ظریف: شاید در شهادت دیپلمات ایرانی در لبنان و گروگان ‌گیری مرزبانان دخالت دولتی باشد

ظریف گفت: شاهد اقدامات بسیار وحشت ‌زده تروریستی در نقاط مختلف منطقه از طرف گروه ‌های افراط‌ گرا علیه جمهوری اسلامی هستیم.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما ،محمد ‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه در حاشیه نخستین جلسه هیأت دولت در سال 93 با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت […]

ظریف گفت: شاهد اقدامات بسیار وحشت ‌زده تروریستی در نقاط مختلف منطقه از طرف گروه ‌های افراط‌ گرا علیه جمهوری اسلامی هستیم.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما ،محمد ‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه در حاشیه نخستین جلسه هیأت دولت در سال 93 با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت پنج مرزبان ایرانی گروگان گرفته شده از سوی جیش ‌العدل با بیان این ‌که نگرانی عمده همه دولت و دستگاه دیپلماسی، وضعیت سربازان ما در پاکستان و هم‌ چنین وضعیت دیپلماتی است که قبلا در یمن گروگان گرفته شده است، اظهار کرد: در این زمینه ما تمام تلاش ‌های ممکن را صورت دادیم و با دولت پاکستان و یمن در تماس بوده‌ ایم.

IMG18234548

وی با اشاره به این‌که در لبنان شاهد شهادت یکی از دیپلمات‌هایمان بودیم و در یمن نیز اتفاق دیگری افتاد و اخیرا نیز گروگان‌های ما در پاکستان هستند، افزود: به نظر می‌رسد این‌ها اقدامات هماهنگ‌شده‌ای است که همه آن‌ها از روی ضعف و ترس از حضور قدرتمند جمهوری اسلامی ایران است و یک حرکت هماهنگ شده است که شاید دخالت دولتی هم در آن وجود داشته باشد.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: توقع ما از دولت پاکستان این است که هر‌چه سریع‌ تر به این موضوع رسیدگی کنند. ما از روزی که این واقعه بسیار نگران‌ کننده اتفاق افتاده است تا امروز تماس ‌های مرتبی با دولت پاکستان در سطوح مختلف از جمله مقامات عالی در سطح نخست‌ وزیر و وزیر امور خارجه تا مقامات امنیتی داشته‌ایم و تلاش‌ هایمان را ادامه می‌ دهیم.ظریف با بیان این‌که دولت پاکستان به خوبی می‌داند که دولت و مردم ایران توقع دارند از جان گروگان ‌های ما در پاکستان حفاظت شود، افزود: امیدواریم گروگان ‌های ما هر‌چه سریع ‌تر سالم و بدون خطر به کشور و آغوش خانواده ‌هایشان برگردند و توقع ما این بود که این کار تا عید صورت گیرد و امیدواریم هر‌چه سریع‌تر این اتفاق بیفتد. البته ما هم اقدامات مختلفی در سطح منطقه ‌ای و بین‌المللی صورت داده ‌ایم و توقع داریم جامعه بین‌ المللی هم در این زمینه ساکت نماند.

ظریف در پاسخ به این ‌که از آن جایی که پاکستان کشوری هسته ‌ای است، ناامنی ‌های موجود در این کشور چه توجیهی دارد؟ گفت: سلاح هسته‌ای برای هیچ کشوری امنیت داخلی و خارجی نمی‌آورد و این موضع اصلی ماست. البته دوستان ما در پاکستان دیدگاه‌های خود را دارند، اما دیدگاه ما را در این زمینه به خوبی می‌دانند.وی تصریح کرد: باعث تأسف است که کشور پاکستان نتوانسته است در محدوده مرزهای خود امنیت ایجاد کند و مانع این شود که تروریست ‌ها از خاک آن به عنوان مأمن استفاده کنند.رییس دستگاه دیپلماسی کشور با اشاره به روابط خوب ایران و پاکستان و این‌که دو کشور، دو دولت و دو ملت همواره در طول تاریخ روابط بسیار خوبی داشته ‌اند، گفت: امیدواریم این روابط بسیار خوب باعث شود که دولت پاکستان شجاعت و جسارت پیدا کند و این کار را با جدیت بیش‌تر دنبال کند. البته ما هم تلاش ‌های خودمان را در این زمینه ادامه می ‌دهیم.

ظریف هم ‌چنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این ‌که سپاه مدعی شده است مکان جیش ‌العدل را می ‌داند و تصمیم به اقدام عملیاتی داشته که وزارت خارجه و کشور مانع آن شده ‌اند؟ توضیح داد: من چنین اطلاعی را از سپاه دریافت نکرده‌ام و بعید می‌ دانم هیچ فرد مطلع و مسئولی از این صحبت ‌ها کند.ظریف با بیان این ‌که تصمیم‌ گیری در کشور ما سازمانی نیست، گفت: در کشور ما تصمیم‌ گیری در محافل ویژه تصمیم‌ گیری انجام می ‌شود و وقتی تصمیمی گرفته می ‌شود مربوط به کل نظام است پس من یقین دارم صحبتی که شما می ‌کنید، صحبت یک عنصر غیر مسوول است چون مسوولان سپاه هیچ‌ گاه چنین صحبتی را نخواهند کرد.