سیدحسن نصرالله: وضعیت ایران نگران کننده نیست/آرزوهای ترامپ و نتانیاهو و مقام های سعودی بر باد رفت

«سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب الله در گفت و گو با شبکه تلویزیونی المیادین گفت که وضعیت در ایران نگران کننده، نیست و مسئولان این کشور رفتار خوبی با رخدادهای اخیر داشتند و معترضان را از آشوبگران جدا کرده اند.وی در این گفت و گو که چهارشنبه شب انجام شد، افزود: آنچه در ایران رخ داده […]

«سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب الله در گفت و گو با شبکه تلویزیونی المیادین گفت که وضعیت در ایران نگران کننده، نیست و مسئولان این کشور رفتار خوبی با رخدادهای اخیر داشتند و معترضان را از آشوبگران جدا کرده اند.وی در این گفت و گو که چهارشنبه شب انجام شد، افزود: آنچه در ایران رخ داده است به خوبی تحت کنترل است و با آنجه در سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۸) اتفاق افتاد ، قابل مقایسه و سیاسی نیست.از پنجشنبه هفته گذشته یک رشته اعتراض های مردمی در مناطق مختلف ایران برگزار شده است. این در حالی است که برخی تلاش کرده اند با دست زدن به اقدامات خشونت طلبانه و طرح شعارهای براندازانه، مسیر خواسته های مردم را که عمدتا اقتصادی است منحرف کنند.

نصرالله گفت: مشکل در داخل نظام ایران نیست و همه جریانات سیاسی به طور کامل با هم وحدت پیدا کردند. بلکه مشکل از ورشکستگی بانک ها و شرکت ها ناشی می شود. مشکل سیاسی نیست بلکه به مسائل مالی برمی گردد.وی در پاسخ به پرسشی درباره طرح برخی شعارها علیه سیاست خارجی ایران در ناآرامی های اخیر افزود: بیشتر مردم ایران با سیاست خارجی که رهبران ایران اتخاذ می کنند، همراه هستند و رهبران ایران همواره سیاست خارجی کشور را به مردم تشریح می کنند.دبیرکل حزب الله با اشاره به دخالت های خارجی در رخدادهای اخیر ایران گفت: آرزوهای ترامپ، معاونش، دولتش، نتانیاهو ، اسرائیل و مسئولان سعودی در ایران بر باد رفت.نصرالله گفت: به طرفداران مقاومت درباره رویدادهای ایران اطمینان می دهم. آنها نباید تحت تاثیر آنچه رسانه های غربی از ایران می گویند، قرار بگیرند.دبیرکل حزب الله به «ارزیابی های اطلاعاتی» آمریکا و اسرائیل اشاره کرد که بر اساس آنها بحران در ایران پایان یافته است.

*تحولات فلسطین

دبیرکل حزب الله لبنان در بخش دیگر گفت و گوی خود با شبکه المیادین در پاسخ به پرسشی درباره تصمیم اخیر «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی گفت: اعلام تصمیم ترامپ درباره قدس به معنای پایان اسرائیل است.نصرالله افزود: ترامپ در حالی دست روی قدس گذاشت که این یک نقطه اجماع است و به صدها میلیون مسلمان و مسیحی مربوط می شود.دبیرکل حزب الله تاکید کرد که تصمیم ترامپ به طور مطلق ضربه ای به روند سازش بود و این روند را پایان داد.وی افزود: روند صلح پس از تصمیم ترامپ، رای حزب لیکود و تصویب قانون اخیر در کنست اسرائیل پایان یافت.

نصرالله تاکید کرد که راه سازش هرگز نتیجه بخش نیست، بلکه راه حل مقاومت است که دستاوردها و پیروزی ها را به دست آورده است.دبیرکل حزب الله در پاسخ به پرسشی درباره چرایی دیدارهای اخیرش با مقام های گروه های فلسطینی گفت: این دیدارها با هدف جمع کردن یک خانواده انجام شده است. با بیشتر گروه های فلسطینی دیدار داشتم که آخرین آنها روز شنبه گذشته با جنبش فتح بوده است. اهتمام ما با گروه های فلسطینی برای کار روی یک نقطه اجماع است و برای جبهه بندی و صف آرایی تلاش نمی کنیم.وی افزود: با گروه های فلسطینی به دنبال راه های فعال کردن انتفاضه در داخل و خارج و پشتیبانی از آن بوده ایم. جنبش فتح نیز موافقت خود را با انتفاضه اعلام و تاکید کرد که انتفاضه ضروری است. حضور جنبش فتح در خیابان و تحرکات مردمی امری است که همه گروه ها بر آن تاکید داشتند.

به گفته دبیرکل حزب الله لبنان هماهنگی بی نظیری میان همه گروه های فلسطینی در کرانه باختری، غزه و خارج فلسطین وجود دارد.نصرالله با اشاره به ضرورت حمایت از گروه های مقاومت فلسطینی گفت: مقاومت در داخل فلسطین باید سلاح داشته باشد و این حمایت واجب است و به عنوان واکنش نیست. از غنیمت شمردن هیچ فرصتی برای ارائه کمک و سلاح به مقاومت فلسطینی درنگ نمی کنیم.دبیرکل حزب الله در عین حال گفت: گروه های فلسطینی از ما کمک نمی خواهند و هر کدام از آنان برای خود منابعی دارند.نصرالله با بیان اینکه ترامپ منطقه را به مسیری جدید می برد گفت: ملت فلسطین هرگز تسلیم نخواهد شد و اعتقاد دارد که قدس پایتخت دولت فلسطین است و هرگز از آن کوتاه نخواهند آمد.

*رویکردهای محور مقاومت

بخس سوم گفت و گوی المیادین با سیدحسن نصرالله به رویکردهای محور مقاومت و چشم انداز نزاع با رژیم صهیونیستی اختصاص داشت.دبیرکل حزب الله با بیان اینکه گزینه مقاومت به معنای جنگ کلاسیک نیست گفت: راه و رسم مقاومت زمان، خسته کردن دشمن و جمع آوری دستاوردها است.وی صراحتا گفت که محور مقاومت باید برای جنگی آماده شود که ممکن است ترامپ و نتانیاهو راه بیاندازند.نصرالله افزود: جنگی که نتانیاهو و ترامپ برای آن آماده می شوند شامل جنگ با غزه یا لبنان یا سوریه می شود.وی گفت: محور مقاومت باید برای چنین جنگی برنامه ریزی کند و بکوشد تهدید را به یک فرصت بدل سازد و ما در آن مرحله هستیم. مسئولیت محور مقاومت این است که خود را برای تبدیل جنگ احتمالی به یک فرصت تاریخی یعنی «فراتر از شهر الجلیل» آماده کند.

دبیرکل حزب الله تصریح کرد: اگر جنگ بزرگی رخ دهد احتمال زیادی برای ورود به الجلیل (واقع در فلسطین اشغالی) وجود دارد.نصرالله در عین حال گفت: قواعد درگیری در هرگونه جنگی به تحقیق و بررسی و شرایط و اتفاقات وابسته است.دبیرکل حزب الله در تشریح توانمندی های مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی گفت: از مهم ترین فاکتورهای نبرد با دشمن صهیونیستی «شگفتی سازی» است و مقاومت برای خود شگفتی های میدانی را حفظ خواهد کرد. مقاومت شب و روز برای به دست آوردن هر نوع سلاحی که قدرت پیروزی در جنگ پیش رو را به آن بدهد کار کرده و می کند. ما باید برای جنگ پیش رو مجموعه ای از شگفتی ها و سلاح های پیشرفته داشته باشیم.سیدحسن نصرالله در پاسخ به پرسشی درباره معنای شعار اخیرش «به سوی قدس می رویم با میلیون ها شهید» گفت: این شعار بستگی به شرایط و تحولات دارد.وی. تاکید کرد که مقاومت در لبنان قوی تر از هر زمانی در گذشته است.

دبیرکل حزب الله گفت: پس از تصمیمات ترامپ و نتانیاهو باید احتمال جنگ را در جلوی چشمان مان داشته باشیم.نصرالله محور مقاومت را شامل ایران، فلسطین، سوریه و لبنان دانست و گفت:یمن نیز آماده پیوستن به این محور است.وی در ارزیابی قدرت رژیم صهیونیستی گفت: قدرت دشمن درونی نیست و وارد آوردن شکست به آن ممکن است و نشانه آن نیز درهم شکستن مقوله «ارتش شکست ناپذیر» رژیم صهیونیستی بود.دبیرکل حزب الله گفت: کسی که قدرت شکست دادن داعش را دارد، به آسانی می تواند ارتش اسرائیل را هم شکست دهد. ارتش اسرائیل ضعیف است و با قدرت داعش که ما شکست دادیم قابل مقایسه نیست.نصرالله افزود: از مهم ترین عناصر قدرت ما وجود ده ها هزار رزمنده ای است که آماده نبرد بزرگ با صهیونیست ها هستند. دشمن صهیونیستی نمی تواند مانع افزایش قدرت و آمادگی ما شود.وی در عین حال گفت: اگر کمک های آمریکا به داعش نبود، می توانستیم در وقت کوتاه تری داعش را شکست دهیم.