آژانس بین المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تعهداتش اذعان کرد/هفت تحول در همکاری های ایران و آژآنس

گزارش یوکیا آمانو مدیرکل اژانس بین المللی انرژی اتمی دقایقی پیش در وین درباره اجرای توافق های پادمان و بندهای مربوط به قطعنامه های شورای امینت در باره ایران منتشر شد.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما،در این گزارش امده است که ایران چندین اقدام عملی را اجرا کرده و در فوریه 2014 با |آژانس […]

گزارش یوکیا آمانو مدیرکل اژانس بین المللی انرژی اتمی دقایقی پیش در وین درباره اجرای توافق های پادمان و بندهای مربوط به قطعنامه های شورای امینت در باره ایران منتشر شد.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما،در این گزارش امده است که ایران چندین اقدام عملی را اجرا کرده و در فوریه 2014 با |آژانس به توافق رسیده است.امانو گفت که آژانس در رابطه با چارچوب همکاری ها ،در حال تجزیه و تحلیل اطلاعات به دست امده از ایران است.

81174532-5713561

آژانس بین المللی انرژی اتمی در این گزارش تایید کرد که ایران از 20 مه 2014 در هیچ یک از تاسیسات اعلام شده اش اورانیوم بالای 5 درصد غنی شده تولید نکرد و روند رقیق سازی نیمی از مواد هسته ای در قالب اورانیوم غنی شده 20 درصدی را تکمیل کرد.طبق این گزارش، ایران اقدامات عملی در چارچوب همکاری توافق شده در نوامبر 2013 و 9 فوریه را طبق برنامه انجام داده است.یوکیا آمانو مدیرکل آژانس انرژی اتمی در گزارش خود به هفت تحول عمده در همکاری ایران با این آژانس درباره موضوع هسته ای اشاره کرده است که بدین شرح است:

1.ایران هفت اقدام عملی بر اساس توافق خود در فوریه 2014 با آژانس بین المللی انرژی اتمی به مرحله اجرا درآورده است. این اقدامات عملی درباره چارچوب همکاری ها است و آژانس در حال تجزیه و تحلیل اطلاعاتی است که از ایران گرفته شده است.

2.در رابطه با چارچوب همکاری ها در تاریخ 20 می 2014، ایران و آژانس درمورد پنج اقدام عملی دیگر به توافق رسیدند و قرار است در مرحله بعد و تا قبل از 25 آگوست 2014 این اقدامات توسط ایران اجرا شود.

3.آژانس به اجرای فعالیت های بازرسی و راستی آزمایی خود در رابطه با اقدامات مربوط به هسته ای ایران بر اساس طرح اقدام مشترک ژنو ادامه می دهد.

4.از زمان به اجرا طرح مشترک اقدام ژنو، ایران اورانیوم بالای 5 درصد در هیچ یک از تاسیسات اعلام شده اش غنی سازی نکرده است؛ در نتیجه ی عمل رقیق سازی و تبدیل که در همین دوره زمانی انجام شده، حجم ذخیره ˈاورانیوم یو 235 ˈ 20 درصد غنی شده، از 209.1 کیلو گرم به 34.8 کیلو گرم کاهش یافته است.

5.غنی سازی تا 5 درصد یو 205 در حد تولید مشابهی که مدیرکل آژانس در گزارش قبلی به آن اشاره کرده، ادامه دارد.

6.هیچ سانتریفیوژجدیدی در تاسیسات هسته ای ایران نصب نشده است. میزان مواد هسته ای به شکل اورانیوم 235 غنی سازی شده 5 درصد، 8475 کیلو گرم است. هیچ تاسیسات عمده جدیدی در رآکتور آی آر 40 نصب نشده و برای این رآکتور، هیچ عملیات ساخت یا آزمایش سوخت انجام نشده است.

7.آژانس همچنان اجازه دارد از کارگاه های مونتاژ سانتریفیوژها، تولید دستگاه های چرخاننده سانتریفیوژ و تاسیسات ذخیره سازی بازدید کند.