بحران در ترکیه :بازداشت همزمان 23 روزنامه نگار و نیروی امنیتی بدستور اردوغان

اردوغان، فتح الله گولن را به توطئه علیه دولت خود از آمریکا متهم می کند و از دولت واشنگتن خواسته است این روحانی متنفذ ترکیه ای را تحویل ترکیه دهد.پلیس ترکیه از صبح امروز (یکشنبه) با بازداشت 23 نفر از روزنامه نگاران و مدیران امنیتی و مخالفان حکومت ترکیه ، طرح بازداشت مظنونان توطئه علیه […]

414372_513اردوغان، فتح الله گولن را به توطئه علیه دولت خود از آمریکا متهم می کند و از دولت واشنگتن خواسته است این روحانی متنفذ ترکیه ای را تحویل ترکیه دهد.پلیس ترکیه از صبح امروز (یکشنبه) با بازداشت 23 نفر از روزنامه نگاران و مدیران امنیتی و مخالفان حکومت ترکیه ، طرح بازداشت مظنونان توطئه علیه دولت در پرونده افشای فساد مالی بزرگ را کلید زد.به گزارش رسانه های ترکیه دادستانی ترکیه روز یکشنبه با صدور بیانیه ای لیست 31 مظنون پرونده دولت موازی را اعلام کرد.در این لیست سردبیر روزنامه زمان ترکیه و مدیر شبکه “سامان یولو” نیز دیده می شود. پلیس ترکیه برای دستگیری “اکرم دومانلی” سردبیر روزنامه زمان به دفتر این روزنامه رفت . کارکنان این روزنامه پس از دستگیری سردبیرشان با برپایی تجمع به این اقدام اعتراض کردند و دومانلی در یک مصاحبه مطبوعاتی با اشاره به سیاست سرکوب رسانه ها در ترکیه، گفت: یک رسانه آزاد نمی تواند در قبال پرونده های فساد ساکت بماند.بازداشت شدگان همگی از طرفداران فتح الله گولن روحانی متنفذ ترکیه ای ساکن آمریکا هستند و در یک سال گذشته پرونده فساد مالی منسوبان کابینه اردوغان را در رسانه ها پیگیری می کردند.

اردوغان پیشتر تهدید کرده بود دست های دولت موازی را قطع خواهد کرد. اصطلاح دولت موازی سال گذشته و همزمان با افشای پرونده فساد مالی گسترده از سوی بخشی از نیروهای پلیس و دستگاه قضایی ترکیه در ادبیات سیاسی اردوغان رایج شد.اردوغان طرفداران فتح الله گولن و” جنبش خدمت ” را به تلاش برای پرونده سازی علیه حزب حاکم ترکیه متهم کرده است. دولت ترکیه در حالی دستگیری فعالان رسانه ای حامی فتح الله گولن را آغاز کرده است که تنها 3 روز دیگر سالگرد افشای پرونده فساد مالی بزرگ در ترکیه است.در این پرونده4 وزیر کابینه اردوغان و فرزندان آنها متهم به دریافت رشوه از یک تاجر ایرانی به نام “رضا ضراب” شدند. ضراب در شهریور ماه سال جاری از تمامی اتهامات خود تبرئه شد.اردوغان، فتح الله گولن را به توطئه علیه دولت خود از آمریکا متهم می کند و از دولت واشنگتن خواسته است این روحانی متنفذ ترکیه ای را تحویل ترکیه دهد.

گولن از سال 1999 و در تبعیدی خود خواسته راهی آمریکا شد و در پنسیلوانیا اقامت گزید. این روحانی ترکیه ای بنیاد گولن را هدایت و مدیریت می کند و طرفداران پرشماری در ترکیه دارد.ناظران مسایل ترکیه تنش کنونی در فضای سیاسی ترکیه را نزاع قدرت در جبهه اسلامگرایان می دانند. جنبش خدمت و طرفداران فتح الله گولن در یک دهه گذشته از حامیان حزب اسلامگرای عدالت و توسعه بوده اند اما همزمان با طرح های دولت ترکیه برای مصادره مدارس تحت پوشش بنیاد گولن در ترکیه ، اختلافات دو طرف اوج گرفت.بنیاد گولن یک نهاد متنفذ و ثروتمند است و سالانه میلیارد ها دلار گردش مالی در سرتاسر جهان دارد.این بنیاد در بیش از 130 کشور جهان مدارس تاسیس کرده است و به کار آموزش و اعطای بورس های تحصیلی به نوجوانان و جوانان مستعد اشتغال دارد.دانش آموختگان و بورسیه شدگان این بنیاد در دهه های گذشته تبدیل به مدیران متنفذی شده اند و به پست های بالا رسیده اند و مناصب بالای حکومتی را در ترکیه در اختیار داشته اند. بسیاری از این مدیران در یک سال گذشته به دلیل اختلافات دو طرف بر سر افشای پرونده فساد مالی از پلیس و دستگاه قضایی ترکیه تسویه شده اند.