صباح زنگنه: قطر به دنبال کاهش تنش میان ایران و آمریکا است

سفیر پیشین ایران در سازمان همکاری اسلامی تاکید کرد: امیر قطر می‌کوشد از افزایش تنش در منطقه میان ایران و آمریکا جلوگیری کند و هم می‌کوشد در گفت‌وگو با مقامات عالی ایران فهم بهتری از معادلات کسب کند.«صباح زنگنه» در گفت‌وگو با ایرنا، با اشاره به سفر شیخ تمیم بن حمدال ثانی امیر قطر به […]

سفیر پیشین ایران در سازمان همکاری اسلامی تاکید کرد: امیر قطر می‌کوشد از افزایش تنش در منطقه میان ایران و آمریکا جلوگیری کند و هم می‌کوشد در گفت‌وگو با مقامات عالی ایران فهم بهتری از معادلات کسب کند.«صباح زنگنه» در گفت‌وگو با ایرنا، با اشاره به سفر شیخ تمیم بن حمدال ثانی امیر قطر به تهران و دیدار با مقامات عالی کشورمان گفت: روابط تهران و دوحه روابط نسبتا مثبت و دوستانه‌ای است. ایران تنها کشوری بود که آسمان خود را پس از تحریم‌های کشورهای عربی منطقه با قطر روی این کشور باز کرد و به مناسبات اقتصادی با این کشور ادامه داد. قطر هم از جمله کشورهای عربی است که نسبت به همسایگان خود مواضع و رویکرد بهتری را نسبت به ایران دارد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به تحولات پس از ترور سردار سلیمانی اظهار داشت: حوادث منطقه‌ای یک هفته گذشته، کم و بی اهمیت نیستند و هر لحظه احتمال زبانه کشیدن درگیری وجود دارد. همین مسئله موجب بروز نگرانی‌هایی برای کشورهای حاضر در منطقه شده است.زنگنه افزود: شایعاتی توسط آمریکا و رژیم اسرائیل مطرح می‌شود و دیگران هم به این نگرانی‌ها دامن می‌زنند که پهپادها از کدام کشور برخاسته یا اتاق کنترل ترور از کدام کشور بوده است. قطری‌ها هم تحت تاثیر این شایعات و اتفاقات نگرانی‌هایی دارند.وی با بیان اینکه کاهش تنش در اقدامات نظامی متقابل میان ایران و آمریکا، تعدادی از کشورهای منطقه را تشویق می‌کند این مسیر را ادامه داده و تنش به حداقل برسد، تصریح کرد: آمریکا هرچند از دادن پاسخ نظامی به حمله موشکی ایران فعلا صرف نظر کرده اما از مسیر خود در تداوم تحریم‌ها و اعمال فشار اقتصادی و مسائلی از این نوع دست برنداشته است. این مسئله می‌تواند با پاسخ‌های جدی‌تر ایران مواجه شود.

این دیپلمات پیشین در پاسخ به سوالی درباره احتمال حامل پیام بودن امیر قطر برای ایران خاطرنشان کرد: اینکه رئیس کشوری با همتای خود از یک کشور دیگر دیدار، گفت‌وگو و رایزنی می‌کند، لزوما به معنای به همراه داشتن پیام برای آن کشور نیست. هرچند در چنین شرایطی طیف متنوعی از موضوعات از روابط دوجانبه تا تحولات اخیر منطقه‌ای مورد بحث قرار می‌گیرد.زنگنه با بیان اینکه کشورها از نظر مواضع، نیات و قابلیت‌ها متفاوت هستند، ابراز داشت: برخی از کشورهای منطقه تمایلی برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا ندارند، برخی به دنبال بهبود مناسبات تهران و واشنگتن هستند و برخی هم مایل به تبدیل شدن این تنش از حالتی به حالت دیگر هستند. ظرفیت این کشورها برای پیشبرد سیاست‌هایشان هم با یکدیگر متفاوت است.

وی اضافه کرد: ممکن است از نظر ایران کشوری مقبولیت نداشته باشد ولی برای آمریکا مورد پذیرش باشد یا بالعکس، از نظر آمریکا مقبول باشد اما ایران نسبت به آن کشور تردید و نگرانی داشته باشد.این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه برخی از کشورها به دنبال انتقال پیام هستند، عنوان کرد: برخی از کشورها هم به دنبال فهم معادلات موجود و برنامه‌های آینده کشورهای درگیر در تنش هستند. در واقع، آنها می‌خواهند ماجرا را بهتر بفهمند و به جمع‌بندی برسند. فضا همچنان ملتهب است و همه یا به دنبال کسب موقعیت بهتر یا کاهش هستند.زنگنه یادآور شد: سفر امیر قطر مجموعه‌ای از این انگیزه‌ها و اهداف است یعنی او هم می‌کوشد از افزایش تنش در منطقه میان ایران و آمریکا جلوگیری کند و هم می‌کوشد در گفت‌وگو با مقامات عالی ایران فهم بهتری از معادلات کسب کند.شیخ تمیم بن حمدال ثانی روز گذشته در سفر به تهران با حجت الاسلام و المسلمین روحانی، رییس جمهوری و رهبر انقلاب اسلامی دیدار و گفت و گو کرد.