انتقاد جامعه بین‌الملل از حکم اعدام 529 عضو اخوان‌المسلمین/فراخوان تظاهرات روز چهارشنبه

در پی صدور حکم دادگاه مصر برای اعدام 529 تن از اعضای اخوان ‌المسلمین، محافل بین ‌المللی نسبت به اتخاذ این تصمیم به شدت ابراز نگرانی کرده و این اقدام را به هیچ‌ وجه قابل توجیه ندانستند. به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما به نقل از سایت عربی پرس، ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا […]

در پی صدور حکم دادگاه مصر برای اعدام 529 تن از اعضای اخوان ‌المسلمین، محافل بین ‌المللی نسبت به اتخاذ این تصمیم به شدت ابراز نگرانی کرده و این اقدام را به هیچ‌ وجه قابل توجیه ندانستند.

skay4

به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما به نقل از سایت عربی پرس، ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از حکم دادگاه مصر برای اعدام 529 تن از حامیان محمد مرسی، رئیس ‌جمهوری برکنار شده مصر انتقاد کرد و گفت: ما به شدت از این امر نگران هستیم و می ‌توانم بگویم که ما به دلیل صدور این حکم ضربه خوردیم.

آمریکا 

ماری هارف افزود: به سادگی می‌توان گفت که از نظر من ممکن نیست که ظرف دو روز محاکمه به صورت عادلانه، شواهد و شهادت ‌ها برای 529 متهم صورت گرفته باشد و به نظر می‌رسد که این محاکمه با استانداردهای بین ‌المللی هم‌خوانی ندارد.هارف با تأکید بر اینکه این حکم ‌های صادر شده از سوی دادگاه مصر « چالشی علیه منطق است » افزود: ما همچنان از دولت مصر می ‌خواهیم تا ضامن اجرای محاکمه ‌های عادلانه باشد و به آزادی همه بازداشت‌شدگان در مصر احترام بگذارد.این مقام آمریکایی افزود: ما چندین بار گفته ‌ایم که بازداشت ‌ها و محکومیت‌ ها به دلایل سیاسی به کاهش شدید دموکراسی در مصر می ‌انجامد و این اقدام به جای این است که مصر آن‌ طور که ما می ‌خواهیم به سمت جلو حرکت کند.

اتحادیه اروپا 

در همین راستا کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ‌ای اعلام کرد: پس از صدور حکم اعدام 529 تن از اعضای اخوان ‌المسلمین از سوی دادگاهی در المنیا در جنوب قاهره، من به شدت احساس نگرانی کردم. این مسئول اتحادیه اروپا خاطر نشان کرد: شدت جرم ‌هایی که این افراد به دلیل آن محاکمه شده‌اند به هر حدی هم که باشد، صدور حکم اعدام به هیچ وجه قابل توجیه نخواهد بود.کاترین اشتون گفت: اتحادیه اروپا تحت هر شرایطی با مجازات اعدام مخالف است، چرا که این اقدام ظالمانه است و انسانی نیست و مانع کارآمدی به شمار نمی ‌آید و کرامت انسان از طریق آن زیر سوال می ‌رود.

ترکیه 

در همین حال احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در واکنش به تصمیم دستگاه قضایی مصر برای اعدام 529 تن از مخالفان نظام جدید مصر تصریح کرد: این تصمیم کاملا نشان می ‌دهد که اوضاع در مصر پس از کودتا و موضع خصمانه مسئولان نظام کودتا در مصر علیه دموکراسی به کجا رسیده است.وی در سخنانی عنوان داشت: اگر در این کشور 529 تن وجود داشته باشند که حکم اعدام علیه آن ‌ها صادر شده است، پس ما باید این سوال را مطرح کنیم که چه کسی حق شهیدانی که در میدان رابعة العدویة کشته شدند، خواهد گرفت؟ و این تناقضی است که به رخدادی تأسف ‌بار منتهی می ‌شود.

عفو بین‌الملل 

در همین راستا سازمان عفو بین‌الملل نیز از صدور حکم اعدام علیه حامیان اخوان ‌المسلمین انتقاد و اعلام کرد: این اقدام نمونه ‌ای است که نشانگر اهمال ‌کاری در نظام عدالت‌ خواهی در مصر است. حسیبه حاج صحراوی، معاون مدیر عفو بین ‌الملل در خاورمیانه و شمال آفریقا تصریح کرد: صدور حکم اعدام برای این تعداد افراد و در یک مورد باعث می ‌شود که مصر از تمام کشورهای دیگر که در یک سال به این مجازات ‌ها متوسل شده‌اند، پا فراتر بگذارد و این تعداد بیشترین حکم اعدام ظرف سال ‌های اخیر در جهان بوده است.وی خاطر نشان کرد: دادگاه مصر به سرعت حامیان محمد مرسی را مجازات می‌کند اما نقص ‌های آشکار حقوق بشر که از سوی نیروهای امنیتی این کشور صورت می‌گیرد، نادیده می‌گیرد.

فرانسه و انگلیس 

وزارت امور خارجه فرانسه و انگلیس نیز با صدور بیانیه ‌ای نسبت به احکام صادره از سوی دادگاه المنیا در مصر اظهار نگرانی عمیق کرده‌اند.

آلمان 

حزب چپ ‌گرای مخالف آلمان نیز به شدت حکم‌ های صادره برای اعدام حامیان اخوان ‌المسلمین را محکوم و اعلام کرد که این دادگاه‌ ها «مضحک» هستند.اشتفان لیبیش، نماینده حزب چپ‌ گرا در کمیسیون روابط خارجه در پارلمان آلمان، خواهان لغو این حکم ‌ها شده و اعلام کرد که این حکم‌ ها نشان می‌دهد که این کشور ناآرام در چه مسیر اشتباهی قدم گذاشته است.

لیبیش با بیان این که این حکم‌ها به سرعت صادر شده است، تصریح کرد: بر کسی پوشیده نیست که این اعدام‌ها نشانگر خودکامگی غیرقابل تصور مسئولان مصری در روش تعاملشان با مخالفان سیاسی است.وی تصریح کرد: هر اندازه انتقادهایی علیه سیاست مرسی وجود داشته باشد اما وی رئیس ‌جمهوری منتخب مصر خواهد ماند و وی از طریق کودتای نامشروعی از منصبش برکنار شد که این کودتا از لحاظ قانونی محکوم است. لیبیش با تأکید بر اینکه اعضای اخوان ‌المسلمین همچون سایر شهروندان مصری حق برگزاری محاکمه ‌های عادلانه برای آن ‌ها را دارند، عنوان داشت: من امیدوار هستم که مفتی مصر که موافقت با حکم اعدام به وی موکول شده است با این تصمیم دادگاه مخالفت کند.

اخوان‌المسلمین مصر

اخوان ‌المسلمین مصر نیز در بیانیه ‌ای اعلام کرد: این حکم بی ‌سابقه که بدون پیگیری تدابیر قانونی معمول صادر شده است، حکمی غیرانسانی است که نقص آشکار تمام اصول انسانی و قانونی به شمار می‌ آید. در این بیانیه آمده است: این حکم نشان می‌دهد که دستگاه قضایی فاسد در مصر از سوی رهبران کودتاچی برای از بین بردن انقلاب مصر به کار گرفته می ‌شود. اخوان ‌المسلمین تأکید کرد: این حکم ‌ها تنها بر اصرار اعضای اخوان ‌المسلمین برای گام نهادن در مسیر براندازی نظام کودتا و محاکمه جنایات ‌کاران این نظام می ‌افزاید. ائتلاف ملی حمایت از مشروعیت که از حامیان محمد مرسی است، خواهان حمله به میدان ‌های التحریر، رابعة العدویة و النهضة شد.

در اولین واکنش دانشجویان مصری به این حکم دادگاه مصر، دانشجویان راهپیمایی گسترده‌ای در دانشگاه المنیا بر پا کرده و شعارهایی در محکوم کردن حکم دادگاه و اقدامات مسئولان نظام کودتاچی و وزارت کشور مصر سر دادند.

فراخوان تظاهرات  

حامیان اخوان ‌المسلمین به دلیل این محاکمه و حکم‌ های صادره برای اعدام اعضای این گروه از جمله حکم اعدام محمد البدیع، رهبر اخوان ‌المسلمین و سعد الکتاتنی، رئیس حزب آزادی و عدالت (شاخه سیاسی اخوان ‌المسلمین ) خواهان برگزاری تظاهرات گسترده ‌ای در روز چهارشنبه شدند