پرداخت ۱۲۰ هزار فقره وام بدون ضامن در بانک صادرات ایران

ششم دی سال گذشته برای اولین بار طرح پرداخت تسهیلات خرد بدون ضامن از سوی وزارت اقتصاد به ۱۳ بانک دولتی ابلاغ شد؛ یعنی تسهیلاتی با مبالغ زیر ۱۰۰ میلیون تومان و بر اساس اعتبارسنجی، بانک صادرات ایران نیز در مدت اجرای این طرح تا پایان مردادماه ۱۴۰۱، حدود ۱۲۰ هزار فقره تسهیلات بدون ضامن […]

ششم دی سال گذشته برای اولین بار طرح پرداخت تسهیلات خرد بدون ضامن از سوی وزارت اقتصاد به ۱۳ بانک دولتی ابلاغ شد؛ یعنی تسهیلاتی با مبالغ زیر ۱۰۰ میلیون تومان و بر اساس اعتبارسنجی، بانک صادرات ایران نیز در مدت اجرای این طرح تا پایان مردادماه ۱۴۰۱، حدود ۱۲۰ هزار فقره تسهیلات بدون ضامن به مبلغ ۲۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال پرداخت کرده است. تقریباً شرایط اعطای تسهیلات بدون ضامن ١٣ بانک دولتی مشابه هم است. شاغلین، بازنشستگان و مستمری‌بگیران دستگاه‌های اجرایی دولتی (شامل: وزارتخانه‌ها، سازمان‌های دولتی، شرکت‌های دولتی و...) و نهادهای عمومی غیردولتی و کارمندان شرکت‌های معتبر بخش خصوصی حسب تشخیص بانک که واریز حقوقشان نزد بانک است می‌توانند بر اساس اعتبارسنجی و امتیاز اعتباری A،B و C از این ١٣ بانک دولتی وام بدون ضامن بگیرند.

در این قانون که از زمستان پارسال اجرایی شده، برای دریافت وام‌های تا ۵٠ میلیون تومان نیازی به ضامن نیست و فقط نامه کسر از حقوق کفایت می‌کند. در وام‌های ۵٠ تا ١٠٠ میلیون تومان بدون ضامن هم، علاوه بر نامه کسر از حقوق، نیاز به اخذ سفته یا چک نیز هست.از زمان آغاز این طرح تا به امروز، بانک‌های مختلف اقدامات و دستورالعمل‌های لازم جهت اجرای پرداخت وام بدون ضامن در شعب بانکی خود را انجام داده‌اند. یکی از این بانک‌ها بانک صادرات است.

این بانک در بخشنامه‌ای به تمامی شعب خود، شرایط جدید و آسان پرداخت وام‌های خُرد را ابلاغ کرد. شاغلان، بازنشستگان و مستمری‌بگیران رسمی یا غیررسمی دستگاه‌های اجرایی دولتی شامل وزارت‌خانه‌ها، سازمان‌های دولتی، شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی و سایر شرکت‌های معتبر بخش خصوصی که حقوقشان نزد شعب بانک صادرات ایران واریز می‌شود، می‌توانند تا سقف یک میلیارد ریال بدون ضامن و با اخذ نامه کسر از حقوق، بر اساس اعتبارسنجی و توان بازپرداخت وام از طریق صدور کارت اعتباری مرابحه از تسهیلات خرد این بانک استفاده کنند.

بانک صادرات ایران برای آسان‌سازی پرداخت تسهیلات خرد به مشتریان و تحقق رویکرد وزارت امور اقتصادی و دارایی پرداخت تسهیلات خرد حداکثر یک میلیارد ریالی را در قالب کارت اعتباری مرابحه با مدت قرارداد حداکثر ٣۶ ماهه و بازپرداخت اقساط مساوی و ماهانه در دستور کار قرار داده که در این قرارداد لازم‌الاجرا، اعتبارسنجی و احراز توان بازپرداخت، شرط صدور کارت است. همچنین شاغلان بخش خصوصی که حقوقشان از طریق بانک صادرات ایران پرداخت می‌شود، تا سقف ۵٠٠ میلیون ریال بدون ضامن و تنها با اخذ نامه کسر از حقوق می‌توانند از این تسهیلات در قالب کارت اعتباری مرابحه استفاده کنند.

به محض مراجعه متقاضیان دریافت تسهیلات، به شرط واجد شرایط بودن، شعب ملزم به تکمیل پرونده و پرداخت تسهیلات زیر صد میلیون تومان بدون ضامن هستند.همچنین متقاضیانی که قبلا تسهیلات خرد بانک صادرات ایران را دریافت کرده‌اند، صرفا پس از تسویه کامل بدهی می‌توانند این تسهیلات را دریافت کنند. بر اساس آمار منتشر شده در یک سال اول دولت سیزدهم و تا پایان مرداد ١۴٠١، بانک صادرات ایران تعداد ١٢٠ هزار فقره تسهیلات بدون ضامن به مبلغ ۲۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال را به واجدین شرایط پرداخت کرده است.شرط احراز توان بازپرداخت این است که مجموع حقوق و مزایای مستمر متقاضی پس از کسر کسورات قانونی (شامل مالیات، بیمه و بازنشستگی و ...) حداقل معادل دو برابر اقساط تسهیلات باشد. نرخ سود این تسهیلات نیز نرخ مصوب شورای پول اعتبار است.