صدور حکم بازداشت رییس جمهوری سابق اوکراین به اتهام کشتار جمعی

آرسن آواکوف، وزیر کشور اوکراین اعلام کرد که حکم بازداشت ویکتور یانوکوویچ، رییس جمهوری برکنار شده این کشور صادر شده است.به گزارش خبرگزاری‌ها، آواکوف این خبر را در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرده و افزوده که اتهام یانوکوویچ «کشتار جمعی» معترضان در شهر کی‌یف است. به نوشته وزیر کشور اوکراین، علاوه بر رییس جمهوری سابق، […]

آرسن آواکوف، وزیر کشور اوکراین اعلام کرد که حکم بازداشت ویکتور یانوکوویچ، رییس جمهوری برکنار شده این کشور صادر شده است.به گزارش خبرگزاری‌ها، آواکوف این خبر را در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرده و افزوده که اتهام یانوکوویچ «کشتار جمعی» معترضان در شهر کی‌یف است.

به نوشته وزیر کشور اوکراین، علاوه بر رییس جمهوری سابق، حکم بازداشت چند مقام ارشد و سابق دیگر دولت او نیز صادر شده است.وی افزوده که ویکتور یانوکوویچ، اقامتگاه خصوصی خود در ایالت خودمختار کریمه‌ را با اتوموبیل و به مقصدی نامعلوم ترک کرده است.

از محل اقامت یانوکوویچ پس از سرنگونی از قدرت در روز شنبه سوم اسفند، خبری منتشر نشده بود.در جریان حدود دو ماه تجمع و تظاهرات اعتراضی مردم اوکراین علیه رییس جمهوری سابق این کشور، صدها نفر کشته و زخمی شدند.

اعتراضات در اوکراین از ماه نوامبر سال ۲۰۱۳ و پس از آنکه یانوکوویچ، از امضای قرارداد تجاری و اقتصادی با اتحادیه اروپا خودداری کرد و گفت که ترجیح می‌دهد روابط خود با روسیه را افزایش دهد آغاز شد.

روسیه که حامی اصلی دولت پیشین اوکراین بود، در آخرین واکنش به سرنگونی ویکتور یانوکوویچ، سفیر خود را از این کشور فراخوانده است.این در حالی است که الکساندر تورچینف، رییس جمهوری موقت اوکراین اعلام کرده که آماده مذاکره با مسکو است اما اولویت دولت جدید، گسترش روابط با اروپا است.