دیلی‌تلگراف: شاید اوباما مجبور شود تحریم‌ها را یک طرفه لغو کند

روزنامه دیلی‌تلگراف در گزارشی تحلیلی نوشت: دیپلمات‌ها قرار است هفته جاری به وین بروند تا بر سر راه‌حل نهایی هسته‌ای توافق کنند. اما باقی ماندن اختلاف درباره سانتریفیوژهای ایران موانعی را به وجود آورده است. به نوشته روزنامه دیلی‌تلگراف، اگر ایران و آمریکا به یک توافق هسته‌ای دست پیدا کنند می‌توانند به 35 سال مواجهه […]

روزنامه دیلی‌تلگراف در گزارشی تحلیلی نوشت: دیپلمات‌ها قرار است هفته جاری به وین بروند تا بر سر راه‌حل نهایی هسته‌ای توافق کنند. اما باقی ماندن اختلاف درباره سانتریفیوژهای ایران موانعی را به وجود آورده است. به نوشته روزنامه دیلی‌تلگراف، اگر ایران و آمریکا به یک توافق هسته‌ای دست پیدا کنند می‌توانند به 35 سال مواجهه خصمانه پایان دهند که از زمان وقوع انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 تاکنون ایجاد شده است. سایه حمله آمریکا به ایران از بین رفته است و برای اولین‌بار منطقه خاورمیانه به جایی امن‌تر از یک انبار باروت تبدیل شده است. هم‌چنین ایران و آمریکا می‌توانند برای مقابله با نیروهای داعش، دشمن مشترک‌شان با یکدیگر همکاری کنند.

با این حال موانع جدی برای رسیدن به این توافق وجود دارد. آمریکا از ایران می‌خواهد که عناصر کلیدی برنامه هسته‌ای‌اش را که با هزینه تحریم‌های بین‌المللی آن‌ها را بنا کرده است از بین ببرد. توافق اولیه‌ای که سال گذشته در ژنو حاصل شد موجب تعلیق بخشی از این عناصر شد اما یک توافق نهایی باز هم از ایران می‌خواهد تا فعالیت تعداد زیادی از سانتریفیوژهایش را متوقف کند که هم‌اکنون برای غنی‌سازی اورانیوم مورد استفاده قرار می‌گیرند.به نوشته دیلی تلگراف، ایران در حال حاضر بیش از 19 هزار سانتریفیوژ و 8.4 تن اورانیوم ذخیره شده در سطح پنج درصد دارد که برای تامین سوخت نیروگاه‌های برق هسته‌ای مورد استفاده است.اما دیپلمات‌های آمریکایی در آخرین دور مذاکرات هسته‌ای از ایران خواهند خواست تا دست کم از 80 درصد سانتریفیوژهایش و 90 درصد ذخیره اورانیومش دست بردارد.اولی هاینونن، مدیرکل پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که ایران مجبور خواهد بود بخشی از ظرفیت هسته‌ای کنونی‌اش را برچیند چون این مساله اصلی‌ترین دلیل این مشکل است.

ایران در گذشته نیز موافقت کرده تا فعالیت برخی از سانتریفیوژهایش و یا نصب یک سانتریفیوژ جدید را متوقف کند اما این کشور هیچگاه توافقی را امضا نکرده که منجر به برچیده شدن حتی یک سانتریفیوژ شود چون این ماشین‌ها با هزینه بسیار بالا که قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را در پی داشت نصب شده‌اند.مقامات، غیرمستقیم گفته‌اند که دستیابی به توافق نهایی در ضرب‌الاجل تعیین شده لزوما موجب برچیده شدن سانتریفیوژها نخواهد شد و گزینه‌های جایگزین شامل کاهش ذخیره اورانیوم و انبار این ماشین‌ها می‌تواند ممکن باشد.اما برخی کارشناسان معتقدند که ایران با برچیده شدن تعداد زیاد سانتریفیوژهایش موافقت نخواهد کرد که این امر حصول توافق در وین را سخت می‌کند. اگر مذاکره‌کنندگان نتوانند تا 24 نوامبر به توافق برسند باید این مذاکرات را یک بار دیگر تمدید کنند که خود دستیابی به راه‌حل نهایی را سخت‌تر می‌کند.اما حتی اگر آمریکا بتواند به توافق مورد نظرش با ایران دست پیدا کند باراک اوباما باز هم با هجوم تند کنگره مواجه خواهد بود که اکنون در کنترل جمهوریخواهان قرار دارد. هرگونه توافق آمریکا را ملزم خواهد کرد تا تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند. اما جمهوریخواهان تهدید کرده‌اند توافقی که به ایران اجازه دهد سانتریفیوژهایش را حفظ کند بلوکه خواهند کرد.با توجه به این مخالفت‌ها اوباما ممکن است مجبور شود با استفاده از اختیارات خود تحریم‌ها را یک طرفه لغو کند تا این که بخواهد بار ریسک آرای کنگره مواجه شود.