عراقچی: تا نقض فاحش برجام فاصله داریم/آمریکا بندهای ۲۶، ۲۸و ۲۹ برجام را نقض کرده است

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام اعلام کرد: نقض برجام صورت گرفته، اما هنوز تا نقض فاحش و اساسی برجام فاصله داریم و موارد را به هیات نظارت گزارش می‌دهیم و درباره نحوه عکس‌العمل هم پاسخ مقتضی را هیات نظارت اتخاذ خواهد کرد. سیدعباس عراقچی پس از جلسه ویژه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس […]

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام اعلام کرد: نقض برجام صورت گرفته، اما هنوز تا نقض فاحش و اساسی برجام فاصله داریم و موارد را به هیات نظارت گزارش می‌دهیم و درباره نحوه عکس‌العمل هم پاسخ مقتضی را هیات نظارت اتخاذ خواهد کرد. سیدعباس عراقچی پس از جلسه ویژه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که به منظور بررسی طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا برگزار شده بود، اظهار کرد: وزارت خارجه با پیش‌نویس طرح تهیه شده در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس کاملا موافق است و نیاز است که در مقابل حرکات خصمانه و خبیثانه آمریکا به خصوص به خاطر آثاری که در اجرای برجام می‌گذارد و منافع جمهوری اسلامی ایران از این توافق را کاهش می‌دهد اقدام مقتضی صورت گیرد.

وی با بیان این‌که کلیات این طرح امروز در نشست اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصویب شد، ادامه داد: اتفاق نظر کاملی در کمیسیون و مجلس در این‌باره وجود دارد.معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه تاکید کرد: نقض بندهای ۲۶ ،۲۸ و۲۹ برجام را از سوی آمریکایی‌ها شاهد هستیم و نیاز به عکس‌العمل مناسب دارد و خوشحالیم که یک اتفاق‌نظر کامل در کمیسیون در این‌باره وجود داشت و انشاءلله قانون مراحل خود را طی خواهد کرد و پاسخ محکم جمهوری اسلامی ایران به این اقدام آمریکا نشان داده خواهد شد.

عراقچی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که در کمیسیون نظارت بر اجرای برجام به اقدامات آمریکایی‌ها اعتراضی شد یا خیر؟ عنوان کرد: هفته گذشته کمیسیون مشترک ایران و ۱+۵ تشکیل جلسه داد. ما همواره نقض برجام توسط آمریکا را به این کمیسیون گزارش و ثبت کرده‌ایم. چندین نامه تا کنون از سوی ظریف وزیر امور خارجه برای موگرینی نوشته شده و از او خواستیم بین کشورهای عضو برجام توزیع شود.وی با بیان این‌که موارد نقض برجام، بدعهدی‌ها، تعلل‌ها و پیمان‌شکنی‌ها توسط آمریکایی‌ها همگی ثبت شده است گفت: از نظر ما موارد نقض برجام مستند است و هفته گذشته نیز در کمیسیون مشترک بحث شد و اگر در بیانیه پایانی این کمیسیون هم ملاحظه کرده باشید تاکید شده که باید تمامی مفاد برجام توسط طرف‌های برجام در فضای سازنده و همراه با حسن نیت انجام شود.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشور با بیان این‌که کمیسیون مشترک انتقادات ایران را مورد توجه و تایید قرار داده است، عنوان کرد: مشترک انتقادات ایران را مورد توجه و تایید قرار داد که اجرای برجام توسط آمریکا به صورت کامل صورت نگرفته است. ما تمامی موارد را به طور کامل به هیات نظارت گزارش می‌دهیم.عراقچی تاکید کرد: نقض برجام صورت گرفته؛ اما هنوز تا نقض فاحش و اساسی برجام فاصله داریم و موارد را به هیات نظارت گزارش می‌دهیم و درباره نحوه عکس‌العمل هم پاسخ مقتضی را هیات نظارت اتخاذ خواهد کرد.

بر اساس گزارش خانه ملت، معاون وزیر خارجه کشورمان با بیان این‌که پیش‌نویس قانون مقابله با تحریم‌ها و کلیات آن در کمیسیون امنیت ملی مجلس به تصویب رسیده است، اظهار کرد: این قانون که کلیات آن در کمیسیون امنیت ملی مجلس به تصویب رسیده قانون جامعی است که هم اقدامات متقابل در برابر تحریم‌های آمریکا را در بر می‌گیرد و هم اقدامات امنیتی آمریکا و اقداماتی را که علیه اتباع ایرانی در این خصوص صورت گرفته است شامل می‌شود. باید اقتدار جمهوری اسلامی ایران در برابر آمریکایی‌ها نشان داده شود.