هاشمی رفسنجانی: با صراحت اعلام می کنیم فلسطینی ها را ما مسلح کردیم،حزب الله را نیز برای دفاع ،ما مسلح کردیم تا در برابر اسراییل بایستند

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اختلافات، جهان اسلام را عقیم می کند گفت: اتفاقاتی که امروز در امت اسلامی رخ می دهد مورد رضایت خداوند نیست.آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی عصر روز چهارشنبه در همایش بین المللی علمای اسلام در حمایت از مقاومت فلسطین با بیان این مطلب گفت: امت اسلامی حق […]

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اختلافات، جهان اسلام را عقیم می کند گفت: اتفاقاتی که امروز در امت اسلامی رخ می دهد مورد رضایت خداوند نیست.آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی عصر روز چهارشنبه در همایش بین المللی علمای اسلام در حمایت از مقاومت فلسطین با بیان این مطلب گفت: امت اسلامی حق ندارند از امکانات، قدرت، نیروی انسانی و جغرافیایی طبیعی خود که خدادادی است و می توان از آن به عنوان حربه ای بزرگ علیه دشمنان استفاده کرد در مسیر ایجاد اختلاف هزینه کنند.

وی تاکید کرد: متاسفانه کشورهای اسلامی هرگز متحد نشدند و باید برای آن فکری عملی کرد تا قدرتی خدادادی که بین 60 کشور اسلامی تجزیه شده را بتوان در مسیر منافع این کشورها قرار داد.رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه متاسفانه جریان داخلی در کشورهای اسلامی برای این کشورها مساله درست می کند گفت: قرآن همیشه امت اسلامی را از تنازع به دور داشته و گفته است که اگر تنازع داشته باشید نابود می شوید.وی با ابراز تاسف از اینکه کشورهای اسلامی در طول تاریخ هرگز نتوانسته اند متحد شوند ادامه داد: باید برای این موضوع فکری عملی کرد تا بتوانیم اختلافات خود را کنار بگذاریم.

این گونه نمی شود که صحبت کنیم و حرف های محکم بزنیم ولی عملی در کنار نباشد.هاشمی رفسنجانی با اشاره به برگزاری اجلاس های بین المللی درباره حمایت از مقاومت مردم فلسطین گفت: متاسفانه در این اجلاس ها سخنان محکم و کارهای مهمی انجام نمی شود، البته علمای اسلام می توانند برای اتحاد مسلمانان کارهای بزرگی کنند. مثلا دیدیم که آیت الله سیستانی در عراق فرمان جهاد دادند و مردم چگونه به پادگان ها هجوم آوردند به شکلی که دولت عراق توان پاسخگویی به آنها را نداشت. این نشان می دهد که ایشان نه ابزار اجرایی دارند و نه می توانند شخصا کاری انجام دهند اما قدرت متحد کردن مردم را دارند.وی با خطاب قرار دادن علمای حاضر در جلسه از آنها خواست که مریدان خود را علیه اسراییل بسیج کنند و ادامه داد: دولت های اسلامی اگر بخواهند به احکام اسلام عمل کنند هیچ حجتی قدرت جلوگیری از خواست آنها را ندارد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تحریم های کشورهای غربی علیه کشورمان طی سال های اخیر گفت: با اینکه تحریم ها در سال های اخیر همه گیر شده اما این تحریم ها از اول انقلاب با ما بوده است ولی با صراحت اعلام می کنیم فلسطینی ها را ما مسلح کردیم و باز هم می گوییم که حزب الله را نیز برای دفاع ، خود ما مسلح کردیم تا در برابر اسراییل بایستند.همین موضوع باعث شد که جنگ اخیر 50 روزه در غزه و 33 روزه اسراییل با حزب الله رخ دهد و در همه آنها رژیم صهیونیستی شکست بخورد.وی افزود: بعد از 50 روز جنگ در غزه اسراییلی ها التماس می کردند که آتش بس باشد و البته کار عاقلانه ای نیز انجام شد و آتش بس صورت گرفت زیرا مردم غزه در حال کشته شدن بودند.

هاشمی رفسنجانی گفت: اگر در جامعه ای اتحاد نباشد ما وقت خود را صرف کارهای دیگری می کنیم مثلا به دنبال نمایندگی یا ریاست جمهوری می رویم که البته من نمی گویم این کار بد است اما ما در درجه اول در برابر جهان اسلام مسوولیم.وی خاطر نشان کرد: ایران به عنوان کشوری شیعه نمی تواند برد زیادی در بین مسلمانان داشته باشد اما کشورهای سنی باید در این قضیه وارد شده و جلوی تندروی ها را بگیرند و به مردم غزه کمک کنند.رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه اسراییل شکست پذیر است گفت: اما متاسفانه مشکل اصلی ما اختلاف بین جهان اسلام است و اگر این اختلاف نبود شاید می توانستیم دشمن مشترک خود را شکست دهیم.وی در عین حال با بیان اینکه شاید نتوانیم اختلافات بین جهان اسلام را حل کنیم اما نباید این اختلافات به نزاع منجر شود گفت: اختلاف در مسائل دینی خوب است اما اگر به نزاع منجر شود، بیش از حد است و ممکن است طالبان، جبهه النصره، بوکوحرام و داعش که امروز به وجود آمده اند دوباره ایجاد شوند که می بینیم از به وجود آمدن آنها دو خلیفه اسلامی در نیجریه و سوریه و عراق به وجود آمده است.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: متاسفانه این گروه ها و حامیان آنها برخلاف ادعایشان به جنگ کفار نرفته اند بلکه با خودمان درحال جنگ هستند و اعمالی مرتکب می شوند که این کارها اسلام را بدنام می کند و این رفتارها ضد اسلام است. این افراد از کافرها کافرترند و کافرین چنین کاری نمی کنند. عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: البته از این اتفاقات در طول تاریخ اسلام بسیار رخ داده و خوارج هم در صدر اسلام اینگونه عمل می کردند و دست به سلاح بردند اما باید راه بین امت اسلامی اصلاح شود یعنی باید بدانیم چه اتفاقاتی بین شیعه و سنی رخ داده و آن را بشناسیم.وی با تاکید بر اینکه غربی ها برای جهان اسلام کاری نمی کنند گفت: این مسلمانان هستند که باید مشکلات خود را حل کنند. شاید ما در عدل و امامت در اصول دین با هم اختلاف داشته باشیم اما در سه اصل دیگر هیچ اختلافی بین سنی و شیعه وجود ندارد.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه عدل همان اعتدال است ادامه داد: چون شیعیان به عدل اعتقاد دارند و آن را راهی میانه می دانند به همین دلیل به عدل به عنوان یکی از اصول دین خود معتقدند.وی اظهار داشت: ایرانی ها اختلافات بین شیعه و سنی را جدی نمی گیرند و از فلسطینی های سنی نیز دفاع می کنند و هزینه های آن را هم می پردازند که همین رفتار ایرانی ها می تواند الگوی خوبی برای جهان سنی باشد و علمای آنها مردم خود را در این زمینه روشن کنند.وی با اشاره به سه عنصر که عامل اصلی آزاد نبودن کشورهای اسلامی است ادامه داد: استکبار اولین عاملی است که عاملین آنها در کشورهای سنی باعث آزاد نبودن شان شده اند.و دومین عامل، مستبدینی هستند که به عنوان عامل استکبار زمام حکومت دولت های اسلامی را در دست دارند.وی افزود: پس از استکبار و استبداد که دو عامل یک قیچی هستند تندروی در این کشورها نیز عامل سومی است که باعث به انحراف رفتن کشورهای اسلامی شده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: البته در ایران نیز به همین گونه بود یعنی پس از انقلابی که جبهه ملی انجام داد ، استعمار باعث شکست آن شد و انقلاب از دست رفت و استبداد جایگزین آن شد اما دوباره مردم قیام کردند و علما در خط مقدم قرار گرفتند و مردم پشت آنها حرکت کردند و تا امروز نیز ماندند.وی ادامه داد: البته ما کار بدی نکردیم . انقلاب ما مسالمت آمیز بود. در خیابان انقلاب تظاهرات می کردیم و به کسی و جایی هم آسیب نمی رساندیم. همین باعث شد تا استبداد به زمین بخورد و انقلاب پیروز شود. هاشمی رفسنجانی تاکید کرد: اختلافات متاسفانه جهان اسلام را عقیم می کند و من نمی گویم می توانیم وحدت کامل داشته باشیم اما می توانیم همکاری کنیم تا جلوی دشمنان مشترک بایستیم و حق خود را از آنها بگیریم.وی گفت: اگر کشورهای اسلامی منطقه حداقل یک سال نفت خود را به جهان نفروشند مطمئن باشید دنیا نمی تواند تحمل کند اما اگر یکی از کشورهای اسلامی فروشنده نفت جایش در بازار خالی شود یکی دیگر از کشورهای اسلامی به دنبال پر کردن جای آن است و نفت خود را حتی به قیمت پایین تر می فروشد که این کاری اشتباه است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه فلسطین راه خود را پیدا کرده ادامه داد: اسراییلی ها آدم های ترسویی هستند و زود فرار می کنند. یک آمار در اسراییل نشان می دهد که یک سوم مهاجرینی که به آنجا رفته اند مایل به بازگشت به کشورهای خود هستند.وی گفت: اگر کرانه باختری مسلح باشد مردم اسراییل باید در پناهگاه زندگی کنند و زندگی در پناهگاه شرایط بسیار سختی دارد که آنها حاضر نیستند این شرایط را تحمل کنند.حالا ببینید فقط یک کشور و آن هم ایران به فلسطین و غزه کمک می کند و اگر همه کشورهای اسلامی به این مردم مظلوم کمک کنند اسراییل قطعا از بین خواهد رفت.وی با تاکید بر اینکه باید از فلسطین به همان شکل که از مردم خودمان حمایت می کنیم، حمایت کنیم گفت: مظلوم ترین مردم دنیا فلسطینی ها هستند در صورتی که می توانند بیشترین حمایت های بین المللی را پشت سر خود داشته باشند.

در پایان این مراسم با حضور رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام از کتاب های «فقه الاسلام دراسه مقارنه»، «الدفاع عن البلدان الاسلامیه» و «الجهاد فی المائور عن السنه و الامامیه» که درباره دفاع مردم فلسطین از سرزمین خود بود، رونمایی شد.