روسیه: تحریم های ضدایرانی آمریکا تاسف بار است

سرگئی ریابکوف معاون وزارت امورخارجه و مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه اعلام کرد: تحریم های جدید آمریکا علیه ایران تاسف آور است و تهران برجام را نقض نکرده است. ریابکوف روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگاران با تاکید بر اینکه از وضعیت پیش آمده و تحریم ایران از سوی آمریکا متاسفیم، اظهار کرد: […]

سرگئی ریابکوف معاون وزارت امورخارجه و مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه اعلام کرد: تحریم های جدید آمریکا علیه ایران تاسف آور است و تهران برجام را نقض نکرده است. ریابکوف روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگاران با تاکید بر اینکه از وضعیت پیش آمده و تحریم ایران از سوی آمریکا متاسفیم، اظهار کرد: همواره بر این نکته پای می فشاریم که تحریم ابزار قابل قبول و مناسبی برای حل مسائل مختلف نیست.خبرگزاری روسیا سگودنیا به نقل از سخنان ریابکوف نوشت: در زمان حاضر توجه جامعه جهانی به روند و چگونگی اجرای برجام متمرکز شده است و در این عرصه مساله و مشکل خاصی نمی بینیم.

معاون وزارت خارجه روسیه گفت: پرتاب ها و آزمایش های موشکی (ایران) ناقض برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ پیامد توافق هسته ای با ایران نیست. این موضع را نیز به طرف آمریکایی اعلام کردیم. امیدواریم با مطالعه و تعبیر دقیق مفاد، برجام و قطعنامه برای تعیین سیاست واشنگتن در صدر قرار گیرد.معاون وزارت خارجه روسیه در بخش دیگر سخنان خود همچنین ادعای روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال را که آمریکا برای ایجاد اختلاف میان ایران و روسیه تلاش می کند، رد کرد و گفت: این وال استریت ژورنال است که برای مسموم کردن فضای روابط مسکو و واشنگتن کشور تلاش می کند.ریابکوف پیشتر نیز تاکید کرده بود که آزمایش های موشکی ایران قطعنامه شورای امنیت در باره برنامه هسته ای و توافق برجام را نقض نمی کند.وی با بیان اینکه ایران هیچ چیزی را نقض نکرده است، افزود: قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ایران را از انجام این گونه فعالیت ها منع نکرده است. در این قطعنامه از ایران صرفا خواسته شده از پرتاب موشک با استفاده از فناوری که بتواند برای حمل مهمات هسته ای بکار گرفته شود خودداری کند.ریابکوف. گفت: حتی بر اساس قوانین منطق، درخواست هیچ ممنوعیتی را به همراه ندارد و این دو مفهوم با هم تفاوت دارند.