ظریف از تفاهم 5 کشور حاشیه خزر برای حذف موارد اختلافی خبر داد

ظریف در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا گفت: نشست کارشناسان و نمایندگان ویژه کشورهای ساحلی دریای خزر ژوئن در تهران برگزار می‌شود.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما،دکتر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان عصر سه‌ شنبه در پایان نشست وزیران خارجه کشورهای ساحلی خزر در مسکو گفت: کشورها درباره ضرورت تلاش مشترک بین […]

ظریف در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا گفت: نشست کارشناسان و نمایندگان ویژه کشورهای ساحلی دریای خزر ژوئن در تهران برگزار می‌شود.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما،دکتر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان عصر سه‌ شنبه در پایان نشست وزیران خارجه کشورهای ساحلی خزر در مسکو گفت: کشورها درباره ضرورت تلاش مشترک بین خود برای این دریا تاکید دارند. این که با توجه به اصل انصاف با یکدیگر توافق کنند.

9302x03x0x16267

او افزود: با توجه به این که این جلسه‌ای مقدماتی برای اجلاس سران در آستراخان بود توافقات خوبی در بیانیه و اعلامیه کشورها داشتیم. برخی موارد باقی مانده است که در نشست کارشناسی و نمایندگان ویژه که در تهران خواهد بود و بعد در نشست آستراخان در آستانه‌ی اجلاس سران بررسی می‌شود. جلسه از آن چه که پیش‌بینی می‌شد بهتر پیش رفته است و درباره رسیدن به راه‌حل درباره نکاتی که هنور توافق حاصل نشده، تفاهم‌های خوبی صورت گرفت. از جمله درباره همکاری کشورها در دریای خزر در زمینه زیست محیطی، حفاظت از منابع زنده دریای خزر و حفظ امنیت و ثبات در این دریا و جلوگیری از حضور بیگانگان تصمیم‌ گیری‌ های خوبی شد که امیدواریم زمینه همکاری بیش‌ تر باشد.

ظریف گفت: جلسه در حدی که توقع می‌ رفت و شاید بهتر از آن چه که پیش‌ بینی می‌شد، بود. درباره حذف برخی از موارد اختلاف و رسیدن به راه‌حل درباره برخی مواردی که هنوز توافق حاصل نشده بود تفاهم‌ های خوبی صورت گرفت.وزیر امور خارجه کشورمان افزود: در این نشست هم بحث‌های دو جانبه با وزیران و هم در بخش‌ های مشترک با 5 کشور درباره موضوعات مختلفی که منطقه ما با آن دست به گریبان است صحبت کردیم که در بسیاری از آن‌ ها مواضع و دیدگاه‌ های نزدیک به یکدیگر داریم.وی گفت: هدف اصلی ما آماده کردن زمینه برای همکاری هماهنگ در یک پهنه آبی منحصر به فرد است که این پنج کشور را به هم وصل کرده و در طول تاریخ دریای همکاری و صلح بوده و امیدواریم با نشست سران در آستراخان این همکاری تقویت شود و ادامه یابد.