تولید از فاز ١١ پارس جنوبی به‌زودی آغاز می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: به زودی تولید از فاز ١١ پارس جنوبی آغاز خواهد شد، همچنین توسعه فاز اول میدان گازی کیش درمرحله اجرا است.محسن خجسته مهر امروز در حاشیه مراسم انعقاد اولین قرارداد احیای چاه‌های بسته و کم‌بازده در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص وضعیت تامین و سوآپ، […]

مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: به زودی تولید از فاز ١١ پارس جنوبی آغاز خواهد شد، همچنین توسعه فاز اول میدان گازی کیش درمرحله اجرا است.محسن خجسته مهر امروز در حاشیه مراسم انعقاد اولین قرارداد احیای چاه‌های بسته و کم‌بازده در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص وضعیت تامین و سوآپ، گاز اظهار کرد: عمدتا می‌توانیم در خصوص سوآپ گاز یا تجارت گاز بحث جدی کنیم. جمهوری اسلامی از نظر دخایر گازی دومین دارنده دخایر گاز جهان است که برداشت از این ذخایر مستلزم انجام سرمایه‌گذاری است.

وی با بیان اینکه طرح‌های بالادستی در شرکت ملی نفت ایران زمان‌بر، سرمایه بر و درآمدزا هستند، به طوری‌که هر طرح بالادستی بین پنج تا هفت سال زمان لازم دارد، گفت: با شروع کار دولت سیزدهم برنامه‌های مهمی را جهت شروع و اجرای طرح‌های توسعه میادین گازی در دستور کار قرار دادیم و اکنون در حال اجرای برخی از آن طرح ها هستیم.وی با اشاره به توسعه فاز ١١ پارس جنوبی به عنوان اقدامی کار آمد و منحصر به فرد، گفت: به‌زودی تولید از فاز ١١ پارس جنوبی آغاز می‌شود.مدیرعامل شرکت ملی نفت در خصوص توسعه فاز اول میدان گازی کیش، گفت: دو دکل حفاری در حال جابجایی است، کالاها آماده هستند، کار حفاری فاز اول سال آینده به اتمام می رسد، اکنون در مرحله سفارش کالای ۲۰۰ کیلومتر ار خط اول انتقال هستیم. همچنین مطالعات پایه فاز ۲، ۳ و ۴ آغاز شده است.

خجسته مهر با بیان اینکه مطالعات میدان گازی پارس شمالی آغاز شده است، گفت: تلاش ما این است که برای طرح های گازی جدید ۱۱۰۰ کیلومتر خط لوله به ارزش یک میلیارد دلار توسط شرکتهای ایرانی برای اولین بار ساخته شود. وی با بیان اینکه برای اولین بار در تولید از میادین گازی کیش یعنی فاز ۲، ۳ و ۴ و همچنین پارس شمالی از ظرفیت داخلی استفاده می کنیم، گفت: تولید گاز در مناطق نفت مرکزی نیز شروع شده است.

مذاکرات با کشورهای همسایه برای سوآپ گاز ادامه دارد

مدیرعامل شرکت ملی نفت در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در خصوص سوآپ گاز، گفت: مذاکرات با کشورهای همسایه برای سوآپ گاز ادامه دارد.خجسته مهر درباره برداشت از میادین نفتی و گازی خزر گفت: شرکت نفت خزر تفاهم‌نامه هایی با کشورهای همسایه دارد، کارهای مهمی در زمینه اکتشاف، لرزه نگاری در ساختارهای زمین شناسی و اکتشافی در حال انجام و برنامه ریزی است.وی در خصوص فروش نفت توسط اشخاص و سازمان‌ها، اظهار کرد: به طور کلی امکان تهاتر نفت خام وجود دارد و مصوبه قانونی در این زمینه موجود است، شرکت ملی نفت نیز به مصوبه قانونی که در خصوص فروش نفت است، عمل می کند.مدیرعامل شرکت ملی نفت درباره تحقق نفت ۸۵ دلاری و فروش ۱.۴ میلیون بشکه ای در بودجه ۱۴۰۲، گفت: این مقادیر در دولت بررسی می شود و هرچه در لایحه ۱۴۰۲ باشد از آن تبعیت می کنیم. وی در خصوص ایجاد شرکتی برای ذخیره‌سازی گاز زیرمجموعه شرکت ملی نفت، گفت: این موضوع نهایی نشده است.