تلاش امير قطر براي ميانجيگري ميان ایران با عربستان سعودي

درحاليكه رویترز روز سه شنبه از «تماس تلفنی» امیر قطر با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، با هدف ایجاد بهبود در روابط ایران با اعراب خلیج فارس خبر داد، تنش ميان ايران و سعودي روز به روز بيشتر ميشود.امیر قطر در تماسی تلفنی با روحانی بر لزوم حسن هم‌جواری و «روابط همسایگی خوب» تاکید کرده […]

درحاليكه رویترز روز سه شنبه از «تماس تلفنی» امیر قطر با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، با هدف ایجاد بهبود در روابط ایران با اعراب خلیج فارس خبر داد، تنش ميان ايران و سعودي روز به روز بيشتر ميشود.امیر قطر در تماسی تلفنی با روحانی بر لزوم حسن هم‌جواری و «روابط همسایگی خوب» تاکید کرده است. به نوشته رويترز، فاجعه منا در مکه که به مرگ چند صد ایرانی انجامید و پس از آن حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در دو شهر تهران و مشهد در دی‌ماه سال ۱۳۹۴ به قطع کامل روابط دیپلماتیک این کشور و تعدادی از متحدانش با ایران منجر شد.

201356110856_two

اما تنش در روابط این دو کشور بار دیگر و پس از ماهها، زمانی زبانه کشیده است. حال طبق گزارش خبرگزاری رسمی قطر امیر این کشور از در آشتی و میانجی‌گری وارد شده و عید قربان را که مسلمانان در روز دوشنبه جشن گرفتند به حسن روحانی، رئیس جمهور تبریک گفته است. بنا بر این گزارش، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی در تماس تلفنی خود تاکید کرده است که روابط ایران با همسایگان عرب خود در خلیج فارس «باید بر اصول حسن هم‌جواری، احترام متقابل و نیاز به حل و فصل اختلافات از راه گفت‌وگو متمرکز باشد».