بازیافت به سبک شهرداری اهواز!

حمزه سلمان‌پور : شما فکر می‌کنید این زباله‌هایی که سر شب دم‌ِ در می‌گذارید و شهرداری می‌برد از شرش خلاص شده‌اید؟یر! این زباله‌ها صبح به صبح‌ به در خانه شما باز می گردند.ایده شهرداری اهواز برای بازیافت زباله احتمالاً برای شما هم جالب است. سر جاده ورودی سایت صفیره نوشته شده “محل بازیافت و دفن […]

حمزه سلمان‌پور : شما فکر می‌کنید این زباله‌هایی که سر شب دم‌ِ در می‌گذارید و شهرداری می‌برد از شرش خلاص شده‌اید؟یر! این زباله‌ها صبح به صبح‌ به در خانه شما باز می گردند.ایده شهرداری اهواز برای بازیافت زباله احتمالاً برای شما هم جالب است. سر جاده ورودی سایت صفیره نوشته شده “محل بازیافت و دفن بهداشتی پسماند کلان‌شهر اهواز” اما وقتی‌ وارد محوطه بزرگ آنجا می‌شوید چیزی جز دود و خاکستر و بوی تعفن و شیرابه‌ای که از کامیونهای زبا‌له‌کش روی زمین ریخته چیزی نمی‌بینید.
یک سوله با آثاری از یک سیستم تفکیک زباله سنتی در آنجا هست که مدت‌ها از تعطیلی آن می‌گذرد.

وقتی‌ شما شب هنگام، زباله را به کامیون شهرداری می‌سپارید و با خیال راحت می‌خوابید. سایت دپوی زباله صفیره فعال است تا زباله شما را بازیافت کند و به خودتان بازگرداند.تعجب نکنید! زباله‌های اهواز ماه‌هاست که سوزانده و به دود و خاکستر تبدیل می‌شوند، دودش صبح اول وقت، چنان فضای شهر را در بر می‌گیرد که شما حتماً سهم خود را با نفس کشیدن دریافت می‌کنید. کودک دلبندتان هم همینطور و حتی درختان و حیوانات. البته دود زباله علیرغم غلظت بالا، به دلیل رنگ سفیدی که دارد در طول روز چندان به چشم نمی‌آید.خاکستر و دوده هم بعد از دود سراغ شما می‌آید. این یکی در لباس ریزگرد در کوچه خیابا‌های شهر پیدایش می‌شود اما از ریزگردهای نمکی هورالعظیم خطرناک‌تر است؛ بالاخره آدم نمک و خاک هور بخورد بهتر است تا خاکسترِ زبالهٔ بیمارستان و هزار آشغال دیگر را استنشاق کند!
بعد از آتش‌سوزی گسترده در خرداد ماه امسال که با وعده‌های شهردار و بازدید سنواتی، رئیس شورا از سایت صفیره و دخالت یکی از نمایندگان مجلس همراه شد؛ این زباله‌سوزی هیچ‌گاه متوقف نشد و ظاهراً اراده‌ای برای توقف آن وجود ندارد.سازمان حفاظت از محیط زیست هم که در استان همه کاری می‌کند جز حفاظت از محیط زیست!.نه کسی به فکر ابعاد فاجعه‌بار زیست محیطی آن است و نه برای سلامت شهروندان، احیانا در شبکه بهداشت کک کسی می‌گزد.