هشدار امیرعبداللهیان به آمریکا: دست از حمایت‌ از رژیم صهیونیستی بردارید

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت اگر آمریکا به‌دنبال خروج آبرومندانه از موضوع نسل‌کشی در غزه است، فورا دست از حمایت‌های گسترده نظامی خود از رژیم صهیونیستی بردارد. «حسین امیر عبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه و در نشست خبری مشترک با «آرارات میرزویان» وزیر امور خارجه ارمنستان در ایروان، ضمن […]

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت اگر آمریکا به‌دنبال خروج آبرومندانه از موضوع نسل‌کشی در غزه است، فورا دست از حمایت‌های گسترده نظامی خود از رژیم صهیونیستی بردارد. «حسین امیر عبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه و در نشست خبری مشترک با «آرارات میرزویان» وزیر امور خارجه ارمنستان در ایروان، ضمن ابراز خرسندی از حضور در این کشور گفت: در آستانه فرا رسیدن سال جدید میلادی به همراه جمعی از همکاران‌مان در ایران از بخش‌های دولتی و همچنین مجلس شورای اسلامی به تنها کشور همسایه مسیحی خود ارمنستان سفر کرده‌ایم و از همین جا مایل هستم که فرا رسیدن سال جدید میلادی و تولد حضرت مسیح به دولت و ملت ارمنستان و یکایک مسیحیان در داخل ایران و جهان تبریک بگویم.

وزیر خارجه ایران تصریح کرد: امروز گفت‌وگوهای بسیار مهمی در ایروان با وزیر خارجه ارمنستان و دیدار با اهمیتی با نخست‌وزیر محترم ارمنستان داشتیم. در این گفت‌وگوها ابعاد مختلف همکاری‌های تهران و ایروان مورد بررسی قرار گرفت و موضوع تحقق صلح و ثبات پایدار در قفقاز جنوبی و نقشی که ایران می‌تواند به عنوان یک کنشگر فعال و ضامن در برقراری ثبات و امنیت پایدار در قفقاز جنوبی بر عهده بگیرد، مورد رایزنی قرار گرفت.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: ایران از تمامیت ارضی ارمنستان و حاکمیت ملی آن حمایت می‌کند، ایران همواره روابط تاریخی و با ارمنستان داشته و همکاری‌های ۲ کشور در زمینه‌های مختلف روزبه‌روز در حال نیرومندترشدن است. صلح، ثبات و امنیت ارمنستان همان چیزی است که ایران می‌خواهد.امیرعبداللهیان همچنین با بیان اینکه در دیدارهای امروز در مورد «عمق بخشیدن به مناسبات ۲ کشور اتفاق نظر داشتیم» گفت: موافقت دولت ارمنستان در ایجاد سرکنسولگری ایران در منطقه قاپان باعث شده که تردد ایرانیان و همکاری‌های ترانزیتی ۲ کشور تسهیل شود.

دیپلمات عالی‌رتبه ایران در ادامه گفت: ارمنستان کشور دوست و همسایه خوب ماست. امروز و در دیدار با وزیر خارجه ارمنستان موافقت تهران را برای افتتاح سرکنسولگری جمهوری ارمنستان در شهر تبریز اعلام کردیم و امیدواریم در هفته‌های آغازین سال جدید میلادی با حضور وزیر خارجه ارمنستان شاهد افتتاح رسمی این سرکنسولگری در تبریز باشیم.وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: در گفت‌وگوها با همتای ارمنستانی کاملا درک کردیم ارمنستان برای رسیدن به صلح پایدار جدی است. شب گذشته در گفت‌وگوی تلفنی با همتای آذربایجانی به این نکته رسیدم که اظهارات وی نیز ناظر بر تداوم تلاش‌ها برای رسیدن به صلح پایدار با ارمنستان است.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: فکر می‌کنم رسیدن به یک صلح پایدار در ماه‌های آغازین سال جدید میلادی دست یافتنی است و خوشبین هستیم با رویکرد مثبتی که در منطقه و بین ۲ کشور ارمنستان و آذربایجان وجود دارد و بدون مداخله و تحریکات خارجی و با نوعی ضمانت منطقه‌ای که ایران، ترکیه و روسیه می‌توانند نقش ضامن را در ایجاد صلح ایفا کنند، می‌توانیم با نگاه خوشبینانه و واقع بینانه به تحقق صلح پایدار در قفقاز جنوبی بین ارمنستان و آذربایجان امیدوار باشیم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه نشست مطبوعاتی خود با وزیر خارجه ارمنستان در ایروان گفت: مایل هستم که از مواضع سازنده وزیر خارجه ارمنستان در جریان نشست اخیر وزیران امور خارجه ۳+۳ در تهران در مخالفت با جنگ و کشتار زنان و کودکان در غزه و کرانه باختری تشکر و قدردانی کنم. ما امروز در جریان رایزنی‌های خود، در ارتباط با موضوع فلسطینی گفت‌وگو کردیم.امیرعبداللهیان در ادامه گفت: از همین‌جا به آمریکایی‌ها هشدار می‌دهم اگر به‌دنبال خروج آبرومندانه از موضوع نسل‌کشی در غزه هستند، فورا دست از حمایت‌های گسترده نظامی خود از رژیم صهیونیستی بردارند و و تردید نکنند که پیروزی برای رژیم صهیونیستی در غزه نخواهد بود. آن‌ها باید بدانند ۸۰ روز نسل کشی در غزه تکرار همان شکست هفت اکتبر رژیم اشغالگر صهیونیستی است و من با صدای بلند به آمریکایی‌ها می‌گویم که تجربه شکست را ادامه ندهید، به خانه‌های خود برگردید و اجازه بدهید که مردم غزه برای سرنوشت خود تصمیم بگیرند.