امیر عبداللهیان: آمریکا با اتخاذ یک رویکرد واقع‌بینانه، به نهایی شدن توافق کمک کند

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر امروز، دوشنبه، با خانم استفانیا کراکسی رئیس کمیسیون امور خارجه و مهاجرت سنای ایتالیا دیدار کرد. طرفین در این دیدار پیرامون موضوعات مورد علاقه مشترک در ابعاد دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو کردند. در این ملاقات حسین امیر عبداللهیان گفتگوهای روز جاری خود با وزیر امور خارجه ایتالیا […]

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر امروز، دوشنبه، با خانم استفانیا کراکسی رئیس کمیسیون امور خارجه و مهاجرت سنای ایتالیا دیدار کرد. طرفین در این دیدار پیرامون موضوعات مورد علاقه مشترک در ابعاد دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو کردند. در این ملاقات حسین امیر عبداللهیان گفتگوهای روز جاری خود با وزیر امور خارجه ایتالیا و همچنین نشست با صاحبان صنایع، فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران ایتالیایی را سازنده و مفید ارزیابی کرد.

وی گفت از جمله مسائل مورد گفتگو با وزیر امور خارجه فعال‌کردن دیپلماسی پارلمانی بر اساس پروتکل منعقده در سال ۲۰۰۰ میلادی در خصوص همکاری‌های پارلمانی دو کشور بود.وزیر امور خارجه کشورمان نقش پارلمان‌های دو کشور در مساعدت به گسترش هر چه بیشتر مناسبات از طریق تصویب اسناد پایه همکاری‌های میان دو کشور را مهم خواند و خواستار تسریع در تصویب این اسناد توسط پارلمان ایتالیا شد.امیرعبداللهیان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از گفت‌وگو و راه‌حل سیاسی برای حل و فصل بحران اوکراین حمایت می‌کند و ضمن تاکید بر ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم اوکراین، بدین منظور گفتگوهایی را با مقامات دو کشور صورت داده است.

وی در ارتباط با مذاکرات رفع تحریم‌ها اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در ماه های اخیر ابتکارات و تلاش‌های فشرده‌ای را برای نیل به یک توافق خوب و پایدار صورت داده و انتظار دارد مقامات آمریکایی‌ها نیز با اتخاذ یک رویکرد واقع بینانه، به نهایی شدن توافق کمک کنند.رئیس کمیسیون امور خارجه و مهاجرت سنای ایتالیا نیز با ارزیابی تحولات جاری بین المللی، به پیامدهای منفی بحران اوکراین، بویژه در زمینه کمبود انرژی و مواد غذایی که کشورهای جهان از جمله در منطقه خاورمیانه و آفریقا را تهدید می‌کند، اشاره کرد.خانم کراکسی دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در خصوص بحران اوکراین و همچنین مذاکرات لغو تحریم‌ها را حائز اهمیت دانست و ابراز امیدواری کرد جامعه بین‌المللی شرایط با ثبات‌تری را تجربه کند.