واکنش دیپلمات ارشد ایرانی به ادعاهای اخیر «پمپئو»

حسن کاظمی قمی نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان، به اظهارات اخیر «مایک پمپئو»، وزیر خارجه پیشین آمریکا در مصاحبه با شبکه سعودی العربیه واکنش نشان داد.حسن کاظمی قمی در صفحه توییتر خود در این زمینه نوشت: «ابتدا ذهن‌ها را معاصر کنیم. دروغگویی و پنهانکاری بخشی از ویژگی آمریکاست. طبیعی است که در سیستمی […]

حسن کاظمی قمی نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان، به اظهارات اخیر «مایک پمپئو»، وزیر خارجه پیشین آمریکا در مصاحبه با شبکه سعودی العربیه واکنش نشان داد.حسن کاظمی قمی در صفحه توییتر خود در این زمینه نوشت: «ابتدا ذهن‌ها را معاصر کنیم. دروغگویی و پنهانکاری بخشی از ویژگی آمریکاست. طبیعی است که در سیستمی سالانه میلیون ها دلار هدر رفت محافظت از پامپئو می‌شود، امر آشکارا پنهان می‌شود و واشنگتن کارنامه سراسر دروغ خود از افغانستان تا آمریکای جنوبی را با دروغ پراکنی به تصویر می‌کشد.»مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا در زمان دونالد ترامپ روز جمعه در گفت‌وگویی با العربیه گفت: ما با نظام ایران آشنایی داریم. آن‌ها خواهان نابودی اسرائیل و ایالات متحده هستند. ما نباید بر سر این مذاکره کنیم که دریابیم چه میزان باید به ایران بدهیم تا برای یک لحظه، وعده‌ای گذرا درخصوص کاهش غنی‌سازی و سرعت برنامه‌های تسلیحاتی‌شان بدهند.

وی ادامه داد: ما می‌دانیم که آن‌ها (ایرانیان) درخصوص تاریخچه برنامه‌شان دروغ گفته‌اند. اینکه چرا با کسانی مذاکره می‌کنیم که درخصوص برنامه هسته‌ای‌شان دروغ گفته‌اند از درک من خارج است.

پمپئو در رابطه با تصویب قطعنامه ضدایرانی در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عنوان کرد که این مسئله اقدامی "خوب" بوده است و باید "ماه‌ها پیش" اتخاد می‌شد. وی همچنین ادعا کرد که ایران از مدت‌ها پیش درحال نقض پیمان عدم اشاعه هسته‌ای بوده است.

وزیر خارجه پیشین آمریکا که خود از بانیان اصلی نقض توافق هسته‌ای توسط آمریکا بوده است، ادامه داد: این مسئله ارتباطی با برجام ندارد. این به پیمان عدم اشاعه هسته‌ای NPT مربوط است. ایران پذیرفته بود که از این توافق تبعیت کند و ایالات متحده نیز از آن خارج نشده است. آن‌ها از خروج از برجام به عنوان توجیه استفاده می‌کنند. پیمان عدم اشاعه هسته‌ای هنوز به درستی پابرجا است. ایرانیان درحال نقض قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هستند.

مایک پمپئو در اظهارنظر در رابطه با احتمال نقشه جایگزین و اقدام نظامی احتمالی بایدن علیه ایران امتناع کرد. وی گفت: من در اینباره چندان چیزی نمی‌دانم. من رئیس سیا بودم و پس از آن وزیر خارجه شدم. بهتر است که من درخصوص مولفه‌های نظامی اظهارنظر نکنم.

پمپئو "دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را بسیار خطرناک" خواند و بیان کرد: ایالات متحده باید تمامی اقدامات لازم برای اطمینان حاصل کردن از عدم وقوع این رخداد را اتخاذ کند.

وزیر خارجه آمریکا در دونالد ترامپ در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افت درامدهای ایران گفت: تحریم‌ها تنها برای چندین ماه اجرایی بودند. ما تا دوسال پس از به روی کار آمدن دولت از برجام خارج نشدیم. ما تحریم‌های حداکثری را تقریبا در دومین سال اعمال کردیم. ما همچنین معافیت‌هایی را صادر کردیم؛ پس خود تحریم‌ها تنها برای ۱۷ ماه اعمال شده بودند.

پمپئو درباره رویکرد دولت بایدن و آیا اینکه این دولت به نتایج دلخواه‌ها از تحریم‌ها در راستای محدود کردن ایران دست خواهد یافت، گفت: ما دولتی در آمریکا نداریم که برای یافتن پاسخ این سوال آماده باشد.

وزیر خارجه پیشین آمریکا در رابطه با ترور سردار سپهبد شهید سلیمانی در حمله تروریستی پهپادهای آمریکایی مدعی شد: به ما هشدار می‌دادند که اگر از برجام خارج شویم جنگ می‌شود. به ما هشدار می‌دادند که اگر سفارت‌مان را از تل‌آویو به اورشلیم تغییر دهیم، جنگ می‌شود. هشدار می‌دادند که اگر علیه ژنرال سلیمانی اقدام کنید، جنگ می‌شود. ما نه یکی، نه دوتا بلکه هر سه کار را انجام دادیم و جنگی پیش نیامد.

وی در ادامه ادعا کرد: این به آن دلیل بود که دولت آمریکا به طور واضح آماده دفاع از چیزهایی بود که برای مردم آمریکا مهم تلقی می‌شد. ژنرال سلیمانی در نقشه برای کشتن ۵۰۰ آمریکایی دیگر دست داشت. ما فرصت جلوگیری از وقوع این نقشه را داشتیم و این کار را انجام دادیم.این مقام ارشد پیشین آمریکایی که از عاملان اصلی جنایت ترور شهید سلیمانی محسوب می شود، در این رابطه که تصمیم‌گیری برای اقدام علیه سردار سلیمانی به چه میزان طول کشیده بود، گفت: ما برای مدتی بسیار طولانی جهت حفاظت از دارایی‌های‌مان در عراق و آمریکایی‌های داخل سوریه و تمام جهان کار می‌کردیم. ما اقدامات نیروی قدس را زیرنظر داشتیم. این پروژه‌ای بود که ما به طور مداوم در آن دخیل بودیم و فرصتی برای‌مان پیش آمد تا جلوی حمله‌ای آنی علیه دارایی‌ها و منابع آمریکایی و همچنین مردم آمریکا را بگیریم و رئیس‌جمهور تصمیم گرفت تا این کار را انجام دهیم.

پمپئو در جواب این پرسش که چگونه آن‌ها از تهدیدات ایرانیان علیه آمریکایی‌ها باخبر شدند، پاسخ داد: از طریق توئیتر! البته این شوخی بیجا بود. این واضح است که ایرانیان در سراسر جهان الگوی استفاده از تروریسم برای تحت تاثیر قرار دادن رهبران بعدی را دنبال می‌کنند. این تهدیدات مستقیم من را هدف قرار نمی‌دهند. هدف آن‌ها رهبران بعدی است تا به آن‌ها بگویند که نباید همانند مایک پمپئو فعالیت کنند. آن‌ها می‌گویند که باید خوب رفتار کنید، به ما آسان بگیرید، بگذارید که برنامه هسته‌ای‌مان را گسترش دهیم و ما نیز جان شما را تهدید نخواهیم کرد. این پیغامی است که آن‌ها به جهان مخابره می‌کنند. آن‌ها به تمامی رهبران جهانی می‌گویند که مراقب رفتارتان با ما باشید وگرنه میاییم و شما را می‌کشیم.