نصرالله: آمریکا درصدد بهره برداری از اعتراض‌های لبنان در جهت منافع خود است

«سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان جمعه شب گفت: با این که اعتراض‌های مردم لبنان به آمریکایی‌ها مربوط نیست اما آن‌ها تلاش می‌کنند از این اعتراض‌ها در راستای منافع خود سوء استفاده کنند.نصرالله در سخنانش که به طور زنده از شبکه رادیویی و تلویزیونی «المنار» وابسته به حزب الله پخش شد، با اشاره به […]

«سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان جمعه شب گفت: با این که اعتراض‌های مردم لبنان به آمریکایی‌ها مربوط نیست اما آن‌ها تلاش می‌کنند از این اعتراض‌ها در راستای منافع خود سوء استفاده کنند.نصرالله در سخنانش که به طور زنده از شبکه رادیویی و تلویزیونی «المنار» وابسته به حزب الله پخش شد، با اشاره به اینکه آمریکا اعلام کرده به اعتراض های لبنان کمک و از آن پشتیبانی می کند، اظهار داشت: برخورد آمریکا فقط با لبنان این گونه نیست بلکه با همه کشورهایی که در آن اعتراض شکل می گیرد، این گونه و همراه با دخالت و سوء استفاده است.

دبیرکل حزب الله افزود: آمریکایی ها اعلام کرده اند اعتراض ها در لبنان و در هر جایی که ایران حضور داشته باشد، ادامه خواهد یافت. دیدگاه آن ها این است که با اعتراض ها به ایران فشار وارد کنند و این تصور را تبلیغ می کنند که این اعتراض ها علیه ایران ، علیه حزب الله و سلاح مقاومت است.وی گفت: با این همه در اوج تظاهرات هم کسی علیه حزب الله موضع گیری نکرد. از این رو ارزیابی آمریکایی ها از تظاهرات لبنان اشتباه بود که این نشان می دهد اطلاعاتی که هم پیمانان آنها برایشان ارسال می کنند، نادرست است.دبیرکل حزب الله اظهار داشت: «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا چنین القا می کند که مشکل اصلی لبنان، حزب الله است و باید از این مشکل خلاص شود، اما این حقیقت ندارد. او گفته است می خواهد حزب الله را از نظام سیاسی لبنان اخراج کند، چگونه می خواهد این کار را انجام دهد؟ آیا باید برای او اثبات کنیم که ما لبنانی هستیم؟

نصرالله خاطر نشان کرد: پمپئو به گونه‌ای صحبت می کند که او نماینده مردم لبنان است و می گوید ملت این کشور می خواهد از مشکل مقاومت خلاص شود.آمریکا می خواهد مشکل خود و رژیم اسرائیل را حل کند و نه مشکل لبنان زیرا حزب الله با افتخار خطر اول برای این رژیم است.نصرالله گفت: رژیم اسرائیل با زیر پا گذاشتن تصمیم شورای عالی دفاع لبنان دیوارهای خود را بر مناطق اختلافی در جنوب لبنان بنا کرد و حتی کشتی های جست و جوی میدان های نفتی را به آب های سرزمینی لبنان در دریای مدیترانه فرستاد. اگر حزب الله اعلام می کرد که علیه این اقدام ها واکنش نشان خواهد داد اوضاع فرق می کرد.وی افزود: آمریکا و اسرائیل در سال های گذشته نتوانستند مشکل خود را با مقاومت – نه با جنگ، نه با رسانه و نه روش دیگر – حل کنند، اکنون به این نتیجه رسیده اند که باید به مردم لبنان فشار اقتصادی و سیاسی وارد کنند که این مشکل را برایشان حل کند. این باج گیری از ملت لبنان است، آمریکایی ها می گویند: از نیروی خود و از مقاومت دست بکشید تا به شما کمک کنیم.

نصرالله گفت : آمریکا مردم لبنان را علیه یکدیگر تحریک می کند تا فتنه در این کشور به پا شود، اما اگر مردم با عقلانیت با این مساله برخورد کنند و تعصب را کنار گذاشته و با هم گفت وگو و توافق کنند می توانند از این بحران بیرون آیند.وی درباره سخن تحریف شده «مرتضی قربانی» مشاور فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که دوشنبه گفت بود « رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک ‌ترین خطایی در قبال ایران شود از همان لبنان، تل‌آویو را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلاً نیازی نیست که از ایران موشک شلیک شود»، اظهار داشت. بعضی از رسانه های عربی اظهارات مسئولان ایرانی را تحریف می کنند تا بعضی از مردم لبنان را تحریک کنند.نصرالله افزود: من با مسئولان ایران تماس گرفتم و سخن بالا را دیدم و متن فارسی آن را خواندم هیچ کلمه ای در باره لبنان در آن اظهارات نبود. آنان پس از این نیز بیانیه ای صادر کردند و به وزیر دفاع لبنان – که واکنش نشان داده بود – به طور محترمانه پاسخ دادند.وی گفت: مقام های تهران اساسا قبول نخواهند کرد در مقابل کشورهایی که به ایران تجاوز کنند سکوت نمایند یا به هم پیمانانشان تکیه کنند بلکه خود قادرند در برابر متجاوز واکنش نشان دهند.

چهار گزینه در مورد دولت جدید در لبنان وجود دارد

نصرالله گفت: حزب الله از اول با استعفای دولت سعد حریری مخالف بود زیرا اوضاع اقتصادی کشور را بحرانی تر می کرد. حرف ما این بود که دولت فعالیت خود را ادامه دهد و تظاهرات نیز دنبال شود زیرا این عامل فشار بر دولت خواهد بود تا اقدام های اصلاحی در موضوع اقتصادی و مالی انجام دهد، اگر این روش ادامه می یافت به نتایج خوبی می رسیدیم.وی افزود: اما وقتی دولت استعفا کرد هیچ نتیجه ای حاصل نشد و بعضی ها آن را پیروزی معترضان دانستند. اما شرکت ها و موسسه های مختلف تعطیل شد، قیمت ها بالا رفت، عده ای معیشت مردم را با کمبود بنزین و افزایش بهای نان تهدید کردند، وضعیت امنیتی، بدتر و اوضاع اقتصادی بحرانی تر شد. بعد از استعفای دولت دغدغه اصلی این شد که دولت جدید را چگونه تشکیل دهیم و خواسته های مردم به حاشیه رفت.نصرالله خاطر نشان کرد: در ارتباط با تشکیل دولت جدید چهار گزینه وجود دارد: گزینه اول این که ترکیب دولت از یک جریان باشد؛ جریانی که در پارلمان اکثریت را دارد. حتی در جریان سیاسی مخالف ما نیز کسانی بودند که چنین نظری داشتند. این گزینه شجاعت بزرگی می خواهد، اما حزب الله و جنبش امل مخالف این گزینه هستند.

وی گفت: لبنان در خطرناک ترین مرحله از بحران اقتصادی و مالی به سر می برد و دولت آینده باید در فضای بدون تنش برای حل این بحران کار کند اما دولتی متشکل از یک جریان موجب تنش بیشتر خواهد شد.دبیرکل حزب الله افزود: گزینه دوم این که ترکیب دولت جدید متشکل از افراد وابسته به جریان های مختلف سیاسی باشد و حتی این مساله مطرح شد که نمایندگان جنبش مردمی نیز در این دولت مشارکت کنند اما مشکل این است که این جنبش رهبری و تشکیلات مشخصی ندارد که بیاید و کسی را انتخاب و معرفی کند.نصرالله گفت: گزینه سوم و اصلی که ما با آن موافق بوده و هستیم این است که حریری نخست وزیر مستعفی نام کسی را برای نامزدی تشکیل دولت جدید مطرح کند و ما در پارلمان با آن موافقت کنیم. پیش از این، نام «محمد الصفدی، بهیج طباره و سمیر الخطیب» مطرح شد و ما با آن موافقت کردیم اما آن ها انصراف دادند.دبیرکل حزب الله اظهار داشت: این گزینه هنوز مطرح است و اگر نام کسی را پیشنهاد دادند ما با آن همراهی خواهیم کرد. زیرا اصرار داریم که دولتی متشکل از همه جریان های ملی تشکیل شود و حتی «جریان آزاد ملی» به رهبری «جبران باسیل» باید در آن مشارکت داشته باشد.قرار است صبح و عصر دوشنبه شانزدهم دسامبر(۲۵ آذر ماه ۹۸) در دو نوبت رایزنی ها و مشورت های ریاست جمهوری و مجلس لبنان برای معرفی نخست وزیر مکلف به تشکیل دولت، در بیروت انجام گیرد اما نام نامزد جدیدی تاکنون مطرح نشده است.

نصرالله گزینه چهارم را هم حفظ وضع موجود و شرایط جاری دانست که لبنان، دولت موقت یا «پیشبرد امور» داشته باشد.۱۲ روز پس از آن که قشرهای گوناگون مردم لبنان به ویژه کارگران، جوانان و فعالان مدنی، دانشجویان و معلمان دانشگاه ها و مدارس خصوصی و دولتی در شهرهای مختلف این کشور در اعتراض به بیکاری، فساد، گرانی، تورم، کاهش ارزش پول ملی و کافی نبودن حقوق، تظاهرات، تجمع و تحصن کردند سعد حریری هفتم آبان گذشته از ریاست دولت استعفا کرد.«میشل عون» رییس جمهوری لبنان با پذیرش استعفا، او را به طور موقت به عنوان رییس دولت پیشبرد امور منصوب کرد.نصرالله در مورد بستن جاده ها و بزرگراه ها توسط عده ای از معترضان گفت: من از مردم لبنان در همه مناطق قدردانی می کنم که در موضوع بستن راه ها صبر کردند زیرا بستن راه ها مشکلات بسیاری را به وجود می آورد و حتی چند شهید به این دلیل دادیم.

وی خاطرنشان کرد: کسانی در لبنان دنبال درگیری بودند اما مردم صبر کردند. بعضی از درگیری ها در بعضی از مناطق اتفاق افتاد، در بعضی رسانه ها گفتند که حزب الله و جنبش امل گروه هایی را برای ایجاد درگیری می فرستند اما این درست نیست و ما و جنبش امل بسیار تلاش کردیم تا تحریک انجام نشود و تصمیم گرفتیم در خیابان ها حضور نداشته باشیم. ارتش لبنان برای بازکردن راه ها بسیار جدی رفتار کرده و این موضوع مثبتی است.نصرالله گفت: بعضی از مشکلات امنیتی و سرقت های مسلحانه در لبنان اتفاق افتاد که باید با آن با جدیت برخورد کرد و در این ارتباط هم مردم و هم نیروهای امنیتی مسئولیت خود را انجام دهند.وی در پایان اظهار داشت: همه موسسه ها و شرکت ها وضع مردم را درک و رعایت کنند، قیمت ها را با هدف کسب سود بالاتر بالا نبرند، احتکار نکنند و ایستگاه های پمپ بنزین و سوخت گیری و همه مراکزی که به زندگی مردم ارتباط مستقیم دارد از کار نیندازند.