روحانی: ویتنام اهمیت ویژه ای در سیاست خارجی ایران دارد

– رییس جمهوری با اشاره به این که سیاست جمهوری اسلامی ایران گسترش همکاری ها و مناسبات با کشورهای آسیایی است؛ بر ضرورت توسعه، تحکیم و تقویت روابط همه جانبه ایران و ویتنام تأکید کرد.حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در نشست مشترک هیأت های عالیرتبه ایران و ویتنام با بیان این که دو […]

– رییس جمهوری با اشاره به این که سیاست جمهوری اسلامی ایران گسترش همکاری ها و مناسبات با کشورهای آسیایی است؛ بر ضرورت توسعه، تحکیم و تقویت روابط همه جانبه ایران و ویتنام تأکید کرد.حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در نشست مشترک هیأت های عالیرتبه ایران و ویتنام با بیان این که دو کشور در بسیاری از زمینه ها و مسایل سیاسی، منطقه ای و بین المللی، منافع مشترک و نقطه نظرات نزدیکی دارند، گفت: ظرفیت های بسیار خوبی برای توسعه همکاری ها و روابط میان تهران و هانوی وجود دارد که باید از آنها در راستای توسعه مناسبات همه جانبه و منافع دو ملت استفاده کنیم.
رییس جمهوری با اشاره به این که باید کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور فعالتر شده، زمینه های گسترش روابط را بررسی و آنها را به اسناد همکاری تبدیل کند، اظهار امیدواری کرد: ایران و ویتنام می توانند در یک برنامه 5 ساله رقم مبادلات تجاری خود را به سقف دو میلیارد دلار برسانند.
روحانی با بیان این که سیاست دولت جمهوری اسلامی ایران، توجه ویژه به گسترش روابط با کشورهای آسیایی و عضو آ.س.آن در کنار بهبود روابط بین المللی است، خاطر نشان کرد: توسعه مناسبات با ویتنام با توجه به جایگاه این کشور در آ.س.آن و منطقه شرق آسیا از اهمیت ویژه ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برخوردار است.
وی با اشاره به این که در دهه پنجم روابط ایران و ویتنام، این سفر می تواند تحرکی برای گسترش همکاری ها میان دو کشور باشد، گفت: ایران و ویتنام می توانند در تمامی زمینه های تجاری و اقتصادی از جمله انرژی، نفت و گاز، کشاورزی، صدور خدمات فنی – مهندسی، صنعت خودرو، شیلات و احداث نیروگاه همکاری های خود را ارتقا دهند.
رئیس جمهوری رفع موانع مالی و بانکی را اولین گام در راستای توسعه روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور برشمرد و با اشاره به ضرورت همکاری بیشتر میان سرمایه گذاران و بخش های خصوصی دو کشور اظهار امیدواری کرد تا در آینده شاهد گسترش روابط میان بخش خصوصی و سرمایه گذاران دو کشور باشیم.

**تاکید روحانی بر ضرورت ارتقاء روابط علمی و فرهنگی ایران و ویتنام
رییس جمهوری همچنین بر ضرورت ارتقاء روابط علمی و فرهنگی ایران و ویتنام اشاره کرد و گفت: انتقال تجربیات، همکاری میان دانشگاه های ایران و ویتنام، تبادل استاد و دانشجو و برگزاری جشنواره های علمی و فرهنگی مشترک می تواند در تقویت روابط مراکز علمی و فرهنگی دو کشور تأثیرگذار باشد.
روحانی با اشاره به ضرورت توسعه همکاری های امنیتی و تبادل تجربیات در این زمینه میان دو کشور و از جمله رایزنی، همفکری و همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم، افزود: امروز تروریسم خطری بزرگ برای صلح، امنیت و آرامش در سراسر جهان است و تعدادی از همسایگان و کشورهای منطقه نیز با این معضل درگیر هستند، عده زیادی از مردم این کشورها آواره شده و خسارات فراوانی را متحمل شده اند که در این راستا همه باید برای کمک به آوارگان و مبارزه با تروریسم در این کشورها تلاش کنند.

**ایران و ویتنام همکاری مشترک خوبی در سازمان های بین المللی به ویژه جنبش عدم تعهد دارند
رییس جمهوری با بیان این که ایران و ویتنام همکاری مشترک خوبی در سازمان های بین المللی به ویژه جنبش عدم تعهد دارند که باید آن را گسترش دهند، اظهارداشت: وزرای خارجه دو کشور باید در زمینه اهداف مشترک از جمله مبارزه با تروریسم رایزنی های بیشتری با هم داشته باشند.
روحانی همچنین بر ضرورت حمایت های متقابل ایران و ویتنام در مجامع بین المللی از یکدیگر تأکید کرد.

**موفقیت ایران در مذاکرات هسته ای موجب خوشحالی ملت ویتنام شده است
‘ترانگ تان سانگ’ رییس جمهوری ویتنام نیز در این نشست ضمن ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران و تقدیر از میهمان نوازی مسئولان کشورمان گفت: موفقیت ایران در مذاکرات هسته ای و تعامل سازنده با جهان موجب خوشحالی ملت ویتنام شده است و ما انعطاف و مقاومت مردم ایران را به خاطر مجاهدت در دوران تحریم و نیز موفقیت هایی که در سال های اخیر بدست آورده اند، تحسین می کنیم.
رییس جمهوری ویتنام تشکیل کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور را موجب تحرک در مسیر گسترش مناسبات فیمابین برشمرد و با تأکید بر ضرورت شناسایی زمینه های توسعه همکاری ها و تقویت مناسبات خاطرنشان کرد: ویتنام آمادگی دارد تا در زمینه گسترش همه جانبه مناسبات و تبادل تجربیات با ایران فعال تر از پیش گام بردارد.
وی افزود: هانوی از ابتکار جمهوری اسلامی ایران که تحت عنوان قطعنامه مبارزه با افراطی گری و خشونت در سازمان ملل متحد تصویب شد و همچنین سیاست های تهران در زمینه مبارزه با تروریسم، خشونت و افراطی گری حمایت می کند و معتقد است ایران و ویتنام نیازمند همکاری بیشتر برای مبارزه با خشونت و افراطی گری در جهان هستند.

**هانوی به دنبال گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری با تهران است
رییس جمهوری ویتنام با اشاره به اینکه هانوی به دنبال گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری با تهران است، افزود: ما باید از ظرفیت های تجاری و سرمایه گذاری دو کشور استفاده کرده و بتوانیم در آینده نزدیک حجم مبادلات تجاری خود را بیش از پیش افزایش دهیم.