کوتاه درباره کتاب “حاج آقا خرمگس” اثر محمد کیانوش راد

هنوز خمیده نشده است ، اما آن روز خمیده راه می رفت . امروز بازهم با فرزانه بحث شان شد . امروز یعنی شش ماه پس از حبس انفرادی .فرید سرخورده شده است ، اما این بار از نوعی دیگر « تردید در راه طی شده» نادر به شیرین گفت :عشق و ایمان مثلِ نسیمی […]

هنوز خمیده نشده است ، اما آن روز خمیده راه می رفت . امروز بازهم با فرزانه بحث شان شد . امروز یعنی شش ماه پس از حبس انفرادی .فرید سرخورده شده است ، اما این بار از نوعی دیگر « تردید در راه طی شده»

نادر به شیرین گفت :عشق و ایمان مثلِ نسیمی است که گاه، از پنجره بازِ اتاقت ناخواسته برتو می وزد و تو خنکی آن را حس می کنی و تو را با خود می برد.مذهبی ها از عشق چیزی نمی دانند و اگر نسیمی برآنها بوزد به پناهگاهشان می خزند . اینها را نادر پس از کلاس درس دکتر کرم زاده به شیرین گفت . درست وقتی که باد از پنجره برگ های جزوه نادر راکه پیش شیرین بود در کلاس پخش کرد .

در این کتاب روابط عاطفی، عشق و دلدادگی مرزهای ظاهرا سفت و سخت ِایدئولوژیک را فرو می ریزد و روابط ِ پیچیده شخصیت های داستان، با عقاید متضادشان به نمایش می گذارد . بهزاد همسرش مریم را در خانه ای تیمی تنها و بی هیچ توضیحی رها کرد. تنها توجیه او دستور تشکیلات ِ سازمان بود .علی به چیزی شبیه استراتژی باقر در زندگی اعتقادداشت . « زندگی برای من » …..صدیقه ، مرجان ، عباس ….

حاج آقا خرمگس اثری موجز، اما خواندنی و پرنکته است . حاج اقا خرمگس ، نام مستعار یکی از شخصیت های مسلمان و مبارزِ پیش از انقلاب است .

مبارزات انقلابی دهه پنجاه در خوزستان و نقش افراد ، گروهها، جریانات فکری - سیاسیِ چپ و مذهبی، شکل گیری گروه های موحدین و منصورون ، نقش دانشگاهیان ، روحانیون ، بازاریان در اهواز و همراهی ها و اختلافات آنان فعالیت های مبارزان در اهواز ، آبادان ،خرمشهر، اندیمشک ، ترور های نفتی ، سینما رکس و …محور اصلی کتاب است .

نویسنده با بیانی داستانی، ( تمامی اسامی بخش داستانی غیر واقعی است ) به بررسی و طرح دیدگاهها ، خُلقیات و خصلت های فعالان مبارز پرداخته است و خواندنمستندات تاریخی را برای خواننده جذاب تر می کند .