عراق از آغاز گفت وگوها در بغداد میان ایران، اردن و مصر خبر داد

«فواد حسین»، وزیر امور خارجه عراق امروز (پنجشنبه) از آغاز گفت‌وگوها در بغداد میان ایران، اردن و ایران – مصر خبر داد و گفت که کشورش پیشنهاد تبدیل مذاکرات میان ریاض و تهران به گفت‌وگوی علنی و عمومی را داده است. وزیر امور خارجه عراق در مصاحبه با العربیه با بیان اینکه سیاست خارجی عراق […]

«فواد حسین»، وزیر امور خارجه عراق امروز (پنجشنبه) از آغاز گفت‌وگوها در بغداد میان ایران، اردن و ایران - مصر خبر داد و گفت که کشورش پیشنهاد تبدیل مذاکرات میان ریاض و تهران به گفت‌وگوی علنی و عمومی را داده است. وزیر امور خارجه عراق در مصاحبه با العربیه با بیان اینکه سیاست خارجی عراق موفق بوده و بسیاری از کشورها از آن حمایت می‌کنند، به پیشنهاد عراق برای تبدیل گفت‌وگوی تهران - ریاض- به گفت‌وگوی عمومی و باز اشاره و اعلام کرد که گفت‌وگوهایی در بغداد بین اردن - ایران و مصر - ایران آغاز شده است.

وزیر خارجه عراق همچنین افزود که روابط با عربستان سعودی بسیار خوب و در حال توسعه است.وی در باره سفر شنبه گذشته «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق به عربستان، تاکید کرد که سفر الکاظمی به روابط تجاری و گفت وگوی ریاض - تهران مربوط بود.فواد حسین وزیر خارجه عراق ۲۵ خرداد در دوحه پایتخت قطر خواستار گفت و گوی همسایگان بغداد برای نزدیک کردن دیدگاه ها و تقویت راهکار مذاکره به منظور حل مسائل مهم منطقه شده بود.

وی در دیدار با «سامح الشکری» همتای مصری خود در حاشیه سفر به دوحه برای شرکت در نشست مشورتی وزیران خارجه عرب به میزبانی قطر بر «اشتیاق عراق برای تقویت رایزنی با مصر با توجه به نقش فعال آن در منطقه» تاکید کرد.فواد حسین با اشاره به اهمیت برگزاری نشستی سه جانبه بین عراق، مصر و اردن خواستار برگزاری گفت و گویی با حضور همه کشورهای همسایه عراق شده بود.مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق شنبه گذشته در سفر به عربستان و دیدار با «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی در باره روابط بغداد و ریاض و مسائل منطقه گفت و گو کرد.

وی پس از ریاض عصر شنبه به تهران آمد و در مدت حضور خود تا روز یکشنبه در پایتخت جمهوری اسلامی ایران، با آیت الله رئیسی، رئیس جمهوری و دیگر مقامات بلندپایه کشورمان در باره روابط دو کشور در بخش های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و نیز مسائل منطقه و جهان تبادل نظر کرد.