ظریف: در بسیار موارد از نظر محتوا و نحوه نگارش اختلاف نظر وجود دارد/آمریکا باید سخت ترین تصمیمات را بگیرد

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه مذاکره 5 روزه وین را «بسیار فشرده » خواند و گفت: درباره چارچوب کلی و نیز بخش اساسی مقدمه برنامه اقدام مشترک جامع، توافق اما در بسیاری موارد از نظر محتوا و نحوه نگارش اختلاف نظر وجود دارد.رییس دستگاه دیپلماسی پس از 5 روز مذاکرات فشرده میان ایران و […]

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه مذاکره 5 روزه وین را «بسیار فشرده » خواند و گفت: درباره چارچوب کلی و نیز بخش اساسی مقدمه برنامه اقدام مشترک جامع، توافق اما در بسیاری موارد از نظر محتوا و نحوه نگارش اختلاف نظر وجود دارد.رییس دستگاه دیپلماسی پس از 5 روز مذاکرات فشرده میان ایران و گروه 1+5 در وین در جمع خبرنگاران افزود:این دور از مذاکرات، بسیار فشرده ای بود و هنوز هم ادامه دارد و همکاران دیشب تا یک و 30 بامداد مشغول مذاکره روی متن بودند و از صبح امروز هم مذاکرات ادامه دارد و اکنون دکتر عراقچی و دکتر روانچی و سایر همکارانم با خانم اشمید در حال مذاکره هستند.

81208732-5773738

وزیر امور خارجه اظهار داشت: تحول این دوره از مذاکرات ورود به نگارش متن (برنامه اقدام مشترک جامع) است اما هنوز نمی توان گفت که متن مشترک وجود دارد .وی تصریح کرد: در بعضی موارد ممکن است روی بخش هایی توافق وجود داشته باشد اما در بسیاری از موارد اختلاف از نظر محتوا و نحوه نگارش وجود دارد.

***فعلا در مورد عنوان، توافق داریم

ظریف تاکید کرد: فعلا در مورد عنوان، توافق داریم و یک چارچوب کلی و شاید پیرامون مقدمه هم در موارد زیادی اختلاف نداریم اما در موضوعات اساسی اختلاف نظر وجود دارد چون موضوعی است که یک دهه از آن می گذرد و غیرقابل پیش بینی هم نبود که اختلاف داشته باشیم و ما هم توقع داشتیم که کار دشوار است.

***طرف مقابل هنوز آمادگی لازم برای ورود به مذاکره بر اساس واقعیات را ندارد

ظریف با بیان اینکه نیاز است به جای تکرار مواضع به روش های حل موضوع برسیم، گفت: بر اساس سیاست هایمان و آن چه در برنامه اقدام مشترک در ژنو توافق کردیم راه حل هایی پیشنهاد شد که باید همزمان نگرانی های برخی کشورها رفع شود و ایران برنامه صلح آمیز هسته ای خود را داشته باشد.وزیر امور خارجه گفت: پیشنهادهایی ما مخصوصا در مرحله نهایی داشتیم که به طور جدی در ژنو ارایه شد، بیش از آنکه مواضع باشد راه حل هایی است که هم حقوق ایران حفظ شود و هم اگر نگرانی است آنها برطرف شود.وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: احساس من این است که طرف مقابل ما در مذاکرات هنوز آمادگی لازم برای ورود به میدان مذاکره براساس واقعیات را ندارد و البته این مقداری هم طبیعی است زیرا مذاکره کنندگان تصمیم گیری درموضوعات مهم همه چیز را به روزها، ساعت ها و حتی دقایق پایانی موکول می کنند.

*** ارائه راه حل ها و پیشنهادات در مذاکرات این مرحله

ظریف تاکید کرد: ما به عنوان مذاکره کنندگان جمهوری اسلامی براساس سیاست هایی که داریم و همچنین آنچه در برنامه مشترک اقدام ژنو روی آن توافق کردیم و در مذاکرات این مرحله راه حل ها و پیشنهاداتی که ما را به هدف خواهد رساند، ارائه کردیم .وی خاطرنشان کرد: ما در پیشنهادات خود تاکید کرده ایم که ایران باید براساس حقوق خود برنامه هسته ای خود را به صورت جدی داشته باشد همزمان نیز نگرانی برخی کشورها که عادت کرده اند خود را جامعه بین المللی معرفی کنند هم رفع شود.ظریف ادامه داد: پیشنهادهای جمهوری اسلامی که تقریبا از جلسه مشترک با خانم اشتون در استانبول به صورت جدی و مشخص تر ارائه شده بیش از اینکه مواضع ما باشد در واقع راه حل های اصلی برای رسیدن به توافق جامع براساس توافق موقت ژنو است.

*** تلاش برای طرح مواضع زیاده خواهانه در طرف مقابل احساس می شود

وزیر امور خارجه تاکید کرد:سیاست ایران به عنوان قربانی سلاح های کشتار جمعی، همیشه این بوده است که اینگونه سلاح ها هیچ جایگاهی در دکترین ما ندارد و حذف کامل این سلاح ها از جهان بهترین راه برای حفظ صلح و آرامش بین المللی است و همه کشورهای جهان بویژه اعضای شورای امنیت و همچنین همین کشورهای 1+5 که با مذاکره می کننند وظیفه قانونی برای تلاش در راه حذف این سلاح ها را برعهده دارند.ظریف در بخش دیگری از سخنان خود در این نشست خبری، خاطرنشان کرد: متاسفانه هنوز در طرف مقابل تلاش برای طرح مواضع زیاده خواهانه احساس می شود اما فکر می کنم در دو دور مذاکره اخیر طرفین ما قانع شده باشند که ایران حاضر نیست در برابر فشارها و زیاده خواهی ها کوتاه آمده و یا از مواضع اصولی خود عدول کند.

*** ما نشان داده ایم از ابتدا برای توافق آمده ایم

وزیر امور خارجه اظهار داشت: ما در مذاکرات خود نشان دادیم که کوتاه نخواهیم آمد، از ابتدا حرف منطقی می زنیم و دیدگاه های خود را براساس حقوق بین المللی و حفظ حقوق ملت خود ارائه می کنیم و روی حرف خود هم می ایستیم.ظریف تصریح کرد: ما نشان داده ایم که از ابتدا برای توافق آمده ایم و این میزان تلاش را اتلاف وقت نمی دانیم ضمن اینکه نیازی هم به خرید زمان نداریم؛ خوشبختانه شرایط مردم ایران بسیار خوب است و می توانیم با اعتماد به نفس بالا و کامل به مذاکرات خود ادامه دهیم و هدف ما رسیدن به نتیجه است البته با حفظ حقوق ملت ایران.

*** 10 ساعت کار مشترک روی متن

وزیر امور خارجه ایران در ادامه با اشاره به اینکه در این دور از مذاکرات حدود 10 ساعت روی متن بطور مشترک کار شده است، گفت: در تیم مشورتی، هیات های کارشناسی و معاونین و اعضای اصلی هیات مذاکره کننده و خود بنده شاید صدها ساعت روی متن توافق کار کرده ایم و باید این توقع را داشته باشیم که طرف مقابل ما نیز روی آن وقت کافی بگذارد.ظریف افزود: می توان گفت زمانی که دو طرف بعد از پایان وین 5 امشب به پایتخت های خود باز می گردند، این امکان را دارند که دیدگاه های طرف مقابل خود را روی کاغذ درج شده ببینند.وی افزود:دیدگاه های ارائه شده از طرف ما در متن مشترک جدی ، مبنایی و منطبق با اصول بین المللی است و امیدوارم درمورد طرف مقابل نیز همینگونه باشد.

*** از 11 تیر ماه تا زمانی که مذاکره نیاز باشد، گفت و گو می کنیم

وزیر امور خارجه جلسه بعدی مذاکرات هسته ای با گروه 1+5 را روز 2 ماه جولای ( 11تیر) اعلام کرد و گفت: در این روز دوباره به وین خواهیم آمد و تا زمانی که مذاکره نیاز و البته مفید باشد گفت و گو خواهیم کرد.ظریف با بیان اینکه جمهوری اسلامی حسن نیت خود را با عمل به تعهدات نشان داده است ، گفت: همین امروز هم آژانس بین المللی انژی اتمی در گزارش جدید خود از همکاری خوب ایران خبر داد و اگر طرف مقابل ما در مذاکرات با شناخت جدی از نمونه رفتاری جمهوری اسلامی ایران به پای میز مذاکرات بیاید، به نظرم امکان تفاهم جامع تا 20 جولای وجود دارد.

***هنوز در مواضع طرف مقابل جدیت و خواست برای توافق را ندیده ایم

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: همه طرف ها برای رسیدن به راه حل جدی هستند . در دیدار با برنز و اشتون تعهدات مقامات عالی آمریکا برای اجرای توافق را تا 29 تیر اعلام کردند؛ بنابراین همه طرف ها در گفته ها و هم در سرمایه گذاری زمانی که برای مذاکرات می شود، تمایل به توافق دارند اما هنوز در مواضع این جدیت و خواست برای توافق را ندیده ایم.

***به نتیجه نرسیم به خاطر کوتاهی 1+5 بوده است

ساختمان تحریم ها ترک جدی برداشته است

وزیر امور خارجه افزود: من فکر می کنم جامعه بین الملل به این نتیجه رسیده که ایران به دنبال حل مساله است و اگر به نتیجه نرسیم همه می دانند که به خاطر کوتاهی ایران نبوده است بلکه کوتاهی 1+5 بوده است. فشار جز تاثیر سیاسی اثر دیگری نداشته و به لحاظ اقتصادی بر اقشار ضعیف اثر گذاشته که اهداف دیگری را تداعی می کند.وی ادامه داد: ساختمان تحریم ها ترک جدی برداشته و با سیاست مدبرانه ایران امکان برقراری همان ساختار قبلی دیگر وجود ندارد و امیدواریم تحریم ها را از پایه منهدم یم و فشارها را کاهش دهیم و همان طور که رهبری گفتنند باید بدون امید به دیگران کارها را در اقتصادکن ادامه دهیم.ظریف گفت: وزارت خارجه در سطح قائم مقام وزیر، جلسات مستمر برای رسیدن به نتیجه در اقتصاد مقاومتی برگزار می کند.

***بهترین فرصت برای توافق تا 29 تیر است

ظریف درباره احتمال تمدید چند هفته ای مذاکرات اظهار داشت: ما باید ظرف یکسال به توافق جامع برسیم و دوران اقدامات مقدماتی 29 تیر تمام می شود.وی تصریح کرد: برای تمدید دو طرف باید اقداماتی را انجام دهند که نیاز به توافق دارد و الزاما به این ربط ندارد که تاریخ پایان مذاکرات چه زمانی است. در آذرماه یا در نهایت دی ماه ما می توانیم مذاکرات را ادامه دهیم اما فکر می کنیم بهترین فرصت تا 29 تیر است.

***با سوالات بی پایان همکاری نمی کنیم

وزیر امور خارجه تاکید کرد: ما همیشه تاکید داشتیم که با سوالات بی پایان حاضر به همکاری نیستیم. بخشی از این سوالات ادعاها است و تبلیغات و هوچی گری ها علیه ما نمی تواند پایان نداشته باشد . مبانی ادعاهایی که درباره برنامه هسته ای ایران مطرح شده را دچار خلل کردیم چون برخی با هراس افکنی می خواهند مانع دستیابی به راه حل شوند.

*** آمریکا باید سخت ترین تصمیمات را بگیرد

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره مواضع تند در میان اعضای 1+5 اظهار داشت: در میان اعضای 1+5 میزان تحریم ها و فشارها علیه ایران از سوی ایالات متحده آمریکا است و نقش قابل توجهی به عنوان کشوری که بیشترین فشار را بر ایران داشته است، دارد.ظریف گفت: ضرورت دارد بیشترین اقدامات و تصمیم های سخت را هم بگیرد تا از این تارعنکبوتی که دور خود تنیده اند رها شوند.رییس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: این نشان می دهد که آنها باید تصمیمات بسیار سخت بگیرند و ما امیدواریم برای گرفتن این تصمیمات سخت آماده باشند.

***با کمال احترام مشکل خود آمریکایی ها است

خبرنگار ایرنا از ظریف پرسید:بر اساس گزارش شورای آتلانیک ، تحریم های آمریکا علیه ایران 10 قانون و 26 دستور اجرایی است که رییس جمهوری آمریکا می تواند برخی از آنها را فقط به مدت 120 روز لغو کند. آیا در دیدار با نماینده ویژه آمریکا یعنی آقای برنز درباره برداشته شدن کامل این تحریم ها و متوان بودن آن با گام های ایران بر اساس توافق ژنو مذاکره شد؟ظریف پاسخ داد که ما با دولت ها در حال مذاکره هستیم و این موضوع از نظر ما مهم نیست و موضوع مذاکره ما نیست زیرا با کمال احترام مشکل خود آنها است و مشکل را باید در درون خودشان حل کنند .وزیر امور خارجه افزود: اگر دولت آمریکا خود را متعهد می کند، بر اساس توافق ژنو ضرورت دارد در برنامه اقدام مشترک جامع تمام تحریم ها را بردارند.ظریف گفت: این موضوع را در تمام سطوح به آنها گفته ایم و تا زمانی که تمام تحریم ها برداشته نشود، موضوع حل و فصل نمی شود . البته با آقای برنز در این باره صحبت نشد اما او هم می داند برای رسیدن به توافق باید تحریم ها رفع شود.

***بازی تبلیغاتی علیه ایران دیگر کهنه شده است

وزیر امور خارجه با اشاره به وحشیگری های داعش گفت: دنیا حتما این را فهمیده و باید این را درک کند که بازی تبلیغاتی علیه ایران دیگر کهنه شده است و همه می دانند که باید به سمت حل و فصل حرکت کنند و باید بدانند که با بهانه جویی نمی توانند جامعه بین المللی را گروگان تصمیم های خود قرار دهند.

***سانتریفیوژها برای خودمان است و درباره تعدادشان خودمان توافق می کنیم

ظریف در پاسخ به سوالی درباره سانتریفیوژها گفت: سانتریفیوژها برای خودمان است و درباره تعدادشان خودمان توافق می کنیم و برای یک بازه زمانی فعالیت آنها صحبت می کنیم که به تفاهم هایی برسیم اما برنامه غنی سازی متعلق به مردم است و درباره چیزهایی که به مردم کشورمان تعلق دارد گفت وگو نمی کنیم.وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره اجرای تعهدات 1+5 در چارچوب توافق ژنو گفت: طرف مقابل هم کمابیش اما متاسفانه با تاخیر تعهداتش را اجرا کرده ولی از نقض جدی تعهد طرف مقابل خبر ندارم اما می دانم که با اکراه و تردید این تعهدات اجرا شده و دارایی ها مسترد شده و بانک مرکزی گزارش هایش را ارایه کرده است.وی افزود: یعنی طرف مقابل هم کمابیش تعهداتش را انجام داده اما با تاخیر اجرا کرده است و از نقض جدی تعهدی از سوی طرف مقابل خبری نیست. البته ما توقع داشتیم این کندی وجود نداشته باشد.ظریف اضافه کرد: علاوه بر این برخی مقررات بوروکراتیک در این زمینه باعث شد تا بازرگانان، وارد کنندگان و صادرکنندگان با مشکلاتی مواجه شوند.

*** با موضع گیری به توافق نخواهیم رسید

وزیر امور خارجه ایران در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوالی درخصوص مواضع سرسختانه برخی از کشورهای عضو گروه 1+5 و همچنین دیگر کشورها با برنامه هسته ای ایران، گفت: این یک واقعیت است که کشورهای طرف مذاکره ما در گروه 1+5 باید در داخل خود با جدیت برای رسیدن به موضع مشترک و واحد تلاش کنند و برای رسیدن به یک راه حل جامع نظر واحدی داشته باشند.

ظریف با تاکید بر اینکه با موضع گیری به توافق نخواهیم رسید، گفت: طرف مقابل باید درک کندکه برای توافق باید به راه حل بیندیشد، مواضع آنها را طی سال های گذشته شنیده ایم و ما نیز مواضع صریح خود را شفاف اعلام کرده ایم.

وی با تاکید براینکه ما آمده ایم به راه حلی برسیم که در توافق ژنو روی آن توافق کردیم ،گفت: همه باید به راه حل فکر کنند و مواضعی را که برای راضی کردن برخی از افراد و گروه های سیاسی داخلی خوداتخاذ می کنند، کنار بگذارند.

*** تعریف نیازهای عملی ایران مشخص است

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که گفته می شود بحث سانتریفیوژهای ایران از مهمترین موضوعات اختلافی است، گفت: ما در مورد همه موضوعات مطرح دیدگاه های خود را به صورت خیلی شفاف اعلام کرده ایم و نشان داده ایم که مجموعه فعالیت های غنی سازی ایران از ابتدا تا انتها تنها یک هدف را دنبال می کند و کاملا هم قابل دفاع است که خود این صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران را نشان می دهد.

ظریف تاکید کرد: کل فرایند هسته ای ایران در قالب مجموعه تولید سوخت برای بوشهر جای می گیرد و لذا تعریف نیازهای عملی ایران مشخص است اما اینکه چگونه به این نیازها جامه عمل بپوشانیم و سرعت آن چگونه باشد در مذاکرات مشخص می شود.

وی خاطرنشان کرد: برخی دیدگاه های افراطی هم که در گوشه و کنار مطرح می شود جایی در مذاکرات رسمی نداردو بیشتر به خاطر راضی کردن برخی افراد و گروه ها در داخل کشورها است.

*** امیدواریم به برکت ماه مبارک رمضان طرفین ما منطقی عمل کنند

از وزیر امور خارجه ایران سوال شد که اختلاف ها و به قول شما پرانتزها در نگارش متن توافق جامع ، کدام است؟

ظریف در پاسخ گفت: متن نگارش شده شاید بیش از تعداد کلمات خود، پرانتز داشته باشد که دررابطه با همه موضوعات وجود دارد و طبیعی است . ما در مورد موضوعات اساسی هنوز به تفاهم نرسیده ایم و اختلافات وجود دارد که امیدواریم به برکت ماه مبارک رمضان، تا دور بعدی مذاکرات که در این ماه مبارک برگزار میشود، طرفین ما سر عقل بیایند و منطقی عمل کنند.

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که برغم وجود اختلافات زیاد چقدر به دستیابی به توافق جامع تا 20 جولای امیدوار هستید،گفت: به عنوان یک طرف مذاکره احساس می کنم هنوز حرف هایی که زده می شود که من نمی توانم آن را بپذیرم زیرا آنها را خارج از توافق ژنو می دانم.

ظریف با بیان اینکه ما دیدگاه های خود را برای رسیدن به توافق جامع براساس واقعیات اعلام کرده ایم ، گفت: در مقاله ای که در روزنامه واشنگتن پست ارائه کردم، نکاتی را مشخص کرده و تاکید کردم که فرصت مناسبی برای جامعه بین المللی فراهم شده که به بحران پایان دهند و همچنین در کنار آن اطمینان حاصل کنند که برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است.

وزیر امور خارجه ایران خاطرنشان کرد: البته من هنوز امیدوارم که می توانیم تا 20 جولای به توافق جامع دست یابیم.

*** چاشنی های انفجاری از موضوعات اختلافی

ظریف در پاسخ به اینکه آیا در دیدار با مدیر کل اژانس بین المللی انرژی اتمی در وین در مورد مختومه شدن موضوع چاشنی های انفجاری صحبت کرده است،گفت: صحبت ها با آژانس بین المللی انرژی اتمی درمورد همکاری های ایران است زیرا آژانس نقش مهمی در برنامه هسته ای ایران دارد و در امر نظارت و تدوین متن مشترک نیز نقش ایفا می کند.

وزیر امور خارجه در زمینه این همکاری ها اختلاف نظرهایی وجود داشته که باید رفع شود، افزود: یکی از موضوعات مورد اختلاف نیز همین بحث است که در اظهارات آقای صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران به آن اشاره شده و ما در این زمینه به سمت حل و فصل موضوع پیش رفته ایم.

ظریف در پاسخ به این سوال که به نظر شما وظیفه طرف مقابل درمورد گزارش های آژانس مبنی بر همکاری خوب ایران،چیست؟،گفت: مردم و دولت ایران به تعهدات خود پایبند هستند و این را نشان داده اند و طرف مقابل هم البته با تاخیر و کمی اکراه به تعهدات خود عمل کرده است.

وی خاطرنشان کرد: البته توقع ما این بود که طرف مقابل نیز عمل به تعهدات خود را بهتر و سریعتر انجام می داد و این کندی وجود نداشته باشد.

ظریف با عذرخواهی از وارد کنندگان و صادرکنندکان کالا در کشور و فعالان اقتصادی به خاطر وجود برخی موانع و مشکلات در مسیر فعالیت آنها، افزود: برخی مقررات و قوانین دست و پاپیر و بوروکراتیک نباید می بود اما این را تاکید می کنم که ما با سربلندی به همه تعهدات خود عمل کردیم و نشان دادیم که نیازمند کسی نیستیم و به لطف خدا از هم پیچ های سخت ههم با موفقیت گذر کرده ایم.

*** در مورد سانتریفیوژها هدف برنامه هسته ای ما مشخص است

ظریف در پاسخ به سوالی درخصوص ادعاهای مطرح درمورد تعداد سانتریفیوژها،گفت: براساس توافق موقت ژنو هیچ توافق جامعی صورت نخواهد گرفت مگر اینکه در همه موارد توافق شود و من دیدگاه های خودمان را به صورت شفاف و کامل گفته و تاکید کرده ایم که زیاده خواهی را نمی پذیریم.

وی افزود: درمورد سانتریفیوژها هدف برنامه هسته ای ما کاملا مشخص است و خود آن فی نفسه اطمینان آفرین بوده و نشان میدهد که برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است اما اینکه در چه قالبی باشد، مشغول مذاکره هستیم.

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که تعیین زمان مذاکره بعدی برای تاریخ 11 تیرماه چقدر جدیت طرف مقابل را برای توافق جامع نشان می دهد،گفت: احساس می کنم برغم اینکه اتخاذ برخی مواضع نشان نمی دهد، طرفهای ما برای حل مشکل جدی هستند.