نشست کمیسیون مشترک برجام در وین برگزار شد

چهارمین نشست کمیسیون مشترک برجام ظهر امروز – سه شنبه – به وقت محلی در هتل کوبورگ وین آغاز شد و قرار است در این نشست موانع اجرای توافق هسته ای بررسی شود. هیات ایرانی به ریاست سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و رئیس ستاد پیگیری برجام صبح امروز وارد وین شد. عراقچی […]

چهارمین نشست کمیسیون مشترک برجام ظهر امروز - سه شنبه - به وقت محلی در هتل کوبورگ وین آغاز شد و قرار است در این نشست موانع اجرای توافق هسته ای بررسی شود. هیات ایرانی به ریاست سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و رئیس ستاد پیگیری برجام صبح امروز وارد وین شد.

82155397-70875804

عراقچی پیش از آغاز این نشست در جمع خبرنگاران درباره دستور کار چهارمین نشست کمیسیون مشترک برجام گفت: کمیسون مشترک فرصت مناسبی خواهد بود که به صورت دو جانبه و چند جانبه درباره موانعی که بر سر راه برجام است، بحث و بررسی شود . معاون وزیر امور خارجه و رئیس ستاد پیگیری برجام افزود: دو نشست کمیسیون مشترک قبل از اجرایی شدن برجام داشتیم و این دومین کمیسیون مشترک بعد از اجرایی شدن برجام است؛ به صورت طبیعی مشکلاتی که در راه برداشته شدن تحریم ها وجود دارد که کم هم نیست و بارها به آنها اشاره کردیم قرار است در کمیسیون مورد بحث واقع شود.

وی با اشاره به مشکلات و موانعی که در زمینه بانکی وجود دارد، ادامه داد : برقراری مجدد اتصالات بانکی و سایر موانع و مشکلاتی که در اجرای برجام پیش آمده است، ما نسبت به آن دغدغه داریم و در اینجا آنها را مطرح خواهیم کرد و سعی می کنیم راه حل هایی برای آن پیدا کنیم. عراقچی افزود: مشکلات و مسائل فنی و تکنیکی که در خصوص اجرای تعهدات ما بعضا به وجود می آید و سوء تفاهم و سوء برداشت هایی که در خصوص اجرای ابعاد فنی برجام ممکن است بین ما و آژانس یا بین آژانس و 1+5 پیش بیاید، در خصوص آنها گفت و گو می کنیم.

رئیس ستاد پیگیری برجام اعلام کرد: دوستان ما از روز گذشته جلسات متعدد کارشناسی در این حوزه ها داشتند و نتیجه جلسات کارشناسی امروز به کمیسون مشترک ارجاع خواهد شد و برای آنها تصمیم گیری های لازم انجام می شود. عراقچی اضافه کرد: دیدارهای دو جانبه ای را نیز بعد از جلسه کمیسیون مشترک با هیات فرانسوی و آمریکایی و هیات آلمانی خواهیم داشت اگر چه طرف مذاکره کننده آلمانی خودش عازم تهران است و فردا در تهران خواهد بود . براساس توافق صورت گرفته در نخستین نشست کمیسیون مشترک ایران و 1+5 که 26 مهر ماه 1394 با حضور عراقچی و تخت روانچی معاونان وزیر خارجه ایران، هلگا اشمیت معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نمایندگان 1+5 در هتل کوبورگ وین برگزار شد، این کمیسیون هر سه ماه یک بار در وین تشکیل جلسه می دهد. اولین و دومین نشست کمیسیون مشترک ایران و 1+5 روزهای 27 مهر ماه و 16 آذر ماه سال گذشته در وین برگزار شد تا مقدمات اجرایی شدن برجام را فراهم کند.نشست سوم این کمیسیون نیز روز جمعه سوم اردیبهشت ماه سال جاری در وین برگزار شد که در آن درباره تشکیل کارگروه لغو تحریم ها و فروش آب سنگین ایران تصمیم هایی اتخاذ شد.