ایران برای رفع نیازهای شرایط حاضر لبنان آمادگی دارد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با «نبیه بری» رییس پارلمان لبنان، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای همکاری با دولت این کشور در رفع نیازهای شرایط حاضر لبنان اعلام کرد و دیدگاه دوطرف در این زمینه مورد تبادل نظر قرار گرفت. محمدجواد ظریف که به لبنان سفر کرده است در دیدار با […]

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با «نبیه بری» رییس پارلمان لبنان، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای همکاری با دولت این کشور در رفع نیازهای شرایط حاضر لبنان اعلام کرد و دیدگاه دوطرف در این زمینه مورد تبادل نظر قرار گرفت. محمدجواد ظریف که به لبنان سفر کرده است در دیدار با نبیه بری ضمن ابراز همبستگی و همدردی با مردم و دولت لبنان در حادثه انفجار در بندر بیروت، چهاردهمین سالروز پیروزی لبنان در جنگ ۳۳ روزه را نیز تبریک گفت.

محمد جواد ظریف که شب گذشته (پنجشنبه) وارد لبنان شده است، تاکنون با حسان دیاب نخست وزیر این کشور و شربل وهبه وزیر خارجه لبنان دیدار و گفت وگو کرده است.رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در این دیدارها بر حمایت ایران از آسیب دیدگان حادثه بندرگاه بیروت تاکید کرد و با ابلاغ تسلیت و همدردی دولت و مردم جمهوری اسلامی ایران با مردم و دولت لبنان، آمادگی کشورمان برای همیاری در بازسازی خرابی های ناشی از انفجار در بیروت را اعلام کرد.

۱۴ مردادماه در بندر بیروت انفجار مهیبی رخ داد و ساختمان‌های زیادی در منطقه اشرفیه را تخریب کرد. موج ناشی از انفجار باعث وارد شدن خسارات گسترده به ساختمان‌های اطراف محل انفجار شد. شدت انفجار (معادل ۱٫۲ کیلوتن تی‌ان‌تی) به حدی بود که به عنوان یکی از قوی‌ترین انفجارهای غیرهسته‌ای تاریخ محسوب می‌شود و صدای آن در جزیره قبرس در فاصله ۲۵۰ کیلومتری هم شنیده شد.علت انفجار ذخیره ۲ هزار و ۷۵۰ تن آمونیوم نیترات بود که به مدت ۶ سال در گمرک بندر بیروت نگهداری شده بود. در پی انفجار دولت لبنان به مدت دو هفته وضعیت اضطراری اعلام کرد.