دیدارهای جداگانه امیرعبداللهیان با وزرای خارجه برزیل و بلژیک

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با هوزرای خارجه برزیل و بلژیک دیدار کرد. امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با کارلوس فرانسا همتای برزیلی خود در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد دیدار و پیرامون روابط دو جانبه، موضوعات مورد اهتمام مشترک و رایزنی‌های فیمابین در مجامع بین المللی و منطقه ای تبادل […]

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با هوزرای خارجه برزیل و بلژیک دیدار کرد. امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با کارلوس فرانسا همتای برزیلی خود در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد دیدار و پیرامون روابط دو جانبه، موضوعات مورد اهتمام مشترک و رایزنی‌های فیمابین در مجامع بین المللی و منطقه ای تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با یادآوری قدمت ۱۲۰ ساله مناسبات میان ایران و برزیل، آن را سرمایه ای ارزشمند برای پیشبرد و توسعه مناسبات در زمینه های مختلف دانست.

امیرعبداللهیان افزود: ما در بخش دولتی باید، حمایت و پشتیبانی خود را از شرکت های خصوصی به عمل آوریم تا بیش از گذشته شاهد توسعه مناسبات اقتصادی و افزایش تبادل تجاری باشیم.

کارلوس آلبرتو فرانکو فرانسا وزیر امور خارجه برزیل نیز در این دیدار ضمن تاکید بر وجود منافع مشترک میان دو کشور، آمادگی برازیلیا را برای افزایش مبادلات تجاری و عملیاتی کردن توافقات فیمابین اعلام کرد.وی همچنین افزود: ایران شریک قابل اعتمادی برای گسترش مناسبات اقتصادی در منطقه غرب آسیا می باشد.

طرفین در این دیدار بر گسترش روابط در حوزه های فناوری، کشاورزی و تبادل تجربه در زمینه های محیط زیست، حمایت متقابل از نامزدهای دو کشور در مجامع بین المللی و نقش برجسته گروه بریکس در تقویت چندجانبه گرایی در نظام بین الملل تاکید کردند.

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به منظور شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک بسر می برد، در ادامه رایزنی های خود با وزرای امور خارجه کشورهای مختلف عصر جمعه به وقت محلی با خانم «حاجه لهبیب» وزیر امور خارجه بلژیک دیدار و گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این ملاقات بر آمادگی ایران برای نهایی کردن برخی اسناد پایه همکاری دوجانبه ایران و بلژیک از جمله موافقتنامه حمل و نقل دریایی ، اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و حمایت از سرمایه گذاری متقابل تاکید کرد.دکتر امیرعبداللهیان از رویکرد دوگانه کشورهای غربی نسبت به حقوق بشر و اعمال گزینشی آن انتقاد کرد.

طرفین همچنین در خصوص مصادیق همکاری های قضایی و کنسولی تبادل نظر نموده و بر پوشش کنسولی به منظور حمایت از اتباع دو کشور برابر موافقتنامه ها و اسناد متعارف بین المللی تاکید کردند.