رئیس جمهور کرواسی در دیدار با ظریف : آماده توسعه روابط خود با ایران هستیم

رئیس جمهوری کرواسی گفت: آماده گسترش روابط خود با جمهوری اسلامی ایران بویژه در زمینه های گردشگری، صنایع غذایی، علوم و فناوری و پتروشیمی هستیم. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که شب گذشته وارد کرواسی شده است، در نخستین دیدار خود با مقامات این کشور با خانم «کولیندا گرابار کیتاروویچ» رییس […]

رئیس جمهوری کرواسی گفت: آماده گسترش روابط خود با جمهوری اسلامی ایران بویژه در زمینه های گردشگری، صنایع غذایی، علوم و فناوری و پتروشیمی هستیم. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که شب گذشته وارد کرواسی شده است، در نخستین دیدار خود با مقامات این کشور با خانم «کولیندا گرابار کیتاروویچ» رییس جمهوری کرواسی دیدار و گفت وگو کرد.در این دیدار رییس جمهوری کرواسی با اشاره به سفر رسمی خود به ایران اظهار داشت: تجار کرواسی علاقه زیادی برای کار با همتایان ایرانی خود دارند. البته برخی مشکلات وجود دارد که امیدوارم به زودی به ویژه در بخش سرمایه گذاری میان دو کشور برطرف شود.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این دیدار گفت: حضور شما در ایران فصل جدیدی در روابط دو کشور باز کرد. دوستی دو ملت ایران و کرواسی تاریخی است.محمدجواد ظریف افزود: در این سفر هیات تجاری بزرگی من را همراهی می کند و سومین هیات تجاری است که در یک سال اخیر به کرواسی آمده است و این خود نشانه علاقه مندی بخش های تجاری و کارآفرینی ایران برای همکاری با همتایان کروات است.وزیر امور خارجه اضافه کرد: ما آماده تقویت روابط اقتصادی همطراز روابط سیاسی هستیم و برخی موانع موجود هم با تدبیر حل خواهد شد. ایران می تواند منبع مطمئنی برای تامین انرژی به ویژه نفت و گاز کرواسی باشد.ظریف در خصوص سایر زمینه های همکاری دو کشور نیز اظهارداشت: در حوزه خودروسازی و قطعات خودرو و نیز در زمینه های فناوری های نوین و زیر ساخت ها دو کشور می توانند همکاری های خود را توسعه دهند.

وزیر امور خارجه با اشاره به تهدیدات بین المللی تروریسم خاطرنشان کرد: در خصوص نگرانی های مشترک از جمله مبارزه با تروریسم و افراطی گری دو کشور می توانند همکاری های نزدیک تری به صورت دو جانبه یا چند جانبه داشته باشند.طرفین همچنین در خصوص مسایل منطقه ای به ویژه شرایط جاری در سوریه و یمن و افغانستان و نیز مسائل بالکان رایزنی و تبادل نظر کردند.ظریف همچنین پیش از آغاز نشست تجاری مشترک ایران و کرواسی با خانم «مارتینا دالیچ» معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد کرواسی دیدار کرد.به گزارش ایرنا، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه دوشنبه (هفتم اسفندماه) به همراه هیاتی بلندپایه سیاسی و اقتصادی سفر دوره ای خود به صربستان، بلغارستان، کرواسی و بوسنی را آغاز کرد و در نخستین مرحله از این سفر عازم بلگراد (پایتخت صربستان) شد.

دیدار با رئیس جمهوری، نخستن وزیر، رئیس مجلس و همچنین وزیر امور خارجه صربستان از برنامه های ظریف در بلگراد بود.وی در این دیدارها درباره ابعاد مختلف روابط دو جانبه تهران - بلگراد تبادل نظر کرد.وزیر امور خارجه همچنین در صربستان در همایش مشترک تجاری دو کشور با حضور سه تن از وزرای دولت صربستان، رییس اتاق بازرگانی صربستان و بیش از ۷۰ شرکت بزرگ صربی و ایرانی شرکت و سخنرانی کرد.ظریف پس از صربستان، شامگاه سه شنبه (هشتم اسفند) عازم «صوفیا» پایتخت بلغارستان شد.وی برنامه کاری خود را در صوفیا با دیدار«رومن رادف» رئیس جمهوری بلغارستان آغاز کرد و پس از آن نیز با نخست وزیر، وزیر اقتصاد و همچنین رئیس پارلمان این کشور دیدار و گفت و گو کرد.