یک میلیون و 450 هزار بیوه و یتیم در نتیجه جنگ و تروریسم درعراق

براساس آمارهای تهیه شده از سوی وزارت برنامه ریزی عراق، طی سال های اخیر 850 هزار زن عراقی بیوه و بیش از 600 هزار کودک بر اثر جنگ یتیم شده اند و پیش بینی می شود با عملیات موصل این ارقام ازیک میلیون فراتر رود. این آمارها به استثنای استان های نینوا والانبار و نیز […]

براساس آمارهای تهیه شده از سوی وزارت برنامه ریزی عراق، طی سال های اخیر 850 هزار زن عراقی بیوه و بیش از 600 هزار کودک بر اثر جنگ یتیم شده اند و پیش بینی می شود با عملیات موصل این ارقام ازیک میلیون فراتر رود. این آمارها به استثنای استان های نینوا والانبار و نیز اقلیم کردستان عراق است.

82233597-71023974

اشغال عراق توسط ارتش آمریکا در سال 2003 میلادی و یورش گروه تروریستی داعش در سال 2014، بیشترین صدمات را به جامعه زنان و کودکان عراقی وارد کرده است. خانم انتصار الجبوری معاون کمیسیون زنان، خانواده و کودکان پارلمان عراق، به نقل از گزارش وزارت برنامه ریزی عراق گفت، با تکمیل و نهایی شدن عملیات آتی موصل، این ارقام از مرز یک میلیون نفر فراتر خواهد رفت.

وی به السومریه نیوز گفت که بی شک آمارها بر اثر جنایات روزافزون داعش علیه شهروندان دراستان نینوا و سایر مناطق اشغالی درخارج از این استان و نیز تلفات احتمالی نیروهای عملیاتی در نبرد آتی موصل افزایش خواهد یافت. این آمارها برای کشوری که بر اساس آخرین برآوردهای وزارت برنامه ریزی عراق، دارای جمعیتی حدود 35 میلیون نفر است، یک فاجعه توصیف می شود. گروه تروریستی تکفیری داعش از دهم ژوئن 2014 با یورشی برق آسا که گفته می شود با زدوبندهای برخی کشورهای منطقه همراه بود، استان نینوا و مرکز آن موصل را به اشغال خود در آورد و به سرعت بخش های وسیعی از 5 استان دیگر عراق را نیز تصرف کرد. طی حدود 27 ماه سیطره داعش بر مناطق شمالی عراق، صدها هزار تن بصورت وحشیانه قتل عام شدند و هزاران زن ، از سوی این گروه تروریستی به اسارت و بردگی برده شد و نزدیک به 3 میلیون نفر آواره شدند. این گروه تکفیری، علاوه بر جنایات بر ضد شهروندان، بخش بزرگی از آثار تاریخی و باستانی و نیز عبادتگاه ها و مساجد و حسینیه ها و حتی مقابر پیامبران الهی از جمله شیت و یونس نبی را در موصل ویران کردند.