پیشتازی حزب اردوغان در انتخابات شهرداری‌ ها

جدیدترین نتایج شمارش آرا در انتخابات محلی و شهرداری‌ های ترکیه از پیشتازی حزب حاکم رجب طیب اردوغان خبر می‌دهد.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما ، به نقل از سایت شبکه الجزیره، جدیدترین نتایج شمارش آرا در انتخابات شهرداری‌ های ترکیه از پیشتازی حزب “عدالت و توسعه” وابسته به رجب طیب اردوغان، نخست‌ وزیر […]

جدیدترین نتایج شمارش آرا در انتخابات محلی و شهرداری‌ های ترکیه از پیشتازی حزب حاکم رجب طیب اردوغان خبر می‌دهد.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما ، به نقل از سایت شبکه الجزیره، جدیدترین نتایج شمارش آرا در انتخابات شهرداری‌ های ترکیه از پیشتازی حزب "عدالت و توسعه" وابسته به رجب طیب اردوغان، نخست‌ وزیر این کشور حکایت دارد؛ به طوری که این حزب توانسته تاکنون نزدیک به 47 درصد آرا را به دست بیاورد. در مقابل نیز حزب "مردم جمهوری خواه" که رقیب سر سخت حزب حاکم ترکیه به شمار می‌ آید، توانسته تنها 28 درصد آرا را به دست آورد.

55-379

بر اساس گزارش‌ های خبری، تاکنون 80 درصد آرای این انتخابات شمارش شده است.پیشتر نیز رجب طیب اردوغان از پیروزی تاریخی حزبش در این انتخابات خبر داده و عنوان داشته بود که امروز، روز جشن برای ترکیه جدید به شمار می‌ آید.وی همچنین مخالفان و رقبای خود را به پرداخت تاوان اتهاماتی که علیه دولت وی طی ماه‌ های گذشته وارد آورده بودند، تهدید کرد.
حزب اردوغان بیشترین آرا را در شهرهای آنتالیا، هاتایا و سامسون به دست آورده است. در این انتخابات 26 حزب به رقابت پرداختند و مردم ترکیه روز یکشنبه برای انداختن آرای خود به پای صندوق‌ های رای در 32 استان این کشور حاضر شدند.در همین حال بسیاری از ناظران، انتخابات روز یکشنبه را نوعی همه پرسی درباره محبوبیت رجب طیب اردوغان توصیف کرده‌اند که نخستین رای گیری بعد از اعتراضات گسترده خیابانی ژوئن (تیر) گذشته علیه دولت اردوغان بود.
قرار است که در ماه اوت امسال در ترکیه انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود و این موضوع، اهمیت نتیجه انتخابات محلی را بیشتر می‌کند.
حدود ۵۰ میلیون نفر در ۲۰۰ هزار شعبه، برای انتخاب نمایندگان خود در شهرداری‌های ترکیه پای صندوق‌های رای رفتند. بنا بر گزارش‌ها، در درگیری‌های انتخاباتی بین طرفداران احزاب مختلف ترکیه حداقل هشت نفر کشته شده‌اند.حزب عدالت و توسعه در انتخابات محلی سال ۲۰۰۹ میلادی، حدود ۳۸ درصد آرای شرکت کنندگان در انتخابات را به دست آورده بود.به نظر می‌رسد که با توجه به نتایج اولیه، حزب حاکم توانسته است که نسبت به انتخابات سال ۲۰۰۹ نتیجه بهتری کسب کند