طرح تحول معاونت پرورشی در دستورکار شورای عالی انقلاب فرهنگی

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: مقدمات طراحی سند تحول معاونت پرورشی در شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال انجام است که و امید است باعث تحول در فرایند تربیتی کشور شود. حجت الاسلام محمدحسین پورثانی بر پیوند بین آموزش و پرورش تاکید کرد و گفت: تربیت زیربنای هر فعالیتی در آموزش […]

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: مقدمات طراحی سند تحول معاونت پرورشی در شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال انجام است که و امید است باعث تحول در فرایند تربیتی کشور شود. حجت الاسلام محمدحسین پورثانی بر پیوند بین آموزش و پرورش تاکید کرد و گفت: تربیت زیربنای هر فعالیتی در آموزش و پرورش است. اگر دانش‌آموزان مسیر خود را پیدا کنند و مشکلات انگیزشی ر ا حل کند، بقیه امور حل خواهد شد. ما معتقدیم که معلم فیزیک و علوم و … هم یک معلم تربیتی هستند. به همین منظور پیوستی تعریف کرده و گفته‌ایم برای مثال در کتاب فیزیک، در کلاس فیزیک، فلان کتاب ‌به‌عنوان پیوست فرهنگی این کتاب و این کلاس است که دانش‌آموز آن را می‌خواند ‌و در نمره کلاسی او نیز موثر است. تلفیق بین آموزش و پرورش شروع شده و انتظار داریم در سال آینده به خوبی انجام شود.

وی اظهار کرد: ‌معاونت پرورشی و فرهنگی یا به تعبیر درست‌تر، «معاونت تربیتی» ‌یکی از اصلی‌ترین ابعاد تعلیم و تربیت است که اقدامات بسیار خوبی را انجام داده است که رساندن کار تربیتی به دل مدرسه و ‌جذاب‌سازی فرآیندهای تربیتی مهمترین آن‌هاست.پورثانی ادامه داد: یک اقدام مهم دیگر طراحی سند تحول معاونت پرورشی است که مقدمات این کار در شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال انجام است. این کار پس از چندین سال است که انجام می‌شود و امید است باعث تحول در فرایند تربیتی در کل کشور شود.

پورثانی با بیان اینکه ما اعتقاد داریم ۱۷ میلیون دانش‌آموز اثرگذار، ‌کنشگر و فعال داریم، گفت: ‌نگاه ما به دانش‌آموز، نگاه یک دانش‌آموز اثرگذار است. برای نمونه همگان دیدند که امسال ‌در انتخابات، ‌آموزش و پرورش یک کار فوق‌العاده انجام داد و نه فقط رای‌اولی‌ها، بلکه همه دانش‌آموزان پای کار بودند.معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه انتخابات، مسجد، اعتکاف و اربعین و … هر کدام یک محیط یادگیری است افزود: تمام این محیط‌ها باید توسط وزارت آموزش‌وپرورش به رسمیت شناخته شود چون سند گفته است.

وی از تشکیل ۵۰ هزار گروه جهاد تبیین که هر گروه بین ۵ تا ۷ نفر عضو دارد، خبر داد و گفت: افق ما برای امسال تشکیل ۱۰۰ هزار گروه است. این گروه‌ها حول حجاب و عفاف و دستاوردهای انقلاب تولید اثر می‌کنند.معاون پرورشی و فرهنگی با بیان اینکه دستور برنامه هفتم است که هر دانش‌آموز هر سال حداقل یکبار باید به اردو برود، گفت: گفتمان تربیت، گفتمان غالب آموزش و پرورش است و به‌دنبال این هستیم که گفتمان تربیت به گفتمان غالب نظام اسلامی تبدیل شود.