امام خامنه ای در پیامی به حجاج بیت الله الحرام:دشمن به دنبال حاشیه امن برای رژیم صهیونیستی است/سیاست تفرقه افکنی میان مسلمانان شدت یافته است

رهبر معظم انقلاب در پیام به حجاج بیت الله الحرام تاکید فرمودند: دشمن مکّار بر آن است که با افروختن آتش جنگ های خانگی میان مسلمانان، انگیزه های مقاومت و مجاهدت را در آنان به انحراف کشانده، رژیم صهیونیستی و کارگزاران استکبار را که دشمنان حقیقی اند، در حاشیه امن قرار دهد.حضرت آیت الله خامنه […]

رهبر معظم انقلاب در پیام به حجاج بیت الله الحرام تاکید فرمودند: دشمن مکّار بر آن است که با افروختن آتش جنگ های خانگی میان مسلمانان، انگیزه های مقاومت و مجاهدت را در آنان به انحراف کشانده، رژیم صهیونیستی و کارگزاران استکبار را که دشمنان حقیقی اند، در حاشیه امن قرار دهد.حضرت آیت الله خامنه ای در پیامی به حجاج بیت الله الحرام، توجه به مسایل جهان اسلام و نگاهی بلند و فراگیر به مهمترین و اولویت دارترین موضوعات با امت اسلامی را در صدر وظایف و آداب حج گزاران دانستند.ایشان در این پیام با تشریح موضوعات «اتحاد بین مسلمانان»، «فلسطین» و «نگاه هوشمندانه به تفاوت اسلام ناب محمّدی و اسلام آمریکایی» این مسایل را از جمله مسایل مهم و اولویت دار کنونی دنیای اسلام عنوان کردند.متن کامل این پیام که صبح جمعه 11 مهر ماه 1393 توسط حجت الاسلام قاضی عسگر نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی در مراسم روز برائت از مشرکین در صحرای عرفات قرائت شد، به شرح زیر است:

9302x17x0x44984

بسم الله الرّحمن الرّحیم/و الحمدلله ربّ العالمین و صلّی الله علی محمّد و آله الطّاهرین/درود و سلامی از سرِ شوق و تکریم بر شما سعادتمندان که به دعوت قرآنی لبّیک گفته و به میهمانیِ خانه ی خدا شتافته اید. نخستین سخن آن است که این نعمت بزرگ را قدر بدانید و با تأمّل در ابعاد فردی و اجتماعی و روحی و بین المللی این فریضه ی بی همتا، برای نزدیک شدن به هدفهای آن تلاش کنید و از میزبان رحیم و قدیر، برای آن کمک بخواهید. اینجانب همدل و همزبان با شما از پروردگار غفور و منّان درخواست میکنم که نعمت خود را بر شما تمام کند و چون توفیق سفر حج عطا کرده است، توفیقِ گزاردن حجّ کامل نیز عطا فرماید و آنگاه با قبول کریمانه ی خود، شما را با دست پُر و عافیت کامل روانه ی دیار خود سازد؛ ان شاءالله.در فرصت مغتنمِ این مناسک پُرمغز و بی نظیر، به جز تطهیر و تعمیر(1) معنوی و روحی که برترین و ریشه ای ترین دستاورد حج است، توجّه به مسائل جهان اسلام و نگاهی بلند و فراگیر به مهم ترین و اولویّت دارترین موضوعات مرتبط با امّت اسلامی، در صدر وظایف و آداب حج گزاران است.امروز از جمله ی این موضوعات مهم و دارای اولویّت، مسئله ی اتّحاد مسلمانان و گشودن گره های فاصله افکن میان بخشهای امّت اسلامی است. حج، مظهر وحدت و یکپارچگی و کانون برادری و همیاری است. در حج باید همگان درس تمرکز بر مشترکات و رفع اختلافات را فرا بگیرند.

دستهای پلید سیاستهای استعماری از دیرباز تفرقه افکنی را برای تأمین مقاصد شوم خود در دستور کار داشته اند، ولی امروز که به برکت بیداری اسلامی، ملّتهای مسلمان دشمنیِ جبهه ی استکبار و صهیونیسم را بدرستی شناخته و در برابر آن موضع گرفته اند، سیاست تفرقه افکنی میان مسلمانان شدّت بیشتری یافته است. دشمن مکّار بر آن است که با افروختن آتش جنگهای خانگی میان مسلمانان، انگیزه های مقاومت و مجاهدت را در آنان به انحراف کشانده، رژیم صهیونیستی و کارگزاران استکبار را که دشمنان حقیقی اند، در حاشیه ی امن قرار دهد. راه اندازی گروه های تروریستی تکفیری و امثال آن در کشورهای منطقه ی غربِ آسیا ناشی از این سیاستِ غدّارانه است. این هشداری به همه ی ما است که مسئله ی اتّحاد مسلمین را امروز در صدر وظایف ملّی و بین المللی خود بشماریم.موضوع مهمّ دیگر مسئله ی فلسطین است. با گذشت 65 سال از آغاز تشکیل رژیم غاصب صهیونیست و فرازوفرودهای گوناگون در این مسئله ی مهم و حسّاس و بخصوص با حوادث خونین سالهای اخیر، دو حقیقت برای همه آشکار شده است: اوّل آنکه رژیم صهیونیست و پشتیبانان جنایتکار آن، در قساوت و سبعیّت و پایمال کردن همه ی موازین انسانی و اخلاقی هیچ حدّ و مرزی نمی شناسند. جنایت، نسل کشی، ویران گری، کشتار کودکان و زنان و بی پناهان، و هر تعدّی و ظلمی را که از دستشان برآید برای خود مباح میشمرند و به آن افتخار هم میکنند. صحنه های گریه آور جنگ پنجاه روزه ی اخیر غزّه، آخرین نمونه ی این بزهکاری های تاریخی است که البتّه در نیم قرن اخیر بارها تکرار شده است.

دوّمین حقیقت آن است که این سفّاکی و فاجعه آفرینی ها نتوانسته است هدفِ سردمداران و پشتیبانان رژیم غاصب را برآورده سازد. برخلاف آرزوی احمقانه ی اقتدار و استحکامی که سیاست بازان خبیث برای رژیم صهیونیستی در سر میپروراندند، این رژیم روزبه روز به اضمحلال و نابودی نزدیک تر شده است. ایستادگی پنجاه روزه ی غزّه ی محصور و بی پناه در برابر همه ی توانِ به صحنه آورده ی رژیم صهیونیست، و سرانجام، ناکامی و عقب نشینی آن رژیم و تسلیم شدنش در برابر شروط مقاومت، نمایشگاه آشکار این ضعف و ناتوانی و بی بُنیگی است. این بدان معنی است که ملّت فلسطین باید از همیشه امیدوارتر باشد، مبارزان جهاد و حماس باید بر تلاش و عزم و همّت خود بیفزایند، کرانه ی غربی راه پرافتخار همیشگی را با قدرت و استحکام بیشتر پی گیرد، ملّتهای مسلمان پشتیبانی واقعی و جدّی از فلسطین را از دولتهای خود مطالبه کنند، و دولتهای مسلمان صادقانه در این راه گام نهند.سوّمین موضوع مهم و دارای اولویّت، نگاه هوشمندانه ای است که فعّالان دلسوز جهان اسلام باید به تفاوتِ میان اسلام ناب محمّدی و اسلام آمریکایی داشته باشند و از خلط و اشتباه میان این دو، خود و دیگران را برحذر بدارند. نخستین بار امام راحل بزرگ ما به تمایز این دو مقوله همّت گماشته و آن را وارد قاموس سیاسی دنیای اسلام کرد. اسلامِ ناب، اسلامِ صفا و معنویّت، اسلامِ پرهیزکاری و مردم سالاری، اسلامِ «اَشِدّاءُ عَلَی الکُفّار رُحَماءُ بَینَهُم» (2) است. اسلامِ آمریکایی، پوشاندن لباس اسلام بر نوکری اجانب و دشمنی با امّت اسلامی است. اسلامی که آتش تفرقه میان مسلمین را دامن بزند، به جای اعتماد به وعده ی الهی، به دشمنان خدا اعتماد کند، به جای مبارزه با صهیونیسم و استکبار با برادر مسلمان بجنگد، با آمریکای مستکبر علیه ملّت خود یا ملّتهای دیگر متّحد شود، اسلام نیست؛ نفاق خطرناک و مهلکی است که هر مسلمان صادقی باید با آن مبارزه کند.نگاه همراه با بصیرت و ژرف اندیشی، این حقایق و مسائل مهم را در واقعیتِ جهان اسلام برای هر جوینده ی حقّی روشن میسازد و وظیفه و تکلیفِ روز را بی هیچ ابهامی معیّن میکند. حج و مناسک و شعائر آن فرصتِ مغتنمی برای کسب این بصیرت است، و امید آنکه شما سعادتمندان حج گزار از این موهبت الهی به طور کامل بهره مند گردید. همه ی شما را به خدای بزرگ می سپارم و قبولی تلاش شما را از خداوند مسئلت مینمایم.

والسّلام علیکم و رحمةالله

سیّدعلی خامنه ای

پنجم ذی الحجّة 1435 مصادف با هشتم مهرماه 1393