستور کار قرار گیرد ریرا پیامد های بسیار منفی میتواند به همراه داشته باشد.

ضمن تشکر و قدردانی از تلاشهای مجدانه و جهادی پزشکان و پرستاران و سایر عوامل در صحنه در طول مدت شیوع این بیماری، هم اکنون دغدغه و نگرانی دانشگاهیان نسبت به حفظ تندرستی تک تک شهروندان، و همچنین اهمیت رعایت مقررات مربوط در مبارزه با پدیده ای که نه تنها سلامت مردم، بلکه بنیان های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی ما را نیز تهدید می کند، ما اعضای هیات علمی دانشگاه شهید چمران را بر آن داشت تا:

۱. از همه اهالی محترم خوزستان و شهروندان عزیزی که در این دغدغه ها با ما همراه و همفکرند، درخواست جدی داشته باشیم که اکیداً از حضور غیر ضروری در سطح شهر خودداری کرده و پروتکل ها و دستورات بهداشتی، بویژه فاصله گذاری ها و استفاده صحیح از ماسک و مواد ضد عفونی کننده را با جدیت رعایت کنند؛

۲. همچنین خواستار آن هستیم که مقامات عالی استان با درایت بیشتر و اتخاذ تدابیر مناسب، مجدانه در فراهم ساختن امکانات بهتر برای شهروندان و تأمین اولیه های این ضرورت حیاتی مانند حمایت ها و تسهیلات مالی و اجرایی و اقتصادی ممکن، و تسهیل دسترسی و تهیه مواد و وسایل بهداشتی، بکوشند و با متخلفان و ناقضان حقوق مردم، برخوردهای جدی و قاطعانه تری داشته باشند. به امید رهایی هر چه زودتر جامعه بشری از این بلای خانمانسوز و ویرانگر، انشاءالله .