نگاهی تخصصی به نرم افزار “شاد” ، شبکه اجتماعی برکزیده آموزش و پرورش

دکترجمهورطرفی :نظام آموزش وپرورش یکی ازسازمانهای پیچیده وبزرگ هرکشوری که اساس وپایه ی پیشرفت آن کشور محسوب می شود وکشوری موفقیت وپییشرفتش چندین برابر است که اهمییت بیشتری به این سازمان دهد ومعلمان درصدر این اهمیت خواهند بود.باتوجه به شیوع ویروس ناخوانده کرونا(covid-19) وتعطیلی مدارس ودانشگاه ها درتمامی کشورهای زیر سلطه این ویروس ملعون وکشنده […]

دکترجمهورطرفی :نظام آموزش وپرورش یکی ازسازمانهای پیچیده وبزرگ هرکشوری که اساس وپایه ی پیشرفت آن کشور محسوب می شود وکشوری موفقیت وپییشرفتش چندین برابر است که اهمییت بیشتری به این سازمان دهد ومعلمان درصدر این اهمیت خواهند بود.باتوجه به شیوع ویروس ناخوانده کرونا(covid-19) وتعطیلی مدارس ودانشگاه ها درتمامی کشورهای زیر سلطه این ویروس ملعون وکشنده درهرکشوری باتوجه به زیر ساخت های آن کشور اقدامات آموزشی صورت گرفت.

ازجمله اقداماتی که آموزش وپرورش ایران انجام داد تدریس برای پایه های مختلف نظام آموزشی درصدا و سیما بود که خارج از بحث ماست. دراقدامی دیگرآموزش تحت وب وبصورت انلاین بااستفاده ازنرم افزارهای ارتباطی بود درمرحله اول این اقدام ، تبلیغاتی صورت گرفت قرار بود ازبوت یا بات در بعضی از نرم افزارها استفاده شود. اما سوال اینجاست که بوت چیست وچه می کند؟

بصورت مختصر ومفید وبازبان ساده بوت رباتی نرم افزاری است با پسوندbot که اطلاعاتی ازقبل به آن داده می شود وبصورت سوال وجواب یا جواب های تصادفی ازمجموعه جواب های ازپیش ساخته شده عمل میکند که بیشتر جنبه تبلیغاتی برای مغازه ها و کارهای تجاری و……. آن هم درسطوح کوچک مفید است وبرای آموزش مفید نخواهد بودو این ربات درواقع کپی پست از بوت تلگرام می باشد که هدف برنامه نویسان جهت سو استفاده از مسئولین آموزش وپرورش بخاطر بی اطلاعی ازعملکرد بوت جهت پرکردن جیب شان بود که عملا این بوت نقش چندانی دراموزش نمی تواند داشته باشد که خوشبختانه مورد تایید قرار نگرفت.((علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر ازنحوه ساخت وعملکرد بوت با ایدی اینستگرام dr.jomhoortorfi درتماس باشند))

اما چند روزی است که شاهد راه اندازی نرم افزار ی بنام شاد بافرمت apk قابلیت نصب برروی اندروید بودیم که آن هم کپی پست از نرم افزار واتساپ اما باظاهر وشکل وشمایلی متفاوت . یکی از تفاوت عمده این نرم افرا با واتساپ وجود سرورهای این نرم افزار درایران است ومزیت دیگری ندارد.تازمان نوشتن این مطلب نصب نرم افزار شادبرروی گوشیهای آیفون بافرمت ios صورت نگرفته است وشاید هم اپل استور مجوز نصب این نرم افزار را نخواهد داد اما به احتمال زیاد نسخه تحت وب ان در روزهای اینده برا ی حل این مشکل تولید خواهد شد که نصبی نخواهد بود وازطریق سایت امکان استفاده برای ویندوزها وگوشی های دیگر میسر خواهد شد.در این زمینه سوالاتی مطرح است که دراینده شاید به جواب آنها برسیم:

۱- ایا سرورهای مد نظر قرار گرفته شده جوابگوی حجم داده های رد وبدل شده بین معلمان ودانش آموزان خواهد بود؟

۲- ایا نرم افزار امنیت کامل دارد؟

۳- دانش آموزان روستایی ، دانش آموزان بی بضاعت بدون گوشی وبدون اینترنت چه بهره ای ازاین نرم افزار دارند؟

۳- ترافیک حجم اینترتی برای معلمان ودانش آموزان چگونه محاسبه میشود ؟ ایا هزینه های اینترنت برعهده معلمان ودانش آموزان خواهد بود؟

۴- برای معلمانی که حاضر به نصب این نرم افزار نیستند ومیگوند گوشی یک وسیله ی شخصی است (که ازلحاظ قانونی حق کاملا باانهاست) چه تدابیری اندیشیده شده است.