کلنگ “نخستین کتابخانه مرکزی “شهرستانی در کارون (کوت عبدالله ) به زمین زده شد

کلنگ ساخت کتابخانه مرکزی شهرستان کارون با حضور مدیر کل کتابخانه های عمومی خوزستان، نماینده مردم اهواز، کارون و حمیدیه در مجلس شورای اسلامی، امام جمعه، فرماندار، شهردار و اعضای شورای شهر کارون ، مسئولان شهرستان کارون، اصحاب رسانه و عموم مردم شهرستان کارون در شهر کوت عبدالله به زمین زده شد. مدیر کل کتابخانه […]

کلنگ ساخت کتابخانه مرکزی شهرستان کارون با حضور مدیر کل کتابخانه های عمومی خوزستان، نماینده مردم اهواز، کارون و حمیدیه در مجلس شورای اسلامی، امام جمعه، فرماندار، شهردار و اعضای شورای شهر کارون ، مسئولان شهرستان کارون، اصحاب رسانه و عموم مردم شهرستان کارون در شهر کوت عبدالله به زمین زده شد.

untitled

مدیر کل کتابخانه های عمومی خوزستان در آئین کلنگ زنی کتابخانه مرکزی شهرستان کارون گفت: کتابخانه مرکزی در هر شهرستان نماد فرهنگ، علم و دانش آن شهرستان می باشد که برای مسئولان ارشد، فرهنگیان، دانش آموزان و دانشجویان، محققان و پژوهشگران، اساتید دانشگاه و عموم مردم هر شهرستان حائز اهمیت فراوان می باشد.لفته منصوری گفت: یکی از اولویت های این اداره کل احداث کتابخانه مرکزی در هر شهرستان به عنوان گرانیگاه و مرکز ثقل فرهنگی می باشد که این رویداد در بعضی از شهرستانهای استان انجام شده و یا در حال پیگیری می باشد. خوشبختانه امروز نیز کلنگ ساخت کتابخانه مرکزی شهرستان کارون به همت مسئولان این شهرستان به زمین زده شد و به زودی کار ساخت کتابخانه آغاز می شود تا هر چه سریعتر در اختیار عموم مردم این شهرستان قرار گیرد.

مدیر کل تاکید کرد: شهرستان کارون به تازگی از شهرستان اهواز جدا شده و ما بسیار خوشحالیم در سال جاری ساخت یک مکان فرهنگی بلکه یک مأمن فرهنگی بسیار با ارزش و مقدس به نام کتابخانه عمومی را برای مردم این شهرستان که همواره مدافع حریم تشیع و انقلاب اسلامی هستند، آغاز می کنیم.وی در باره تاریخچه کتابخانه های عمومی در ایران گفت: گرچه کتابخانه ی عمومی به شکل وقفی سابقه ی دیرینه در تاریخ اسلامی – ایرانی ما دارد، اما کتابخانه ی عمومی امروزین فرزند جنبش مشروطیت است.او افزود: در عصر انقلاب اسلامی که به حق دوره نوزایی و رنسانس فرهنگی محسوب می شود، کتابخانه های عمومی هم از نظر کمیت و هم کیفیت شاهد رشد و توسعه شگرفی شدند و این بدلیل تضمین «حق دانستن» که از آزادی های مشروع مردم است توسط نظام مقدس جمهوری اسلامی انجام گرفته است.

مدیر کل کتابخانه های عمومی با انتقاد از نگرش برخی مسئولان به کتابخانه های عمومی گفت:رویکرد تقلیل گرایانه که کارکرد کتابخانه های عمومی را صرفا تأمین نیازهای آموزشی و سرگرمی تلقی کند متناسب با نیازها و مقتضیات جامعه ی جوان خوزستانی نیست. امروز جایگاه کتابخانه های عمومی به عنوان حافظه ی ملی و منطقه ای مطرح است. همان گونه که حافظه در جسم زنده و سالم فعال و نه منفعل است؛ کتابخانه ی عمومی نیز در جامعه دانش بنیاد انبار متروک کتاب نیست! بلکه ارگانیسم زنده، پویا و متحرک است.

وي تاكيد كرد:اگر حمایت مسئولان استان، خیرین عزیز، رسانه های گروهی و عموم مردم استان استمرار يابد مطمئنا در زمينه ارتقاء فرهنگ كتابخواني شاهد رشد چشمگیری خواهیم شد. جاي خوشحالی است مسئولان این شهرستان با زحمات خود، زمین ساخت این کتابخانه را فراهم کرده اند و اعتبار ساخت این کتابخانه را نیز از محل اعتبارات استانداری تأمین کرده اند بدرستی که این کار منجر به افزایش سرانه ی مطالعه مفید کتاب که زير بنای پيشرفت علم و دانش در شهرستان است، خواهد شد.

منصوری افزود: در استان خوزستان توجه به زير ساخت هاي فرهنگي در نظر علماء بزرگ و مسئولان ارشد استان از جمله استاندار عزیز و فرهنگ دوست خوزستان و نماینده محترم و مکرم ولی فقیه در استان از اولويت هاي مهم بوده و تلاش مي شود در روستاها و بخش هاي مختلف استان، مكان هاي فرهنگي ساخته تا مردم به ويژه نوجوانان و جوانان از آن استفاده نمايند.مدير كل امور کتابخانه های عمومی خوزستان تاكيد كرد: زمين اين كتابخانه عمومي با مساحت 1000 مترمربع توسط شهرداري کوت عبدالله به نهاد كتابخانه هاي عمومي به منظور ساخت كتابخانه مرکزی اهدا شده و قرار است اين كتابخانه با زيربناي 900 مترمربع با استفاده از اعتبارات تملک دارایی دو درصد نفت در 2 طبقه با اعتباري بالغ بر ده میلیارد ريال ساخته شود که در اعتبار اولیه آن مبلغ یک میلیارد و 500 میلیون ریال از محل اعتبارات سال 1392 استانداری تخصیص داده شد.وی گفت: این کتابخانه بر اساس استانداردهای نهاد کتابخانه های عمومی کشوردر دو طبقه ساخته خواهد شد که در طبقه همکف کتابخانه بخشهای مخزن کتاب، بخش مرجع، بخش کودک، بخش امانت، بخش نشریات ، کافی نت، نمایه نشریات و بخش اداری بوده و در طبقه دوم نیز سالنهای مطالعه خواهران و برادران و نمازخانه برادران و خواهران ساخته خواهد شد.منصوری گفت: در شهرستان کارون سه باب کتابخانه عمومی فعال وجود دارد که پذیرای مراجعان شهرستان بوده اما باتوجه به تراکم جمعیت شهرستان پاسخگوی نیاز مراجعان نمی باشد.

همچنين دکتر ناصر سودانی، نماینده مردم اهواز، کارون، حمیدیه و باوی در مجلس شورای اسلامی گفت: همانطور که طبیعت به آب نیاز دارد برای زندگی جامعه و انسان نیز به کتاب نیاز دارد برای حیات که این قیاس بسیار خوبی است برای نشان دادن درجه و اهمیت کتاب که انسان و طبیعات برای زندگی و حیات به کتاب و آب نیاز دارند.او ادامه: خوشبختانه امروز کلنگ ساخت کتابخانه مرکزی شهرستان کارون به زمین زده شد و پیگیریهای مسئولان این شهرستان علی الخصوص فرماندار و شهردار به ثمر نشست. انتظار ما این است که این کتابخانه به یک مرکز تبادل اطلاعات فرهنگی و مذهبی در این منطقه تبدیل شود و یک منبع و مرجعی برای مبارزه با جنگ نرم و فرقه های ضاله در این منطقه شود.

وی گفت: همه ما مسئولین وظیفه داریم برای ساخت و تجهیز این کتابخانه فعالیت کنیم و در این راه هر کمکی می توانیم انجام دهیم و من به نوبه خود می توانم با رایزنیهای مختلف هم در جهت تخصیص اعتبار برای این کتابخانه تلاش کنم که این کار را خواهم کرد و هم بخشی از منابع این کتابخانه شامل منابع فارسی و عربی را تامین کنم. منابع مورد نظر ما منابعی است که بتواند در جهت تقویت فرهنگ شیعی – ایرانی در منطقه تلاش کند که این منابع عربی را ما از کشورهای دیگر مانند لبنان و سوریه و دیگر کشورها تامین خواهیم کرد و بخش دیگر نیز کتابهایی که در ایران چاپ می شوند و تلاش خواهیم کرد که این منابع را نیز برای کتابخانه مرکزی شهرستان کارون تامین کنیم.سودانی افزود: شروع توسعه در شهرستان کارون که به تازگی از شهرستان اهواز جدا شده است یک توسعه فرهنگی و کتابخوانی که مورد نظر مقام معظم رهبری می باشد و امیدواریم این توسعه فرهنگی آغازی باشد بذر دیگر توسعه های شهرستان در سالی که مزین به شعار اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی است باشد.

در این مراسم امام جمعه شهرستان کارون نیز با اشاره به دغدغه های مقام معظم رهبری در خصوص مطالعه و کتابخوانی و حمایت معظم له از بحث مطالعه و کتابخوانی در سخنرانیهایشان، ساخت کتابخانه مرکزی شهرستان کارون را به فال نیک گرفته و گفت: کتاب و کتابخوانی ریشه ای عمیق در بین مسلمانان دارد و دین مبین اسلام در روایتهای گوناگون به اهمیت مسئله کتاب و کتابخوانی اشاره کرده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین خضيراوي افزود: کتاب غذای روح و معنوی جامعه و مردم می باشد و به نظر من برای مردم خوزستان کتاب در حکم کارون است که رگ حیات مردم این استان می باشد، چرا که بسیاری از علماء و زعماء بزرگ این کشور از خوزستان می باشند.وی گفت: کتابخانه مرکزی کارون می تواند محلی امن و مکانی برای تجمع دانش آموزان و دانشجویان شهرستان برای مباحث علمی، دینی و فرهنگی باشد که مطمئنا نخبگان و بزرگان شهرستان کارون در نسلهای آینده از همین کتابخانه نمود پیدا خواهند کرد.

در پایان مراسم فرماندار شهرستان کارون گفت: کتابخانه مرکزی از ضروری ترین مکانهای مورد نیاز درهر شهرستان می باشد و این کتابخانه جایگاه خوبی برای رشد و تبلور استعدادهای کودکان، نوجوانان و جوانان این شهرستان خواهد بود.غلام علیدادی افزود: وظیفه ما به عنوان خدمتگزار مردم این است که امکانات و شرایط لازم برای رشد و ترقی عموم مردم علی الخصوص جوانان و نوجوانان را فراهم کنیم و ما در این را همه کوشش خود را به کار خواهیم بست تا هرچه زودتر و در کمترین زمان لازم این کتابخانه ساخته و در اختیار مردم قرار گیر.

وی گفت: ساخت کتابخانه مرکزی در شهرستان کارون به عنوان یک پشتوانه علمی، مذهبی، فرهنگی و سیاسی برای مسئوللن خواهد بود که بتوان استعدادهای مختلف در همه زمینه ها را در این مکان یافت و پرورش داد و در آینده نزدیک برای اهداف استراتژیک شهرستان از آنها استفاده کرد.