شمخانی از طرح چهار ماده ای ایران برای پایان دادن بحران سوریه خبر داد

دبیر شورای عالی امنیت ملی با یادآوری طرح سیاسی چهار ماده ای جمهوری اسلامی ایران برای پایان دادن به بحران جاری در سوریه گفت: این طرح که پیش از این ارائه شد، مشتمل برآتش بس فوری، اجرای اصلاحات، شکل گیری گفت وگوهای داخلی و برگزاری انتخابات فراگیر در این کشور بوده است. امیردریابان علی شمخانی […]

دبیر شورای عالی امنیت ملی با یادآوری طرح سیاسی چهار ماده ای جمهوری اسلامی ایران برای پایان دادن به بحران جاری در سوریه گفت: این طرح که پیش از این ارائه شد، مشتمل برآتش بس فوری، اجرای اصلاحات، شکل گیری گفت وگوهای داخلی و برگزاری انتخابات فراگیر در این کشور بوده است. امیردریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در مصاحبه با «فصلنامه مطالعات سیاست خارجی تهران» گفت: این که آمریکا یا برخی دیگر از کشورها تلاش کنند به جای مردم سوریه تصمیم بگیرند یا بگویند چه کسی حق کاندیدا شدن دارد یا ندارد، مغایر با اصول دموکراسی و حق تعیین سرنوشت ملّتها است.

شمخانی با اشاره به اینکه امروز آمریکا در کنار کشورهائی همچون عربستان با بهانه قرار دادن حقوق مردم سوریه درصدد حذف سوریه از محور مقاومت هستند، تاکید کرد: دموکراسی در سوریه در مقایسه با وضعیت سایر کشورها و استانداردهای خاورمیانه، بسیار بهتر از کشورهای مورد حمایت آمریکا است. دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اهمیت راهبردی پیروزی های ارتش سوریه در شرق حلب گفت: آزادسازی مقتدرانه حلب و پاکسازی اطراف دمشق از طریق عملیات نظامی و مصالحه سیاسی، گواه موفقیت راهبرد مشترک سوریه،ایران، روسیه و جبهه مقاومت در برابر ائتلاف های تبلیغاتی جبهه آمریکائی است. شمخانی افزود: جغرافیای سیاسی حلب به گونه ای است که هر طرف در آن پیروز شود، قادر است سایر صحنه ها را به نفع خود مدیریت و آرام کند.

علاوه بر آن، این پیروزی اسرار نهفته ای را از کمک مستقیم برخی کشورها به جبهه تروریسم آشکار ساخت که تا پیش از آن کشورهای حامی گروه های تکفیری از پذیرش آن طفره می رفتند. امیر دریابان شمخانی با بیان اینکه جنگ امروز در سوریه از حیث حمایت های عربی و غربی، بی شباهت با جنگ تحمیلی هشت ساله علیه جمهوری اسلامی ایران نیست، تاکید کرد: در جنگ تحمیلی، دنیا با تمام ظرفیت هایش در کنار صدام بود .در سوریه نیز ائتلاف هائی از 80 کشور یا 30 کشور تحت عناوینی چون دوستان سوریه شکل گرفت که از تأمین سلاح، پول و برگزاری دوره های آموزشی برای گروه های تروریست مضایقه نکردند. دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه تأکید کرد: به هم ریختگی نظم موجود در منطقه، هزینه همه کشورها را افزایش داده و به دستاوردهای رژیم صهیونیستی خواهد افزود.

وی یادآور شد:حمایت از سوریه و بشار اسد در چارچوب راهبرد جمهوری اسلامی ایران برای حراست از جبهه مقاومت و مقابله با تروریسم صورت می گیرد و تا زمانی که دولت سوریه احساس نیاز کند، جمهوری اسلامی ایران پشت سر سوریه ایستاده است. شمخانی افزود: به کارگیری سلاح برای حفظ امنیت، از جمله حقوق مصرح دولت هاست، امّا استفاده از اسلحه توسط گروه های مخالف، مورد تأیید هیچ کشور و مرجع قانونی نیست؛ از این رو نباید انتظار داشت، نظام سوریه گروه های مسلح مورد حمایت کشورهای بیگانه را فقط موعظه کند.

وی تصریح کرد: بشار اسد از محبوبیت خوبی در سوریه برخوردار است و از نگاه مردم این کشور علی رغم فشارهای سیاسی، امنیتی و اقتصادی، او توانسته در بحران اخیر ایستادگی کند. اگر غربی ها معتقدند بشار اسد پایگاه مردمی ندارد، چرا از کاندیداتوری مجدد او نگرانند؟ دبیر شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سوالی در مورد آینده سوریه گفت:نحوه شکل گیری روندهای سیاسی و تفاهم طیف های مختلف داخلی، آینده سوریه را تعیین خواهد کرد. همه طرف ها بطور همزمان باید به مهار جریان تروریزم، قطع کمک های خارجی به آنها و گفت وگوهای ملّی بیندیشند. ما این روند را بهترین شیوه برای پایان دادن به بحران این کشور ارزیابی می کنیم و طی سال های گذشته نیز همین روند را تعقیب کرده ایم. شمخانی با اشاره به وجود طرح هایی از سوی کشورهای غربی برای تجزیه منطقه یادآور شد: کشورهائی مانند ترکیه و عربستان سعودی باید تکلیف خودشان را روشن کنند، آیا از روند تجزیه در سوریه و کشورهای اسلامی استقبال می کنند؟ آیا عربستان از شعله ور شدن آتش تجزیه در منطقه مصون است؟

وی ادامه داد: علی رغم برخی از تصورات، جمهوری اسلامی ایران نه تنها در پی سقوط آل سعود نیست، بلکه مایل به مهار تلاش ها برای سرنگونی حکومت عربستان است. سقوط آل سعود هیچ گاه به معنای جایگزینی یک حکومت مطلوب نخواهد بود؛ درپی سقوط آل سعود، به احتمال قریب به یقین عربستان تجزیه و تفکر منحط افراطی ـ داعشی بر بخش های مهمی از این کشور حاکم خواهد شد. دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره در برابر رشد افراطی گری ایستادگی کرده و از وحدت سرزمینی کشورهای منطقه دفاع می کند چرا که تجزیه کشورها را زمینه ساز حاکمیت تفکر تروریستی بر سرزمین های اسلامی می داند و این رخداد با منافع راهبردی جهان اسلام در تعارض است. وی افزود:متأسفانه در مقابل شاهدیم که پیامد سیاست های منطقه ای حاکمان سعودی در سوریه و یمن عملاً تقویت گروه های تروریستی و یارگیری از میان آنها است.