پذیرش هوشمندانه: در ایام عید سعید فطر چگونه شادی کنیم؟

محمد مجدم : آیا جامعه ی ما در مقابل مشکلات بیماری کرونا انعطاف پذیری نشان می دهد؟سپری شدن روزها و کم فروغ تر شدن ماه مبارک رمضان حکایت از نزدیکی عید سعیدفطر را می دهد.سوالی که در ذهن خیلی از ما ها وجود دارد این است که آیا عید فطر امسال رو برگزار کنیم یا […]

محمد مجدم : آیا جامعه ی ما در مقابل مشکلات بیماری کرونا انعطاف پذیری نشان می دهد؟سپری شدن روزها و کم فروغ تر شدن ماه مبارک رمضان حکایت از نزدیکی عید سعیدفطر را می دهد.سوالی که در ذهن خیلی از ما ها وجود دارد این است که آیا عید فطر امسال رو برگزار کنیم یا نکنیم؟ چگونه آداب و رسوم را بجا بیاوریم؟ باید گفت که غم و اندوه مایه توقف و شادی عامل تحرک و پویایی مردمان می باشد. در جامعه ی غم زده انرژی افراد صرف اندوه می شود و دیگر فرصت برای کسب موفقیت باقی نمی ماند.

انسان به گونه ای توسط خداوند آفریده شده است که تفریح و شادی از نیازهای اساسی او محسوب می شوند چرا که روح و جسم انسان بعد از مدتی فعالیت و درگیری با بحران بیماری کرونا خسته شده و نیاز دارد این خستگی را تا حدی از خود دور کند. اهمیت شادی در نظر اسلام عزیز تا حدی است که در سوره ی یونس آیه ی ۵۸ آمده است: قل بفضل الله و برحمته فبذالک فلیفرحوا و هو خیر مما یجمعون با فضل و رحمت خداست که انسان های با ایمان پر از سرور و نشاط خواهند شد حالا که در شرف عید سعید فطر هستیم با برگزاری با شکوه این عید سعید در خانه خودمان محیط فرح بخش و شادی که خداوند متعال با فضل خود برای مومنان فراهم کرده است به استقبال این عید عزیز برویم.

امام رضا علیه السلام فرمودند روز فطر از این جهت عید قرار داده شده است تا روز جمع شدن مومنان و تقسیم محبت و شادی باشد آیا در این روزهایی که بیماری کرونا زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار داده است نباید فرهنگ خودمان را با انعطاف پذیری زیبا نشان دهیم و در محیط خانه ی خودمان برای تک تک اعضای خانواده فرصتی برای شادی و سرور فراهم کنیم؟ یادمان باشد که فرزندان ما در این روزها طبق هر سال به ظاهر کردن شادی و نشاط خودشان اقدام می کردند ولی امسال بدلیل بحران بیماری فشار مضاعفی بر روان آنها تحمیل شده و ما با مدیریت درست خودمان می تونیم این نشاط و سرور را در خانه ی خودمان برای آنها فراهم کنیم. این هوشمندی و انعطاف پذیری در خانواده در نگاه فرزندان ما خواهد بود تا به قدرت فرهنگ خود و چگونگی استفاده از فرصت ها برای سرور و شادی پی ببرند.

 

**کارشناسی ارشد تکنولوژی آموزشی