استقبال بی سابقه ولیعهد سعودی از رئیس‌جمهور

ولیعهد امروز (پنجشنبه) از رئیس‌جمهور چین که به منظور مشارکت در نشست سران کشورهای حوزه خلیج فارس و چین به ریاض سفر کرده است، در کاخ الیمامه استقبال کرد. اعضای گارد سلطنتی عربستان سوار بر اسب‌های عربی و حامل پرچم‌های چین و عربستان، خودروی شی جینپینگ را هنگام ورود به کاخ سلطنتی در ریاض همراهی […]

ولیعهد امروز (پنجشنبه) از رئیس‌جمهور چین که به منظور مشارکت در نشست سران کشورهای حوزه خلیج فارس و چین به ریاض سفر کرده است، در کاخ الیمامه استقبال کرد. اعضای گارد سلطنتی عربستان سوار بر اسب‌های عربی و حامل پرچم‌های چین و عربستان، خودروی شی جینپینگ را هنگام ورود به کاخ سلطنتی در ریاض همراهی کردند، جایی که شاهزاده محمد بن سلمان، با لبخندی گرم از او استقبال کرد.

این موضوع کاملاً در تضاد با استقبال سرد از جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا بود، که روابط با او به دلیل سیاست نفتی عربستان سعودی تیره شده است.

رئیس‌جمهوری چین در مقاله‌ای که در رسانه‌های سعودی منتشر شد، نوشت که این یک «سفر تاریخی» است تا «دوران جدیدی از روابط چین با جهان عرب، کشورهای عربی خلیج فارس و عربستان سعودی آغاز شود».وی در ادامه نوشت: «چین و کشورهای عربی پرچم عدم مداخله در امور داخلی کشورها را برافراشته نگه می‌دارند و قاطعانه از یکدیگر در حفاظت از حاکمیت و تمامیت ارضی حمایت می‌کنند.»

شی جینپینگ پیش از دیدارش با سایر تولیدکنندگان نفت در حوزه خلیج فارس و شرکت در گردهمایی گسترده‌تری از رهبران عرب در روز جمعه، گفت که این کشورها «گنجینه‌ای از انرژی برای اقتصاد جهانی هستند... و زمینی حاصلخیز برای توسعه صنایع با فناوری پیشرفته هستند.»

عربستان سعودی و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس مانند امارات متحده عربی گفته‌اند که قرار نیست بین قدرت‌های جهانی تنها یک طرف را انتخاب ‌کنند و شرکای جهانی خود را برای تأمین منافع اقتصادی و امنیت ملی‌شان متنوع می‌کنند.

شی جینپینگ، رئیس جمهور چین پیش از این تاکید کرده بود که سفرش به عربستان به منظور مشارکت در اولین نشست سران چینی-عربی و نخستین نشست سران چین و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است.

وی اظهار داشت، هدف از این سفر تحکیم روابط دوستی تاریخی میان چین و کشورهای عربی و کشورهای عضو شورای خلیج فارس و نیز عربستان است و مرحله جدیدی را در روابط میان آنها خواهد گشود.

خبرگزاری رسمی عربستان اعلام کرد، این سفر بنا به دعوت سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان بوده و هدف آن گسترش روابط تاریخی و مشارکت راهبردی میان دو کشور است

شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین روز چهارشنبه در جریان یک سفر رسمی ۳ روزه وارد ریاض شد تا در ۳ نشست مختلف با رهبران کشورهای عربی شرکت کند. هواپیمای شی جینپینگ هنگام ورود به حریم هوایی عربستان توسط جت‌های نیروی هوایی عربستان اسکورت شد. در فرودگاه ریاض اعضای ارشد سلطنتی سعودی شاهزاده فیصل بن بندر بن عبدالعزیز، امیر منطقه ریاض همچنین شاهزاده فیصل بن فرحان بن عبدالله، وزیر خارجه عربستان با وی دیدار کردند و ۲۱ گلوله توپ در استقبال از او شلیک شد